Spektakl / SzekspirOFF

Maciej Gorczyński, Daniel Leżoń, Iwona Bandzarewicz, Piotr Korzeniak / Polska

Błazen

reż. Maciej Gorczyński

Data

27 lipca / 17.00 / 60 min / 16+

Data

27 lipca / 21.00 / 60 min / 16+

Spektakl bierze udział w konkursie SzekspirOFF.

Celem nurtu SzekspirOFF jest zaproszenie do współpracy artystów i zespoły pozainstytucjonalne, dla których punktem wyjścia w projektach jest twórczość Szekspira. SzekspirOFF to konkurs, w którym dofinansowane są nowe produkcje niezależne, które przygotowywane są specjalnie na festiwal i będą oceniane przez międzynarodowe jury. Spektakl jest propozycją jednego z pięciu finalistów.

Artyści o spektaklu

Od lat fascynuje nas postać szekspirowskiego błazna. Często wulgarny, ale też bardzo mądry i na swój sposób liryczny stanowi kontrapunkt dla podniosłego tonu innych postaci uwikłanych w walkę o władzę, ambicje, szaleństwo… Interesuje nas funkcja błazna. W szekspirowskiej polifonii jego głos wydaje się być konieczny w dopełnieniu konstrukcji przedstawionego świata. Szekspir sugeruje, że jest to głos wyrażający paradoksalną mądrość – niezmienną esencją ludzkiego świata jest nieświadomość przybierająca w konsekwencji postać głupoty. Głupoty, która staje się śmieszna, przez to możliwa do zaakceptowania.

Błazen reprezentuje konserwatywną zasadę obecną już w greckiej tragedii i komedii, jego ostra ironia wymierzona jest przede wszystkim w ludzką pychę. Negatywnym aspektem błazna jest jednak swoisty nihilizm. Zjadliwa ironia paraliżuje działanie. Ośmiesza każdą próbę wyjścia poza ustalony system reguł. Mało kto dostrzega negatywny aspekt błazeństwa. Interesuje nas posłużenie się figurą błazna, zbadanie jego historycznych aspektów przez przywołanie klasycznych tekstów Szekspira, formułę jurodiwego (postać ,,świętego idioty” charakterystyczną dla karnawałowych aspektów prawosławia) aż do współczesnych form (posłużenie się formułą stand up’u). W rezultacie: doprowadzenie błazeństwa do granicy, w której błazen kierując ironiczne spojrzenie w swoją stronę, przekracza swoją własną funkcję.

Postać błazna wykreuje Daniel Leżoń, aktor poruszający się sprawnie w różnych dziedzinach performatywnych, od teatru dramatycznego do teatru tańca. Spektakl, otwarty na interakcję z widownią badać będzie żywioł komedii, również w najbardziej radykalnych jej aspektach. Zada pytanie o granice humoru, prowokacji, śmiechu. Zwróci uwagę na zanikającą funkcję błazna w przestrzeni polskiej polityki kierowanej przez ideologów i speców od propagandy. W końcu stanie się portretem aktora i jego błazeńskiej funkcji.

O artystach

Daniel Leżoń – Choreograf, aktor, tancerz. Jego misją artystyczną jest ekspresja Pokoju, Zdrowia i Mocy oraz tworzenie wzorców kultury, które są długofalowymi rozwiązaniami urzeczywistniania tych wartości. W swojej pracy łączy ludzi z z różnych grup i zadaje m.in. następujące pytania: których ruchów używamy, aby stworzyć pomost między przeszłością a teraźniejszością? Jak wyrażamy pamięć jako jednostki i społeczeństwo? Co swoją pracą artystyczną ożywiamy w pamięci odbiorców?


Twórcy

reżyseria – Maciej Gorczyński
muzyka – Piotr Korzeniak
projekt plastyczny – Iwona Bandzarewicz

Obsada

Daniel Leżoń

Język – polski z napisami w języku angielskim
Próby do spektaklu odbyły się w Teatrze Barakah w Krakowie.

Znajdź nas

Więcej o Festiwalu