RAZEM Z UKRAINĄ

18 lipca 2022
lukrecja13-1200x800.jpg

26. Festiwal Szekspirowski organizowany jest w szczególnym momencie – w czasie wojny, która toczy się za naszą granicą. Jesteśmy pod wrażeniem tego, że nasi przyjaciele – artyści i aktywiści z Ukrainy – prowadzą wciąż działalność artystyczną. Spektakle grane są online, na placach miast, odbywają się również w schronach, jak choćby jedno z pierwszych zagranych podczas wojny przedstawień – Hamlet drama per Musica – w piwnicy teatru w Iwano- Frankiwsku. Teatry zamieniają się też w miejsca pomocy uchodźcom. Festiwale ukraińskie starają się być aktywne mimo tak trudnych okoliczności. Festiwal Gogol Fest próbuje wspierać środowisko artystyczne Mariupola i za pomocą multimedialnych interwencji artystycznych uświadamiać, jak ogromną rolę w rozwoju tego miasta odegrała kultura.
Postanowiliśmy zaprosić ukraińskich twórców i twórczynie oraz przedstawicieli i przedstawicielki ukraińskich festiwali: Gogol Fest, Porto Franko z Iwano-Frankiwska, a także reżyserki obecne na naszym Festiwalu Szekspirowskim: Tetianę Shelepko i Tamarę Trunovą do zabrania głosu i opowiedzenia o sposobach funkcjonowania teatru ukraińskiego w czasie wojny. Chcemy się dowiedzieć, w jaki sposób my – środowisko zajmujące się kulturą w Polsce i Europie – możemy pomóc. Chcemy oddać głos naszym przyjaciołom z Ukrainy, współuczestniczyć oraz ich wspierać. Podczas międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku zostanie pokazany spektakl L_UKR_ECE, oparty na Gwałcie na Lukrecji Williama Szekspira. Premierowa wersja powstała na Festiwalu Szekspirowskim w Krajowej w Rumunii, w Gdańsku będzie zaprezentowane jej rozwinięcie. Twórczynie opowiedzą także o procesie powstawania przedstawienia oraz poprowadzą warsztaty poświęcone odzyskiwaniu relacji z własnym ciałem po traumatycznych przeżyciach.

Ponadto dla osób pochodzących z Ukrainy przewidziano 50% zniżki na spektakle, a 15% z przychodów ze sprzedaży festiwalowych plakatów oraz gadżetów stworzonych na podstawie grafik Johna Stanisci zostanie przekazane na akcję Gdańsk Pomaga Ukrainie organizowaną przez Fundację Gdańską.

 

RAZEM Z UKRAINĄ PROGRAM

WERNISAŻ
27.07, 17.00, GTS
ShakeArt! vol. 2
wystawa prac artystów polskich i ukraińskich
Kuratorka: Małgorzata Limon
Organizator: Fundacja Arte Infinita, wspierana przez Fundację Teatrum Gedanense
Wstęp wolny

ShakeArt! jest wydarzeniem artystycznym zainicjowanym w 2021 roku podczas 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. W trakcie trwania pandemii covid-19 wielu twórców odczuwało brak siły do pracy artystycznej, a galerie pozostawały zamknięte dla widzów. Rzeczywistość bez sztuki stała się przytłaczająca i pusta. Po długim czasie stagnacji artystycznej zrodził się pomysł, by stworzyć wystawę integrującą twórców z różnych środowisk. Projekt został poświęcony pamięci prof. Jerzego Limona.
W tym roku polscy i ukraińscy artyści, na zaproszenie Fundacji Arte Infinita, zmierzą się z „wyzwaniem szekspirowskim”. Każdy z nich miał za zadanie namalować pracę zainspirowaną wybranym przez siebie dziełem mistrza ze Stratfordu oraz dobrać do niego odpowiedni cytat, który będzie umieszczony pod obrazem. Zobaczymy propozycje zarówno lokalnych artystów, jak i twórców z Kijowa, Lwowa czy Krymu. Zaprezentowane zostaną m.in. wielkogabarytowe prace trójmiejskiej artystki Joanny Śmielowskiej-Jaremin, która namalowała Ofelię, i batiki malowane na jedwabiu przez Wilgę Badowską.
Wystawa będzie owocem współdziałania artystów tworzących w różnych technikach, wyrażających się w odmiennych stylach, tworzących w Polsce i Ukrainie. Szekspir i jego dzieła są jedynym mianownikiem łączącym uczestników wystawy.
W trakcie wystawy będzie możliwość zakupu obrazów od twórców. Cały zysk przekazany będzie autorom prac. Gdański Teatr Szekspirowski ani Fundacja Arte Infinita nie pobierają prowizji za promocje artystów zaproszonych na wystawę.

 

RAZEM Z UKRAINĄ / DEBATA
30.07, 15.00, GTS
Teatr w czasach wojny
Tamara Trunova (reżyserka teatralna, dyrektorka teatru – Kyiv Academic Theatre of Drama and Comedy), Tetiana Shelepko (reżyserka teatralna i aktywistka), Andrii Palatnyi (Gogol Fest) i Rostyslav Derzhypilsky (National Academic Music and Drama Theatre w Ivano-Frankivsku)
Wstęp wolny
Artyści podzielą się swoimi doświadczeniami ostatnich czterech miesięcy wojny w Ukrainie. Dyskutować będą na temat zmian w teatrze europejskim, które zachodzą pod wpływem zagrożenia wojną i kryzysem. Podczas debaty zaprezentowane zostaną produkcje i działania prowadzone przez ukraińskich artystów. Uczestnicy zastanowią się, czym jest „front kulturowy” i jak działa oraz jak ukraiński teatr wpływa na Europę.
W języku angielskim z tłumaczeniem na ukraiński / in English, translation into Ukrainian.

 

RAZEM Z UKRAINĄ / SPEKTAKL L_UKR_ECE
29 i 30.07, 17.00, Teatr w Oknie
L_UKR_ECE, spektakl w reżyserii Tetiany Shelepko, występuje Kristina Bila, bilety

 

RAZEM Z UKRAINĄ / SPOTKANIE
30.07, 18.00, Teatr w Oknie
Spotkanie z twórczyniami spektaklu L_UKR_ECE – Tetianą Shelepko i Kristiną Bilą

 

WARSZTATY
31.07, 17.00-20.00, sala warsztatowa GTS
RAW: Relief Acting Workshop. Synesthesia
Prowadząca / Led by / Веде: Tetiana Shelepko (Ukraina)
Wstęp wolny, obowiązują zapisy / Free admission, registration required / Участь безкоштовна, обов’язковий запис: marta.nowicka@teatrszekspirowski.pl
Techniki aktorskie, metody pracy z ciałem i redukcja stresu, w tym symptomów PTSD.
Acting techniques, methods of body work and stress reduction, including PTSD symptoms.
Акторські техніки, методи роботи з тілом і редукція стресу, в тому числі симптомів ПТСР.
W j. angielskim i ukraińskim / in English and Ukrainian / англійською і українською мовами.