Amerykański twórca komiksów autorem plakatu Festiwalu

2 czerwca 2022
26fs-fbevent.jpg

John Stanisci, jeden z najlepiej sprzedających się artystów z listy bestsellerów New York Timesa jest autorem plakatu tegorocznej edycji międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego. Komiksowe zobrazowanie motta festiwalu „Między niebem a sceną. Po burzy?” oddaje ducha czasów, w których pokazywane będą, niezwykle aktualne, dzieła Williama Szekspira.
Stanisci jest także jednym z członków jury tegorocznego festiwalu.

John Stanisci to artysta wszechstronny. Z jednej strony twórca bestsellerowych komiksów, z drugiej rysownik postaci m.in. ze Spider-Mana, Batmana, Constantine, Justice League Dark, Judge Dredd czy X Files, które tworzy dla DC Comics, Marvela oraz IDW Comics – najbardziej uznanych i najpopularniejszych wydawnictw komiksowych na świecie.
W 2011 r. ilustrowany przez niego komiks Batman Beyond: Hush Beyond wydany przez DC Comics, znalazł się na 1 miejscu listy bestsellerów New York Timesa w kategorii powieść graficzna. Autorskie komiksy Johna Stanisci – Lifedeath, Foundlings oraz Gladiatrix, zostały docenione m.in. przez takie czasopisma jak The Hollywood Reporter, Deadline. Prace Stanisci publikowane były w Niemczech, Anglii czy Francji. W 2020 był gościem i mówcą inspiracyjnym konferencji Universe of Creators w Kolumbii. W wydarzeniu tym udział wzięli również przedstawiciele kadry zarządzającej m.in. z Nasa, Amazon czy Space X. Jest propagatorem sztuki pisania i tworzenia powieści graficznych, prowadzi warsztaty i seminaria na całym świecie.

Jednak John Stanisci to także broadway’owski aktor, producent i dramaturg. Sztuki autorstwa Stanisci, m.in. American Dream, były nominowane do prestiżowej nagrody dramatycznej Woodward/Newman Award oraz zaproszone do National Playwrights Conference, założonej w 1964 r. w Eugene O’Neill Theater Center w Waterford w Connecticut. Jest to najważniejsza w USA instytucja zajmująca się promocją, produkcją i wsparciem nowych sztuk teatralnych.

W dramatach Johna Stanisci grali m.in. nominowany do Tony Award, najważniejszej nagrody aktorskiej na Broadway’u, Dawid Morse czy zdobywczyni Oscara Kathleen Turner, a także nominowana do nagrody SAG (Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych) Sarita Choudhary, czy zdobywczyni najważniejszej nagrody Off-Broadway, Obie Award, Tamara Tunie oraz wielu innych. W 2009 r. grupa teatralna Invictus Theater, założona przez Johna Stanisci, wystawiła na Brodway’u sztukę Irena’s Vow, obrazującą historię Polki, Ireny Gut-Opdyke, która w czasie II Wojny Światowej ukryła kilkunastu Żydów w piwnicy wysokiego rangą oficera SS. Była to pierwsza w historii produkcja zagrana również w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Jestem bardzo podekscytowany, że poproszono mnie o zaprojektowanie plakatu tegorocznego festiwalu. Chciałem uchwycić przeciwstawne poczucia siły i izolacji, które obecne są w „Burzy” Szekspira. Ale nie mogłem zapomnieć o wydarzeniach rozgrywających się obecnie na Ukrainie. Starałem się więc zobrazować postać aktora, stojącego na scenie, który odważnie zbliża się do nieznanej wyspy, na tle bardzo mocnych błękitów i żółci – kolorów Ukrainy. Chciałem, aby ten obraz oddawał moc, jaką z jednej strony mają aktorzy i teatr dający nadzieję i komentujący rzeczywistość, z drugiej czułem potrzebę nawiązania do niezwykle walecznych i wspieranych przez cały świat, a jednak samotnych Ukraińskich bohaterów – mówi John Stanisci.

John Stanisci będzie jednym z pięciu jurorów 26. edycji międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego.
Strona internetowa Johna Stanisci: www.johnstanisci.com

15% przychodów ze sprzedaży podczas Festiwalu plakatów festiwalowych oraz gadżetów stworzonych na podstawie grafik Johna Stanisci zostanie przekazane na akcję Gdańsk Pomaga Ukrainie organizowaną przez Fundację Gdańską.

Plakat 26 Festiwalu Szekspirowskiego autor John Stanisci