Informacje

Aktualności

gazetaSzkspDaily-1200x800.jpg

20 listopada 2020
Pierwszy numer, z 20.11.2020 – jest TUTAJ
Numer drugi, z 22.11.2020 – jest TUTAJ

 

 


ZESPÓŁ REDAKCYJNY GAZETY FESTIWALOWEJ „SHAKESPEARE DAILY”:
AUTORZY: Maja Skowron, Agnieszka Jurec, Anna Spiechowicz, Hanna Księżniakiewicz, Paulina Feliksik, Julia Wróblewska, Michał Cierzniak, Weronika Kozłowska, Zuzanna Jeglorz, Gabriela Urbańska-Legutko
REDAKCJA: Adriana Joanna Mickiewicz
KOREKTA I SKŁAD: Katarzyna Lemańska
OPRACOWANIE GRAFICZNE: Beata Pastuszko

Wsparcie Komisji Europejskiej dla produkcji tej publikacji nie stanowi poparcia dla treści, które odzwierciedlają jedynie poglądy autorów, a Komisja nie może zostać pociągnięta do odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie informacji w niej zawartych.

Festiwal Szekspirowski

24fs-blank2-1200x675.jpg

21 listopada 2020

2020 jest zdecydowanie bardzo wyjątkowy dla sztabu naszego Festiwalu, ale też dla Was drodzy widzowie. Chcemy abyście w tym roku poczuli, że macie głos i że jest on dla nas ważny, dlatego przygotowaliśmy aż dwa konkursy, w których możecie wziąć udział i stać się, choć na chwilę, prawdziwym krytykiem teatralnym Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku!

ZAGŁOSUJ NA SPEKTAKL:
W tegorocznej edycji SzekspirOFFa to Wy decydujecie, który spektakl dostanie nagrodę publiczności – ale jak możecie zagłosować? W czasie dostępności spektaklu na vod.teatrszekspirowski.pl możecie oddać głos przez poniższe linki:
„stormy protest song” Monster Hurricane Wihajster – ZAGŁOSUJ!
„I come to you River. Ophelia fractured” Studio Kokyu – ZAGŁOSUJ!
„OTELLO TONIGHT!” Teatr Przedmieście – ZAGŁOSUJ!
„Nazwisko” Stowarzyszenie Artystów Bliski Wschód / Paulina Prokopiuk, Nadia Kraińska – ZAGŁOSUJ
„Po Otellu” Teatr Strefa Otwarta – ZAGŁOSUJ!
„TEFILIN” Bartłomiej Gąsior – ZAGŁOSUJ!
„Aktorzy przyjechali” Wiesław Cichy i Marek Kocot – ZAGŁOSUJ!
Wyniki konkursu nagrody publiczności usłyszymy 28 listopada!

KONKURS NA RECENZJĘ:
Podwójne zaproszenie na dowolny spektakl w ramach przyszłorocznej 25. edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku? Jest już na wyciągnięcie ręki! Wystarczy wziąć udział w drugim, zorganizowanym dla Was, konkursie, w którym redakcja Shakespeare Daily wybierze jedną z napisanych przez Was minirecenzji dowolnego spektaklu z tegorocznej edycji SzekspirOFFa. Minirecenzja może mieć maksymalnie 1,5 strony znormalizowanego maszynopisu (Times New Roman, interlinia 1,5) i należy przesłać ją na shakespearedaily2020@gmail.com do 27 listopada, a już 28 zostanie ogłoszony laureat! Pióra w ruch i niech muzy podszeptują Wam słowa inspiracji!
Zobacz regulamin konkursu.

KONKURS SHAKING THE WALLS
Trzeci konkurs organizowany w ramach 24. edycji Festiwalu dotyczy nagrody „Shaking the Walls” – to 2000 zł dla spektaklu z tegorocznej edycji SzekspirOFFa, wybranego przez partnerów projektu „Shaking the Walls”. Kryteria oceniania przedstawienia pokrywają się z misją projektu – jurorzy będą szukać jej najciekawszej artystycznej interpretacji, czyli zwrócenia uwagi na podziały – fizyczne bądź metaforyczne oddzielające od siebie ludzi, zbudowane na podwalinach różnic kulturowych, społecznych, czy narodowych. Więcej informacji na temat idei projektu znajdziecie pod tym linkiem. A na naszym festiwalu już 27 listopada o 17.00 premierę będzie mieć spektakl organizowany w ramach projektu „Shaking the Walls”, czyli „Shake Fear | Break Walls”, którego aktorami będą członkowie grupy Parrabbola oraz mieszkańcy Gdańska i nie tylko. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z uczestnikami projektu. Poruszmy razem dzielące nas mury i wspomóżmy ten wartościowy projekt biorąc udział w dyskusji!

Festiwal Szekspirowski

DSCF4842-1200x800.jpg

19 listopada 2020

Spektaklom głównego nurtu Festiwalu Szekspirowskiego tradycyjnie towarzyszyć będą spotkania z artystami. Można je będzie oglądać na platformie VOD Teatru, (z wyjątkiem spotkania po gościnnym spektaklu TR Warszawa „Burza”, to spotkanie będzie udostępnione na Facebooku Festiwalu).

PROGRAM SPOTKAŃ:

20.11, 20:30 – spotkanie z twórcami realizacji wideo „Henryk V”
Spotkanie poprowadzi: prof. dr hab. Marta Gibińska

21.11, 21:15 – spotkanie z twórcami „Hamleta” Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Spotkanie poprowadzi: Łukasz Drewniak

22.11, 20:15 – spotkanie z twórcami „Wyspy” Teatru Pantomimy we Wrocławiu, (kontynuacja po spektaklu)
Spotkanie poprowadzi: prof. UAM dr hab. Jacek Fabiszak

24.11, 20:30 – spotkanie z twórcami: „Der Szturem.Cwiszyn / Burza. Pomiędzy” Teatru Żydowskiego w Warszawie, (kontynuacja po spektaklu)
Spotkanie poprowadzi: prof. UAM dr hab. Jacek Fabiszak

25.11, 20:30 – spotkanie z twórcami „Hamleta”, Imperfect Dancers z Włoch
Spotkanie poprowadzi: dr Barbara Świąder-Puchowska
Tłumaczenie na j. polski: dr Paula Gorszczyńska

27.11, 19:15 – spotkanie z twórcami i uczestnikami spektaklu społecznego „Shake Fear I Break Walls / Bez Lęku I Bez Murów” zrealizowanego przez brytyjską grupę Parrabbola pod kierunkiem Philipa Parra
Spotkanie poprowadzi: dr Joanna Lisiewicz

27.11, 22:30 – spotkanie z twórcami „Burzy” TR Warszawa
Stream z TR Warszawa udostępniony będzie na Fb teatru
Spotkanie poprowadzi: dziennikarka Agnieszka Szydłowska

28.11, 21:10 – spotkanie z twórcami „Króla Leara”, koprodukcji teatrów z Legnicy i Opola
(kontynuacja po spektaklu)
Spotkanie poprowadzi: red. Magda Piekarska (Teatralny.pl)


29.11, 19:00 – dyskusja po „Suss!”, islandzkiej grupy RaTaTam, o przemocy domowej i prawach kobiet
Goście: Gudmundur Ingi Thorvaldsson (RaTaTam, Islandia), Marta Typa (psycholożka, specjalistka ds. przeciwdziałania przemocy z Centrum Praw Kobiet w Gdańsku), Philip Parr (Parrabbola, UK),
Spotkanie poprowadzi: Dorota Brzezińska (ECS)
Tłumaczenie na j. polski: dr Paula Gorszczyńska

Festiwal Szekspirowski

fs24-fbcover-p-1200x675.png

18 listopada 2020

Festiwal już za chwilę, mamy więc dla Was garść nowych informacji:

    • Ruszyła platforma VOD Teatru, gdzie można będzie oglądać spektakle. Zarejestrujcie się czym prędzej, żeby wszystko zobaczyć! Rejestracja jest intuicyjna, ale, w razie wątpliwości, mamy dla Was INSTRUKCJĘ.
    • Tradycyjnie, również w tym roku planujemy spotkania z artystami po spektaklach, po wszystkich spektaklach głównego nurtu Festiwalu można będzie wziąć udział w rozmowach z ich twórcami – zapraszamy!
    • W toku są próby niezwykłego projektu teatralnego w którym biorą udział mieszkańcy Gdańska i regionu oraz artyści z Wielkiej Brytanii, Islandii, Czech, Irlandii – spektakl przygotowywany pod kierunkiem Philipa Parra, w ramach projektu Shaking the Walls, można będzie zobaczyć 27 listopada. WIĘCEJ.
    • Będzie też niespodzianka – spektakl gościnny – szczegóły wkrótce.

Do zobaczenia na Festiwalu Szekspirowskim w sieci, czyli w nurtach Shakestreamu!

Festiwal Szekspirowski

24fs-blank1-1200x675.jpg

15 października 2020

Mimo trudnej sytuacji wywołanej pandemią COVID – 19 organizatorzy Festiwalu Szekspirowskiego kontynuują wieloletnią tradycję i doroczne święto teatru i Szekspira odbędzie się również w tym roku, w dniach 20 – 28 listopada. Wiele się jednak zmieni – większość wydarzeń zobaczymy w nowej formule, poprzez streaming na żywo z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego lub z rodzimych scen zaproszonych na festiwal teatrów, a także w formie nagrań.

Festiwal Szekspirowski

Parrabbola-FB_IMG_16029705649864265.jpg

15 października 2020

Gdański Teatr Szekspirowski – lider europejskiego projektu współpracy Shaking the Walls realizowanego z Programu Kreatywna Europa UE – zaprasza do udziału w międzynarodowym spektaklu tworzonym przez brytyjską grupę Parrabbola. Spektakl, realizowany z partnerami projektu z Islandii, Czech i Irlandii, zostanie zaprezentowany w ramach 24. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.

Weź udział w wielkiej teatralnej przygodzie i zgłoś się już dzisiaj.
Wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Teatr społeczny jest metodą wspierającą budowanie więzi w lokalnych społecznościach. Dla przygotowywanego w ramach projektu Shaking the Walls spektaklu tą społecznością będą mieszkańcy Europy – w tym Gdańska. Reżyser wydarzenia zatytułowanego „Shake Fear | Break Walls” (Bez lęku | bez murów), Philip Parr, założyciel brytyjskiej grupy Parrabbola, podejmie próbę połączenia ludzi z różnych kultur i wyznań, z odmiennymi poglądami, innymi doświadczeniami, w różnym wieku, każdemu pozwalając odkryć jego niepowtarzalne talenty. W tym różnorodnym, międzynarodowym środowisku, powstanie spektakl, który w artystycznym wymiarze odniesie się do działań partnerów z krajów uczestniczących w projekcie. Weźmie na warsztat sceny i fragmenty zaczerpnięte z twórczości Szekspira, a także nowe, specjalnie na tą okazję napisane teksty.

Spektakl, który w pierwszej fazie będzie powstawał zdalnie, a uczestnicy będą spotykali się za pośrednictwem dostępnych komunikatorów internetowych, ma zostać zaprezentowany w ramach 24. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku w listopadzie 2020 roku. Jeśli, z uwagi na sytuację spowodowaną epidemią, nie będzie możliwa realizacja spektaklu na żywo, zostanie on w całości stworzony i zaprezentowany online. Uczestnikami tego międzynarodowego projektu będą mieszkańcy Gdańska, a także twórcy i performerzy z Islandii, Czech, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Gdańska społeczność od początku będzie brała czynny udział w procesie twórczym spektaklu i będzie on powstawał w oparciu o jej doświadczenia i tożsamość. Produkcja brytyjskiej grupy Parrabbola odnosić się będzie do działań artystycznych partnerów projektu Shaking the Walls, w tym gdańskiego wydarzenia „Wymurzanie Wolności” prezentującego wspólnotową siłę ruchów społecznych, które mają potencjał zmieniania rzeczywistości, w której żyjemy.

Grupa Parrabbola ma wieloletnie doświadczenie w tworzeniu tego typu przedstawień na całym świecie. Wielokrotnie prezentowała je również na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku.

Philip Parr o spektaklu:
„Autorytaryzm, Granice, Cenzura, Przemoc domowa, Nierówności.
Mury, które nas dzielą, są wszędzie; nie wszystkie widać. W tym projekcie, realizowanym przez Parrabbolę wraz z partnerami projektu Shaking the Walls i członkami gdańskiej społeczności, chcemy sprawić, by te mury się zatrzęsły, a niektóre być może legły w gruzach.
Jeśli pisał o tym już Szekspir, dlaczego wciąż są to aktualne tematy? Niczego przez te lata się nie nauczyliśmy? Czy po prostu nie chcieliśmy słuchać?
Czy jeśli  teraz o tym opowiemy, to posłuchasz? Czy poruszysz te mury?”

Teatr ze społecznością lokalną kształtuje aktywny model uczestnictwa w kulturze, w którym osoba nie będąca na co dzień artystą może być zaangażowana w proces twórczy i rozwijać swoje kompetencje społeczne. By wziąć udział w przedsięwzięciu, nie trzeba mieć za sobą wcześniejszych doświadczeń aktorskich. Uczestnicy, wspólnie z prowadzącymi, piszą scenariusz, muzykę, tworzą kostiumy, scenografię oraz grają w spektaklu.

Zapraszamy do udziału, zgłoś się już dziś!
Poszukujemy uczestników z Trójmiasta, którzy aktywnie włączą się w tworzenie spektaklu. Doświadczenie sceniczne nie jest konieczne, wystarczy entuzjazm i chęć działania w jednej lub wielu formach – aktorsko, wokalnie, tanecznie lub technicznie. Będziemy ciężko pracować, ale i świetnie się bawić i stworzymy dzieło, które warto będzie zobaczyć!
W związku z pandemią nie możemy przeprowadzić standardowego castingu, dlatego przesłuchania uczestników odbędą się październiku, w kilku sesjach, na Zoomie.
Damy Ci znać o szczegółach, tymczasem – Zarejestruj się tutaj!
Jeśli masz pytania, napisz do: anna.albinger@teatrszekspirowski.pl

W spektaklu udział wezmą m.in.:
Philip Parr (reżyser), David Monteith (aktor), Brian D. Hanlon (scenografia i kostiumy) i Andra Chelcea (producent) – Parrabbola, Wielka Brytania
Sonia DiLorenzo i Benedict Turvill (aktorzy) – York, Wielka Brytania
Maggie Hannon (aktorka) – Irlandia
Jana Ryslava (aktorka, choreograf) – Czechy
Gudmundur Ingi Thorvaldsson (aktor, autor muzyki, reżyser dźwięku) – Islandia
Pawel Sudara (reżyser filmu, operator) Filip Gesse (współpraca scenograficzna) – Polska

Festiwal Szekspirowski