BURZA W MÓZGACH

18 lipca 2022
burzawmozgach-1200x764.png

„Burza w mózgach” to seria wydarzeń towarzyszących spektaklom 26. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Składają się na nią warsztaty i spotkania z festiwalowymi twórcami, próby otwarte, a także wydarzenia w ramach dwóch cykli „Razem z Ukrainą” oraz „Wokół komiksu”.

 

RAZEM Z UKRAINĄ

26. Festiwal Szekspirowski organizowany jest w szczególnym momencie – w czasie wojny, która toczy się za naszą granicą. Jesteśmy pod wrażeniem tego, że nasi przyjaciele – artyści i aktywiści z Ukrainy – prowadzą wciąż działalność artystyczną. Spektakle grane są online, na placach miast, odbywają się również w schronach, jak choćby jedno z pierwszych zagranych podczas wojny przedstawień – Hamlet drama per Musica – w piwnicy teatru w Iwano- Frankiwsku. Teatry zamieniają się też w miejsca pomocy uchodźcom. Festiwale ukraińskie starają się być aktywne mimo tak trudnych okoliczności. Festiwal Gogol Fest próbuje wspierać środowisko artystyczne Mariupola i za pomocą multimedialnych interwencji artystycznych uświadamiać, jak ogromną rolę w rozwoju tego miasta odegrała kultura.
Postanowiliśmy zaprosić ukraińskich twórców i twórczynie oraz przedstawicieli i przedstawicielki ukraińskich festiwali: Gogol Fest, Porto Franko z Iwano-Frankiwska, a także reżyserki obecne na naszym Festiwalu Szekspirowskim: Tetianę Shelepko i Tamarę Trunovą do zabrania głosu i opowiedzenia o sposobach funkcjonowania teatru ukraińskiego w czasie wojny. Chcemy się dowiedzieć, w jaki sposób my – środowisko zajmujące się kulturą w Polsce i Europie – możemy pomóc. Chcemy oddać głos naszym przyjaciołom z Ukrainy, współuczestniczyć oraz ich wspierać. Podczas międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku zostanie pokazany spektakl L_UKR_ECE, oparty na Gwałcie na Lukrecji Williama Szekspira. Premierowa wersja powstała na Festiwalu Szekspirowskim w Krajowej w Rumunii, w Gdańsku będzie zaprezentowane jej rozwinięcie. Twórczynie opowiedzą także o procesie powstawania przedstawienia oraz poprowadzą warsztaty poświęcone odzyskiwaniu relacji z własnym ciałem po traumatycznych przeżyciach.

Ponadto dla osób pochodzących z Ukrainy przewidziano 50% zniżki na spektakle, a 15% z przychodów ze sprzedaży festiwalowych plakatów oraz gadżetów stworzonych na podstawie grafik Johna Stanisci zostanie przekazane na akcję Gdańsk Pomaga Ukrainie organizowaną przez Fundację Gdańską.

 

BURZA W MÓZGACH PROGRAM

BILETY

WOKÓŁ KOMIKSU / WARSZTATY
27.07, 11.00-14.00, Długi Targ 39/40 (Instytut Kultury Miejskiej), Gdańsk, sala 209
Podstawy tworzenia komiksu
Prowadzący: Daniel Odija i Wojciech Stefaniec
14+
Odrobina teorii, dużo praktyki! Na warsztatach poznacie elementy historii komiksu i najciekawsze współczesne trendy europejskie. A także nauczycie się podstaw tworzenia autorskich etiud komiksowych. Od techniki rysowania tuszem, przez sposób zapisywania dymków, aż do szerszej kompozycji planszy i rozkładówki. Każdy uczestnik spróbuje samodzielnie stworzyć pracę, nawiązującą do motta naszego Festiwalu: „Między niebem a sceną. Po burzy?”. Pamiętając jednak, że komiks to nie tylko rysunek – na zajęciach poznacie także podstawy technik opowiadania historii, budowania napięcia i punktów zwrotnych, a także konstruowania bohatera.

W języku polskim / in Polish.


RAZEM Z UKRAINĄ / WERNISAŻ

27.07, 17.00, GTS
ShakeArt! vol. 2
wystawa prac artystów polskich i ukraińskich
Kuratorka: Małgorzata Limon
Organizator: Fundacja Arte Infinita, wspierana przez Fundację Teatrum Gedanense
Wstęp wolny

ShakeArt! jest wydarzeniem artystycznym zainicjowanym w 2021 roku podczas 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. W trakcie trwania pandemii covid-19 wielu twórców odczuwało brak siły do pracy artystycznej, a galerie pozostawały zamknięte dla widzów. Rzeczywistość bez sztuki stała się przytłaczająca i pusta. Po długim czasie stagnacji artystycznej zrodził się pomysł, by stworzyć wystawę integrującą twórców z różnych środowisk. Projekt został poświęcony pamięci prof. Jerzego Limona.
W tym roku polscy i ukraińscy artyści, na zaproszenie Fundacji Arte Infinita, zmierzą się z „wyzwaniem szekspirowskim”. Każdy z nich miał za zadanie namalować pracę zainspirowaną wybranym przez siebie dziełem mistrza ze Stratfordu oraz dobrać do niego odpowiedni cytat, który będzie umieszczony pod obrazem. Zobaczymy propozycje zarówno lokalnych artystów, jak i twórców z Kijowa, Lwowa czy Krymu. Zaprezentowane zostaną m.in. wielkogabarytowe prace trójmiejskiej artystki Joanny Śmielowskiej-Jaremin, która namalowała Ofelię, i batiki malowane na jedwabiu przez Wilgę Badowską.
Wystawa będzie owocem współdziałania artystów tworzących w różnych technikach, wyrażających się w odmiennych stylach, tworzących w Polsce i Ukrainie. Szekspir i jego dzieła są jedynym mianownikiem łączącym uczestników wystawy.
W trakcie wystawy będzie możliwość zakupu obrazów od twórców. Cały zysk przekazany będzie autorom prac. Gdański Teatr Szekspirowski ani Fundacja Arte Infinita nie pobierają prowizji za promocje artystów zaproszonych na wystawę.

KONCERT
27.07, 21.00, dziedziniec GTS
Set DJ-ski: DJ Romero vs Tomasz Ballaun

 

PRÓBA OTWARTA
29.07, 15:00-16.00, Opera Bałtycka, Gdańsk
Romeos & Julias unplagued. Traumstadt, Polski Teatr Tańca, Poznań i bodytalk, Münster
Wstęp w języku polskim

 

PRÓBA OTWARTA
29.07, 15.00-16.00, GTS
Andronikus-Synekdocha, Teatr Pieśń Kozła, Wrocław
W języku polskim

 

RAZEM Z UKRAINĄ / DEBATA
30.07, 15.00, GTS
Teatr w czasach wojny
Tamara Trunova (reżyserka teatralna, dyrektorka teatru – Kyiv Academic Theatre of Drama and Comedy), Tetiana Shelepko (reżyserka teatralna i aktywistka), Andrii Palatnyi (Gogol Fest) i Rostyslav Derzhypilsky (National Academic Music and Drama Theatre w Ivano-Frankivsku)
Wstęp wolny
Artyści podzielą się swoimi doświadczeniami ostatnich czterech miesięcy wojny w Ukrainie. Dyskutować będą na temat zmian w teatrze europejskim, które zachodzą pod wpływem zagrożenia wojną i kryzysem. Podczas debaty zaprezentowane zostaną produkcje i działania prowadzone przez ukraińskich artystów. Uczestnicy zastanowią się, czym jest „front kulturowy” i jak działa oraz jak ukraiński teatr wpływa na Europę.
W języku angielskim z tłumaczeniem na ukraiński / in English, translation into Ukrainian.

 

RAZEM Z UKRAINĄ / SPOTKANIE
30.07, 18.00, Teatr w Oknie
Spotkanie z twórczyniami spektaklu L_UKR_ECE – Tetianą Shelepko i Kristiną Bilą

 

PRÓBA OTWARTA 
30.07, 18.00-19.00, Teatr Wybrzeże, Scena Kameralna, Sopot
Hamlet on the Road, Divadlo Radost, Czechy
Próba w j. czeskim, wstęp w j. polskim / Rehearsal in Czech, introduction in Polish.

 

PARTY
30.07, 22.00, dziedziniec GTS
Sen nocy letniej – Silent disco

 

WOKÓŁ KOMIKSU / SPOTKANIE
31.07, 12.00-13.00, Teatr w Oknie
John Stanisci
John Stanisci – jeden z najlepiej sprzedających się artystów z listy bestsellerów New York Timesa, tworzy dla Marvela i DC Comics, rysownik postaci m.in. ze Spider-Mana czy Batmana i wielu innych.
Spotkanie z Johnem Stanisci to szansa, aby nie tylko posłuchać o realiach pracy artysty, rysownika, niezależnego twórcy, ale także dowiedzieć się, jak wygląda praca dla takich gigantów sektora komiksowego jak Marvel czy DC Comics. Poznać od środka sytuację na światowym rynku pracy. Dowiedzieć się, jakie zdarzają sięokoliczności, aby się rozwijać, a także z jakimi wyzwaniami trzeba się czasem mierzyć. To jednorazowa okazja, aby posłuchać o indywidualnych doświadczeniach kogoś, kto spędził w tym sektorze całe swoje zawodowe życie.
Jeśli ktoś podejmuje już własne próby twórcze, na spotkanie może przynieść własne portfolio i skonsultować je z naszym gościem (posłuchać rad, sugestii, zadać konkretne pytania dotyczących własnych zainteresowań i planów).
W języku angielskim / in English.

 

WARSZTATY
31.07, 12.00-15.00, UMWP, ul. Augustyńskiego 1, Gdańsk, sala Niebo Polskie
Warsztaty teatralne z Grzegorzem Bralem (Teatr Pieśń Kozła, Wrocław)
Zajęcia oparte o aktorską metodę Brala (Bral Acting Method). Ćwiczenia praktyczne będą obejmować pracę nad głosem, ciałem, wyobraźnią oraz umiejętność przekształcania tego wszystkiego w spójny akt twórczy. Zajęcia dla aktorów (początkujących i profesjonalistów).
W języku polskim.

 

RAZEM Z UKRAINĄ / WARSZTATY
31.07, 17.00-20.00, sala warsztatowa GTS
RAW: Relief Acting Workshop. Synesthesia
Prowadząca / Led by / Веде: Tetiana Shelepko (Ukraina)
Wstęp wolny, obowiązują zapisy / Free admission, registration required / Участь безкоштовна, обов’язковий запис: marta.nowicka@teatrszekspirowski.pl
Techniki aktorskie, metody pracy z ciałem i redukcja stresu, w tym symptomów PTSD.
Acting techniques, methods of body work and stress reduction, including PTSD symptoms.
Акторські техніки, методи роботи з тілом і редукція стресу, в тому числі симптомів ПТСР.
W j. angielskim i ukraińskim / in English and Ukrainian / англійською і українською мовами.

 

KONCERT
31.07, 21.00, dziedziniec GTS
Set DJ-ski: DJ Romero, mC glennSKii, Dizzy Daniels

 

WOKÓŁ KOMIKSU / WYKŁAD
1.08, 15.00-16.30, Biblioteka Profesora Jerzego Limona, GTS
„Być albo nie być” – monolog Hamleta w komiksie na przestrzeni kultur i lat
Prelegentka: Anna Wołosz-Sosnowska
Wstęp wolny
Szekspir i komiks?! Tak! Szekspir był obecny w komiksie już w latach 50. XX wieku, a może nawet wcześniej. Wykład ma za zadanie prześledzić, jak zmieniały się komiksy oraz podejście artystów komiksowych pochodzących z różnych krajów do adaptacji sztuk Szekspira na przestrzeni lat. Szczególną uwagę zwrócimy na najbardziej znany monolog Hamleta: „Być albo nie być”. Spotkanie skierowane jest nie tylko do wszystkich zainteresowanych komiksem, Szekspirem, ale także do tych, którzy dopiero chcą poznać to zjawisko i dowiedzieć się, jak czytać komiksy.
W języku polskim.

 

WARSZTATY
2.08, 12.00-14.00, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, Gdynia
„Bohaterowie na miłosnym zakręcie”
Warsztat teatralny do Snu nocy letniej w reżyserii Rafała Szumskiego
Prowadząca: Anna Zalewska-Uberman (pedagożka teatru, Teatr Miejski w Gdyni)
13+
Podczas zajęć uczestnicy będą eksplorować teatralnie, poprzez pracę z ciałem i wyobraźnią, temat kultu miłości romantycznej. Wychodząc od popkulturowych ujęć tego motywu, uczestnicy przyjrzą się pokrętnym ścieżkom uczuć, na które na skutek magicznego czaru wkraczają młodzi szekspirowscy kochankowie: Hermia, Demetriusz, Helena i Lizander, oraz sprawdzą, jak w umysłach i sercach współczesnej młodzieży rezonują słowa Lizandra: „Miłość! Precz z tym mdlącym lekiem ckliwej miłości”.
W języku polskim.

 

PRÓBA OTWARTA
5.08, 9.40-11.00, GTS
Wieczór Trzech Króli, Teatr Narodowy, Brno, Czechy
Próba w j. czeskim, wstęp w j. angielskim

 

WARSZTATY
6.08, 10.00-13.00, UMWP, ul. Augustyńskiego 1, Gdańsk, sala Niebo Polskie
Warsztaty aktorskie
Prowadzący: Štěpán Pácl, Narodni Divadlo Brno, Czechy
Szekspir daje aktorowi wolność. Wolność ciała, głosu, myśli. Na tym krótkim warsztacie, przeznaczonym przede wszystkim dla początkujących aktorów, spróbujemy podejść do Szekspira za pomocą improwizacji i pracy z ciałem.
W języku angielskim.

Decydując się na udział w warsztatach należy nauczyć się wskazanej sceny z „Wieczoru Trzech Króli” (wybrać jedną z postaci: Olivię lub Violę). Sceny można nauczyć się w języku polskim lub angielskim.
Szczegółów udziela Anna Ratkiewicz: anna.ratkiewicz@teatrszekspirowski.pl