Monodram

Teatr Stary w Lublinie

Lear. Esej aktorski Andrzeja Seweryna

reż. Janusz Opryński

Data

26 lipca / 16.00 / 65 min / 16+

Data

26 lipca / 20.00 / 65 min / 16+

„Lear” w reżyserii Janusza Opryńskiego to monodram Andrzeja Seweryna opowiadający historię Szekspirowskiego bohatera od końca. Widzimy go po śmierci, jak ciągle słyszy głosy córek i błazna. Lear musi jeszcze raz zmierzyć się ze swoim Losem. Jeszcze raz przeżyć tragedię swojego życia. To powtórne wypełnienie swojego Losu jest gorzkim wspomnieniem, wejściem w dialog z Gonerylą, Reganą, Kordelią, Błaznem i z samym sobą.

Lear to niezwykły spektakl, którym Andrzej Seweryn, wybitny polski aktor, porusza serca publiczności swoją niezwykłą interpretacją postaci tego szekspirowskiego bohatera. Seweryn wprowadza nas w świat tragedii, gdzie potęga emocji i dramatyzm górują nad każdym ujęciem. Odkrywa on w Learze nie tylko władczego i aroganckiego monarchę, ale także człowieka dotkniętego bólem, tęsknotą i samotnością.

Andrzej Seweryn po raz pierwszy zagrał Leara w 2014 roku w Teatrze Polskim w Warszawie, w monumentalnym przedstawieniu Jacquesa Lassalle’a. Dziś – w spektaklu, który powstał w Teatrze Starym w Lublinie dla uczczenia dwusetlecia tamtejszej sceny – aktor ponownie mierzy się z tą wielką rolą w spektaklu kameralnym, ale nie mniej poruszającym.

„Tak na naszych oczach rodzi się wielka, wstrząsająca kreacja człowieka, który zaznał wszystkich słodyczy i wszystkich goryczy świata, swego rodzaju esej teatralny o przekraczaniu granic teatru w poszukiwaniu odpowiedzi na podstawowe pytania o sens ludzkiej egzystencji”. –  Tomasz Miłkowski,  „Dziennik Trybuna”

„W lubelskim Starym Lear, jedna z najważniejszych ról w światowym teatrze, eksponuje całe bogactwo szekspirowskiego świata, ale również jego teatralnego dziedzictwa (…), a odnosząc go do filmowego dorobku aktora można powiedzieć, że gra też Ostatniego Króla i Ostatniego Ojca z Ostatniej Rodziny”. – Jacek Cieślak, rp.pl

„To wręcz nieprawdopodobne jak w godzinnym, minimalistycznym monodramie, w którym każde słowo i rekwizyt mają znaczenie, przegląda się najświeższa historia naszych rodzin i Polski”. –  Jacek Cieślak, „Rzeczpospolita”


Twórcy

reżyseria – Janusz Opryński
scenografia i kostiumy – Justyna Łagowska

Obsada

Andrzej Seweryn

Premiera:  20 października 2022

Znajdź nas

Więcej o Festiwalu