Zapraszamy na sztukę mistrza ze Stratfordu, trup ściele się gęsto, tak musi być, by sprawy szły do przodu. Czy publiczność już zobojętniała i śmierć ogląda nonszalancko przy popcornie? Dzięki spektaklowi „Hardcore” można sprawdzić swoje reakcje i zmierzyć je na barometrze w skali czułość–obojętność. Oto na scenie katalog umierania u Szekspira.
Twórcy dostrzegają, jak subtelnie i płynnie brutalność oraz przemoc – znane z traum współczesnego świata – mogą przemienić się w rozrywkowy, wręcz tekst kultury. Czy jest to sposób na oswajanie się z trudnym do przyjęcia obrazem? A może strategia na niedopuszczenie prawdy o zagrożeniu?
Dzięki spektaklowi można zrewidować, czy nadal – jednostkowo i w zbiorowości – jesteśmy empatyczni i wyrozumiali. Zobojętnienie i uodpornienie to mechanizmy reagujące na kumulację bodźców i zmasowany atak komunikatów o wojnie, traumie i hardcorze.
A czemu służy u Szekspira eskalacja przemocy? Policz, ile trupów zginęło w jego tragediach. Czy szukamy katharsis? A może rozrywki? Zapraszamy na spektakl o właściwości sztuki, która otwiera rozmowę o człowieczeństwie i doświadczeniach ze śmiercią.
tekst i reżyseria: Karol Bijata, Zofia Pinkiewicz (w kooperacji z Szekspirem)
reżyseria światła, wizualizacje: Kacper Scheffler
scenografia: Kinga Grzywacz
kostiumy: Patrycja Pyrcz muzyka: Tymoteusz Lasik
ruch sceniczny: Piotr Soroka
produkcja: Miła Popowska
Dominika Banaszek
Magdalena Sawicka
Gabriela Szymczak
Jagoda Zimała
Aleks Joński
Klaudiusz Kawka
Eryk Nikolas
Jakub Wakar
czas trwania: około 90 minut
wiek: 16+
język polski z angielskimi napisami
triggers: przemoc, dym, stroboskop
W spektaklu wykorzystano fragmenty dramatów Williama Szekspira w przekładzie Stanisława Barańczaka („Otello”, „Makbet”, „Romeo i Julia”, „Król Ryszard III”, „Burza”, „Juliusz Cezar”, „Król Lear”) oraz Jana Kasprowicza („Gwałt na Lukrecji”). Licencja na korzystanie z Utworów została udzielona przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
Szczególne podziękowania za wsparcie projektu dla Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie filia we Wrocławiu.