Szekspir bez cenzury

25 lipca 2018

W niedzielę 29 lipca o godz. 21:30 zapraszamy na wykład prof. Jerzego Limona, którego tematem będą gry słowne, frywolne żarty i aluzje w tekstach Williama Szekspira, nieobecne lub ugrzecznione w ich polskich tłumaczeniach. Tytuł wykładu – „Szekspir bez cenzury” – jest jednocześnie tytułem wydanej właśnie książki Profesora.

Po wykładzie odbędzie się rozmowa z autorem książki, którą poprowadzi prof. Jacek Kopciński.

„Życiorysu Williama Szekspira w tej książce nie znajdziemy. Nie rozwiążemy też zagadki Czarnej Damy, ani nie ustalimy tożsamości tajemniczego pięknego młodzieńca z sonetów. Nie będziemy się zajmować ulubionym tematem żurnalistów: „kto właściwie napisał Szekspira?” – mówi o swojej książce Jerzy Limon. „Zamiast tego o wielkim poecie i dramatopisarzu będziemy mówić jako o mistrzu słowa i żartu, zwłaszcza żartu frywolnego, będącego nie prostackim świntuszeniem dla rozbawienia gawiedzi, lecz grą słowną, która z jednej strony zaskakuje otwartością i śmiałością, z drugiej zaś wręcz oszałamia wyobraźnią oraz inwencją, a także bawi nietuzinkowym poczuciem humoru, w którym miłość niebiańska sąsiaduje z ziemską i dobrze w tym sąsiedztwie się czuje. Nadzieją autora jest, aby jego książka zainteresowała nie tylko tłumaczy i reżyserów, lecz także każdego, kogo ciekawi epoka renesansu i to, w jaki sposób przekłada się ją na współczesny nam język”.

Profesor Jerzy Limon jest Dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Dyrektorem Artystycznym Festiwalu, a także wybitnym znawcą Szekspira i teatru elżbietańskiego, teatrologiem, pisarzem, anglistą, wykładowcą Uniwersytetu Gdańskiego, historykiem i tłumaczem literatury angielskiej.