Informacje

Aktualności

JL_IDP-slider2-1.jpg

20 maja 2022

Kim był twórca Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego? Jak godził obowiązki wykładowcy, teatrologa, pisarza, tłumacza, artysty, wizjonera i dyrektora teatru? w jakich dziadzinach tworzył, co go napędzało, gdzie znajdował swoje „iluminacje”?

O tych i innych kwestiach dyskutować będzie grono wybitnych uczonych, artystów, krytyków, kuratorów i animatorów kultury podczas dwudniowej międzynarodowej konferencji naukowej Jerzy Limon: Inspiracja – Dialog – Polemika, która odbędzie się 27 i 28 maja w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Zmarły w marcu zeszłego roku Profesor Limon pozostawił po sobie bogatą spuściznę, o której będziemy rozmawiać, wychodząc od haseł: „Inspiracja”, „Dialog”, „Polemika”. Ideą konferencji poświęconej dokonaniom naukowym, dorobkowi literackiemu oraz działalności kulturotwórczej Profesora Jerzego Limona jest stworzenie przestrzeni do swobodnej dyskusji akademików, twórców, artystów. Wyraża ją obrana przez organizatorów formuła paneli tematycznych, zatytułowanych odpowiednio: „Szekspiriana”, „Archiwa”, „Teorie”, „Narracje”, „Translacje” oraz „Akcje”.

Panel „Szekspiriana” wychodzi od szeroko pojętej tematyki Szekspirowskiej w badaniach nad teatrem i dramatem prowadzonych przez Jerzego Limona. Panel „Archiwa” odnosi się do zagadnień związanych ze sposobem wykorzystania źródeł historycznych przez Jerzego Limona, jak również dokonanych przez niego ustaleń z zakresu dziejów teatru czy proponowanej wizji historii oraz czasu. Panel „Teorie” wychodzi od koncepcji z zakresu teorii teatru autorstwa Jerzego Limona. Panel „Narracje” dotyczy twórczości literackiej Jerzego Limona. Panel „Translacje” opiera się na działalności tłumaczeniowej samego Profesora ale też tłumaczeniom jego twórczości. Panel zamykający „Akcje” to omówienie licznych zdarzeń performatywnych wykreowanych z inicjatywy Jerzego Limona.

Organizatorami konferencji są Gdański Teatr Szekspirowski, Fundacja Theatrum Gedanense oraz Uniwersytet Gdański, we współpracy z Instytutem Badań Literackich PAN, Instytutem Adama Mickiewicza oraz Uniwersytetem Adama Mickiewicza. Komitet organizacyjny konferencji tworzą: prof. Jacek Kopciński, IBL PAN (przewodniczący); prof. Marta Gibińska, UJ/WSE; prof. Jacek Fabiszak, UAM; prof. Zbigniew Majchrowski, UG; dr Agnieszka Żukowska, UG oraz Marta Nowicka, GTS.

Wstęp na konferencję jest wolny. Wszystkie panele będą tłumaczone na język polski i angielski. Wydarzenie będzie także dostępne online (streaming), jednak udział na żywo, w teatrze, pozwoli na osobiste spotkania i z pewnością dostarczy Państwu niezapomnianych emocji.

PROGRAM KONFERENCJI

Linki do transmisji online:
DZIEŃ 1
DZIEŃ 2

Festiwal Szekspirowski

off-zas.jpg

31 marca 2022

Konkurs SzekspirOFF Produkcje realizowany jest po raz trzeci. Jego celem jest finansowe wsparcie produkcji najbardziej wartościowych projektów artystycznych opartych na twórczości Williama Szekspira lub nią inspirowanych. Nagrodzone projekty zaprezentowanie zostaną podczas 26. Edycji Festiwalu Szekspirowskiego, w ramach nurtu SzekspirOFF. Nabór projektów realizowany był w dniach 31 stycznia – 15 marca b.r. Mogły w nim wziąć udział OFF-owe, niezależne zespoły teatralne oraz twórcy indywidualni. Kwota wsparcia dla każdej nagrodzonej produkcji wynosi 20 000 zł.

Laureaci Konkursu zostali wyłonieni przez Katarzynę Knychalską, kuratorkę nurtu SzekspirOFF 2022 oraz zaakceptowani przez organizatorów Festiwalu Szekspirowskiego.

Laureaci Konkursu SzekspirOFF Produkcje 2022:
• „Antoniusz” – Krystian Łysoń
• „Szekspir Fight Show Arena” – Fundacja Teatr Układ Formalny
• „Sztorm” – Święto Snów / Sławek Krawczyński, Anna Godowska

Wybraliśmy trzy bardzo ciekawe propozycje, które podchodzą do twórczości Szekspira w sposób nieszablonowy. Zgłoszenia do tej edycji pokazują nową tendencję nurtu – do poszukiwań impulsów twórczych w konkretnych szekspirowskich bohaterach i przekładania niegdysiejszych postaw na dzisiejsze doświadczenie. Artyści wybierali także interdyscyplinarność jako hasło wiodące swoich koncepcji – dlatego wśród finalistów mamy propozycje, które w interesujący sposób łączą najróżniejsze teatralne i muzyczne formy, z zauważalną przewagą coraz prężniej dziś w Polsce działającego teatru tańca. – mówi Katarzyna Knychalska

Konkurs organizowany jest przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense w ramach 26. edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.

Laureatom serdecznie gratulujemy!

Festiwal Szekspirowski

gdanskpomagaukrainie.png

25 lutego 2022

W związku z sytuacją w Ukrainie oraz licznymi pytaniami, zarówno ze strony uchodźców z Ukrainy, jak i mieszkańców Gdańska, uruchomiona została podstrona na portalu Gdańsk Pomaga ukraina.gdanskpomaga.pl. Na tej stronie przyjmowane są zgłoszenia od osób, które potrzebują pomocy, jak i od tych, które taką pomoc deklarują. Potrzebne jest wsparcie finansowe, rzeczowe, ale także pomoc psychologów oraz osób, które podjęłyby się tłumaczenia języka ukraińskiego.

Wspólnie z Fundacją Gdańską, która opracowała bardzo dobry sposób, aby łączyć potrzebujących i tych pomoc oferujących, podjęliśmy decyzję, że strona internetowa Gdańsk Pomaga staje się programem Gdańsk Pomaga Ukrainie. Wykorzystując doświadczenia, stworzyliśmy strukturę koordynacyjną – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

____________________

У зв’язку  з ситуацією в Україні та численними запитаннями як біженців з України, так і мешканців Гданська, на порталі (Гданськ допомагає)Gdańsk Pomaga ukraina.gdanskpomaga.pl запрацювала підсторінка. Цей веб-сайт приймає заявки від людей, які потребують допомоги, а також від тих, хто декларує таку допомогу. Потрібна фінансова та матеріальна підтримка, а також допомога психологів та людей, які б взялися за переклад українською мовою.

Разом із Гданським фондом, який розробив дуже хороший спосіб об’єднати тих, хто потребує допомоги, і тих, хто пропонує допомогу, ми вирішили, що веб-сайт Gdańsk Pomaga стане програмою Gdańsk Helps Ukraine. Використовуючи наш досвід, ми створили координаційну структуру, – каже Олександра Дулькевич, мер Гданська. 

 

https://media.gdansk.pl/komunikaty/728131/pomoc-dla-osob-z-ukrainy

Festiwal Szekspirowski

fs-zas1.jpg

16 lutego 2022
Gdański Teatr Szekspirowski ogłasza nowy konkurs dla reżyserów, będących na początku swojej kariery zawodowej.

Nagroda Nowego Yoricka ma na celu zainspirowanie kolejnej generacji twórców do czytania i inscenizowania dzieł Stratfordczyka, do poszukiwania w jego twórczości odpowiedzi na współczesne problemy i testowania z jej pomocą nowych form teatralnych. W projekcie wezmą udział trzy polskie teatry: Teatr Wybrzeże z Gdańska,  Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy oraz Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera z Warszawy. 

Nowy Yorick z założenia jest inwestycją w przyszłość – w większą liczbę świeżych i dobrych jakościowo produkcji Szekspirowskich. Liczymy na to, że w ramach konkursu powstaną szkice spektakli, które będą miały potencjał zaistnienia w stałym repertuarze polskich teatrów. Dlatego do współpracy nad realizacjami konkursowymi zaprosiliśmy Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera z Warszawy, Teatr Wybrzeże z Gdańska i Teatr im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy. Laureaci Nowego Yoricka będą mieli możliwość przygotować swoje work in progres, bo tak je właśnie nazywamy, z zespołem jednego z partnerów oraz zaprezentować je na 26. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku. Prace oceni międzynarodowe jury.
mówi Agata Grenda, Dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Dyrektorka Artystyczna Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. 

Pomysłodawcą konkursu jest Łukasz Drewniak, krytyk teatralny, redaktor, selekcjoner konkursu o Złotego Yoricka od lat współpracujący z Festiwalem. Jak mówi: 

Poziom konkursu Złotego Yoricka na najlepszą polską inscenizację utworu Stratfordczyka zależy tak naprawdę od 3 czynników: potrzeby posiadania Szekspira w repertuarze (dyrekcja), chęci wystawienia Szekspira (reżyser) i pragnienia obejrzenia Szekspira w teatrze (widz). Konkurs o Złotego Yoricka kanalizuje czynnik pierwszy, czyli prestiż wystawienia Szekspira w polskim teatrze. Konkurs o Nowego Yoricka ma wzmocnić czynnik drugi, czyli chęć dialogu reżysera, z pomocą Szekspira, z rzeczywistością i współczesną sztuką. Trzeci czynnik – zainteresowanie widza – zależy od rozłożenia proporcji między popularnymi i mniej znanymi tytułami z szekspirowskiej oferty. 

Aby skierować uwagę twórców na mniej znane utwory Szekspira, organizatorzy stworzyli “listę sztuk zakazanych”, czyli tych, po które polskie teatry najchętniej sięgają. Wykaz tych tytułów ma być co roku aktualizowany. W tym roku konkurs nie dopuszcza adaptacji “Hamleta”, “Makbeta”, “Króla Leara”, “Burzy”, “Snu nocy letniej”, “Romea i Julii” oraz “Poskromienia złośnicy”. 

Konkurs skierowany jest do studentów III, IV, V roku wydziałów reżyserii dramatu akademii i szkół teatralnych w Polsce, a także reżyserów, którzy mają na swoim koncie nie więcej niż trzy realizacje teatralne. 

Aby wziąć udział w Konkursie należy wysłać anonimową (opatrzoną godłem) adaptację tekstu – egzemplarza reżyserskiego – utworu Williama Szekspira, wybranego z podanej przez organizatorów, w regulaminie organizacyjnym, listy, na adres: Gdański Teatr Szekspirowski, ul. Bogusławskiego 1, 80-818 Gdańsk. Nabór projektów trwa do 29 kwietnia b.r. (decyduje data stempla pocztowego). W kolejnym etapie Organizator wyłoni trzy scenariusze, które uzyskają dofinansowanie produkcji w maksymalnej kwocie 20 000,00 PLN brutto każdy. Scenariusze te zostaną skierowane do fazy prób, realizowanych w teatrach biorących udział w projekcie, z udziałem ich zespołów aktorskich. Finalny efekt pracy zostanie zaprezentowany na 26. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku i będzie podlegał ocenie międzynarodowego Jury. Zwycięski projekt otrzyma nagrodę Nowego Yoricka.  

REGULAMIN Konkursu

Konkurs organizowany jest przez Gdański Teatr Szekspirowski w ramach 26. edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.

Festiwal Szekspirowski

off2-zaslepka-1200x800.jpg

31 stycznia 2022

Gdański Teatr Szekspirowski rozpoczyna nabór projektów artystycznych do konkursów SzekspirOFF, realizowanych w ramach 26. edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. W tym roku organizatorzy dwukrotnie zwiększyli środki na realizację produkcji konkursowych. Ponadto po raz pierwszy spektakle nurtu OFFowego oceniać będzie międzynarodowe jury.

Na przełomie lipca i sierpnia wystartuje Festiwal Szekspirowski, w odświeżonej formule. Zmiany dotyczą także nurtu SzekspirOFF. W 2022 roku odbędzie się jego trzynasta odsłona, w tym siódma w formie konkursowej. Celem SzekspirOFF jest poszukiwanie najciekawszych, pozainstytucjonalnych zjawisk artystycznych, dla których punktem wyjścia jest twórczość Williama Szekspira. W ramach nurtu realizowane są dwa konkursy – na wsparcie produkcji i prezentację wydarzeń artystycznych. Spektakle wyłonione w obu naborach złożą się na program nurtu SzekspirOFF i będą oceniane przez międzynarodowe jury.

Nadchodząca edycja Festiwalu będzie pełna nowości, zarówno jeśli chodzi o program, jak i reguły konkursowe. W nurcie SzekspirOFF także przewidujemy zmiany. Przede wszystkim kwota dofinansowania zwycięskich produkcji będzie dwukrotnie wyższa niż w poprzednich edycjach i wyniesie 20.000 zł dla każdej z nich. Zwiększyliśmy także kwoty przeznaczone na prezentacje spektakli w ramach nurtu SzekspirOFF. Z doświadczenia wiemy, że produkcje offowe niejednokrotnie zaskakiwały jury swoją oryginalnością i profesjonalizmem, w niczym nie ustępując propozycjom teatrów repertuarowych, dlatego warto je rozwijać i dofinansowywać.
– mówi Agata Grenda, Dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Dyrektorka Artystyczna Festiwalu Szekspirowskiego.

Opiekę kuratorską nad nurtem kontynuuje Katarzyna Knychalska, założycielka i prezeska Fundacji Teatr Nie-Taki we Wrocławiu, wydawczyni i redaktorka naczelna portalu Teatralny.pl i czasopisma o teatrach niezależnych „nietak!t”, współtwórczyni Ogólnopolskiej Offensywy Teatralnej.

Już po raz trzeci zapraszamy zespoły i twórców niezależnych do konkursu produkcyjnego SzekspirOFF. Komisja konkursowa wybierze trzy projekty, które będą miały swoją premierę na Festiwalu Szekspirowskim. Nowością będzie połączenie nurtów Produkcji i Prezentacji w jeden konkurs festiwalowy, który oceni międzynarodowe jury. Ostatni nabór do konkursu Produkcji pokazał, że zainteresowanie niezależnych grup twórczością Szekspira jest coraz większe – mamy nadzieję, że nowe atrakcyjne warunki konkursów przyciągną do niej kolejnych artystów.
– Katarzyna Knychalska, Kuratorka nurtu SzekspirOFF
Konkurs SzekspirOFF Produkcje 2022

Celem Konkursu jest wsparcie produkcji najbardziej wartościowych projektów artystycznych opartych na twórczości Williama Szekspira lub nią inspirowanych oraz ich prezentacja na 26. Festiwalu Szekspirowskim. Do Konkursu dopuszczone zostaną projekty wydarzeń przygotowane wg różnorodnych środków wyrazu artystycznego. Uczestnicy Konkursu powalczą o wsparcie produkcyjne w wysokości 20 000 zł dla każdego z projektów. Organizator konkursu wesprze maksymalnie 3 projekty. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 15 marca 2022 roku o godz. 12.00. Materiały zgłoszeniowe należy wysłać na adres: fs.szekspiroff@gmail.com.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY SzekspirOFF Produkcje 2022
REGULAMIN SzekspirOFF Produkcje 2022

 

Konkurs SzekspirOFF Prezentacje 2022

Celem konkursu jest wyłonienie i prezentacja na 26. Festiwalu Szekspirowskim, najciekawszych wydarzeń artystycznych opartych na twórczości Williama Szekspira lub nią inspirowanych. Jury oceniające spektakle podczas festiwalu przyzna nagrody o łącznej puli 15 000 zł. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 31 maja 2022 roku o godz. 12.00. Materiały zgłoszeniowe należy wysłać na adres: fs.szekspiroff@gmail.com.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY SzekspirOFF Prezentacje 2022
REGULAMIN SzekspirOFF Prezentacje 2022

 

Konkursy SzekspirOFF kierowane są do polskich teatrów niezależnych i indywidualnych twórców. Do udziału nie mogą zgłaszać się instytucje kultury oraz szkoły artystyczne.

Łączna pula nagród w konkursach wynosi 75 000 zł.

Konkursy organizowane są przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense w ramach 26. edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.

Festiwal Szekspirowski

esfn-call-1200x676.png

22 grudnia 2021
Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich (ESFN), która zrzesza 10 europejskich festiwali inspirowanych twórczością Mistrza znad Avonu, z okazji 10-lecia swojego istnienia ogłasza międzynarodowy konkurs na małą produkcję teatralną. Nabór trwa do 21 stycznia 2022.
Warunkiem jest możliwość wzięcia udziału w 4 wymienionych festiwalach w ramach Sieci:
Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Krajowej (Rumunia) 19 – 29 maja 2022
Festiwal Szekspirowski w Serbii (Serbia) 30 czerwca – 6 lipca 2022
Festiwal Szekspirowski w Gdańsku (Polska) 27 lipca – 7 sierpnia 2022
Festiwal Szekspirowski na Zamku Hamleta (Dania) 29 lipca – 7 sierpnia 2022

 

SZUKAMY:

 • Małej formy teatralnej interpretującej wybrany dramat Williama Szekspira bądź inspirowanej jego twórczością.
 • Produkcji trwającej 60-80 minut.
 • Zespołu maksymalnie 5 osobowego, w tym co najmniej 2 aktorów.
 • Kompaktowej scenografii, tak, aby rekwizyty i kostiumy mieściły się w standardowym bagażu podróżnym.
OFERUJEMY:
 • Honorarium artystyczne za co najmniej 2 prezentacje na każdym z 4 festiwali
 • Zakwaterowanie i transport lokalny
 • Przestrzeń sceniczną i wsparcie techniczne
 • Dodatkowe dni w ramach rezydencji na festiwalach, spotkania z innymi artystami, bilety na wybrane wydarzenia w ramach festiwalu, itp.
 • Wsparcie w poszukiwaniu finansowania kosztów podróży

 

ŁATWA APLIKACJA – WYŚLIJ NAM:
 • Portfolio Twojego zespołu i opis dotychczasowych osiągnięć
 • Opis koncepcji spektaklu (max 1 strona)
 • Materiały pomocnicze: linki do materiałów online, zdjęć i filmów z poprzednich produkcji

 

Powyższe dokumenty należy wysłać do północy 21 stycznia 2022, na adres shakesphere@esfn.eu. Wyniki zostaną ogłoszone 1 lutego 2022.
SZCZEGÓŁY i DOKUMENTY (w wersji angielskiej) dostępne są na stronie ESFN

Festiwal Szekspirowski