Znamy wyniki 27. Festiwalu Szekspirowskiego

5 sierpnia 2023

Zakończyła się uroczysta Gala Zamknięcia 27. Festiwalu Szekspirowskiego. Podczas niej poznaliśmy laureatów konkursów.

Oto oni:
🏆 ZŁOTY YORICK
„Romeo i Julia”, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, reż. Dominika Feiglewicz, Zdenka Pszczołowska
Zwycięski teatr otrzymał statuetkę Złotego Yoricka i nagrodę pieniężną w wysokości 40 000 zł.
Nagroda za oryginalne spojrzenie na tragedię Szekspira przez pryzmat młodych kochanków oraz problemy języka i komunikacji. Za wykorzystanie polskiego języka migowego, mowy i ciała jako skutecznych środków ekspresji scenicznej. Za dynamiczną choreografię, która pobudza młodzieńczą energię artystów poprzez podwojenie Szekspirowskich bohaterów. Za piękną, metaforyczną scenografię, zmieniającą postrzeganie znanej historii przez widzów.

🏆 SzekspirOFF
Statuetkę i nagrodę główną w wysokości 15 000 zł otrzymuje “Very Funny” w reż. Dominiki Knapik i Patrycji Kowańskiej (Gruba i Głupia)
Nagroda za błyskotliwe ukazanie postaci Falstaffa i figury błazna w żywym i spontanicznym przedstawieniu. Za udane wpisanie formy dialogu dwóch postaci w skomplikowaną, intermedialną dramaturgię wielu gatunków, konwencji i stylów teatralnych. Za szczere, komiczne i ironiczne obnażenie warunków pracy współczesnych artystów.

🏆 NOWY YORICK
Statuetkę otrzymuje „Zimowa opowieść”, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, reż. Pamela Leończyk, adaptacja Daria Sobik. Nagroda za pracę, która może przekształcić się w ciekawy spektakl interpretujący „Opowieść Zimową” w ramach współczesnej kultury terapii.
Za metateatralne, krytyczne i satyryczne podejście do terapii jako narzędzia zrozumienia i uzdrawiania relacji. Za żartobliwe i ironiczne przepisanie tekstu Szekspira.

🏆 Nagroda Dziennikarzy
“Very Funny” w reż. Dominiki Knapik i Patrycji Kowańskiej (Gruba i Głupia)
Za szczerość, odwagę, grube żarty, odświeżające spojrzenie na figurę błazna, za uczciwość, która wymusza autokompromitację, za ukrytą w tej rysowanej grubą kreską karykaturze czułą opowieść o siostrzeństwie i przyjaźni, która oprócz wzajemnego wsparcia daje prawo do walenia niewygodnej prawdy między oczy, za możliwość podglądania procesu twórczego, a także chaosu, który jest jego początkiem Jury Dziennikarzy przyznaje swoją nagrodę duetowi Gruba i Głupia, czyli Patrycji Kowańskiej i Dominice Knapik za spektakl „VERY FUNNY”.

🏆 Nagroda Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego „Księga Prospera”
„Sen Nocy Letniej”, Kijowski Narodowy Teatr Akademicki Mołodyj / Ukraina
Nagrodę przyznano za wielość a zarazem spójność środków wyrazu teatralnego, której towarzyszy pogłębione odczytanie dramatu i precyzja w każdym detalu. Za bezpretensjonalną i entuzjastyczną interpretację szekspirowskiego tekstu oraz umiejętne wpisanie go we własną tradycję, które sprawiło, że błądząc po lesie ateńskim przeżyliśmy jednocześnie Noc Kupały.
Księga Prospera Nagroda przyznawana jest przez Polskie Towarzystwo Szekspirowskie za najciekawsze sceniczne odczytanie utworów Williama Szekspira.

Serdecznie gratulujemy.