Felietony

Okiem Krytyka

Festiwal Szekspirowski Krytycznie
No more posts
https://festiwalszekspirowski.pl/wp-content/uploads/2023/07/20181110_105400-1-335x567-1.jpeg
o Autorce

Magdalena Piekarska


Magda Piekarska – dziennikarka, recenzentka teatralna. Autorka wywiadów z pisarzami, reżyserami teatralnymi i filmowymi, aktorami. Pisze i mówi przede wszystkim o kulturze, od lat jest zaangażowana w obronę jakości życia artystycznego. Publikowała na łamach „Gazety Wyborczej”, współpracuje m.in. z „Wysokimi Obcasami Extra”, Radiem Wrocław Kultura, miesięcznikiem „Dialog”, portalem teatralny.pl, miesięcznikiem „Women’s Health”.

Prowadzi zajęcia w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim, prowokując studentów do uważnych lektur, oglądania spektakli, filmów, do śledzenia życia kulturalnego, aktywnego uczestniczenia w nim i refleksji nad odbiorem sztuki.

Czyta namiętnie, w każdej wolnej chwili, równie chętnie sięga po poezję i prozę, jak po literaturę faktu. Kocha papier, ale z ulgą powitała nadejście epoki e-booków, pozwalających odchudzić wakacyjne walizki o dobrych kilka kilogramów. Szuka w lekturze momentów zachwytu i zaskoczeń. Podczas spotkań z autorami stara się stworzyć wokół książki atmosferę rozmowy, do której czytelnicy poczują się zaproszeni. Uważa, że kluczem do udanego wieczoru autorskiego jest przede wszystkim umiejętność słuchania.

Rozmawiała m.in. z Olgą Tokarczuk, Olgą Hund, Joanną Bator, Magdaleną Parys, Filipem Springerem, Kamilem Bałukiem, Michałem Witkowskim, Zygmuntem Miłoszewskim, Ryszardem Krynickim, Pawłem Smoleńskim, Jarosławem Mikołajewskim, Mariuszem Szczygłem, Varujanem Vosganianem, Miljenko Jergoviciem. Zdarzyło się jej poprowadzić spotkanie z Krzysztofem Vargą, na którym niespodziewanie zabrakło autora, a mimo to uczestnicy tego wieczoru zaliczyli go do udanych.