Zobacz program Festiwalu

20 czerwca 2022
06_La-Tempesta_ph-Alessandro-Serra_L1030676-1200x801.jpg

fot. „Burza”, reż. Alessandro Serra (zdjęcie jego autorstwa)

Spektakle z Włoch, Danii, Kalifornii, Czech, Norwegii oraz Polski będzie można zobaczyć w ramach międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. W programie 26. edycji VR-owy Hamlet, żałobny musical, teatr tańca, projekty z pogranicza różnych sztuk i wiele wydarzeń towarzyszących.

Tegoroczne motto festiwalu jest odwołaniem do trzech, skrajnie różnych, zagranicznych inscenizacji „Burzy”, które zagoszczą na Festiwalu oraz do burz przetaczających się przez świat – politycznych, pandemicznych, klimatycznych i tych związanych z kondycją człowieka.

W Programie zagranicznym 26. edycji Festiwalu Szekspirowskiego między innymi:

  • Burza” włoskiego reżysera Alessandro Serry, gdzie akcja sztuki przeniesiona została w strefę bratobójczej wojny.
  • Duńska minimalistyczna „Burza” teatru tańca współczesnego – efekt współpracy Glad Teater i HamletScenen.
  • Muzyczna, multimedialna rumuńska “Burza” teatru Bulandra z Bukaresztu.
  • Czeski „Hamlet on the Road” Teatru Radost z Brna – żałobny musical inspirowany poetyką koczowniczych, nomadycznych lalkarzy.
  • Romeo i Julia oraz inne katastrofy miłosne” projekt performatywny wyłoniony w konkursie Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich, w którym tragedię Szekspira, uzupełniają pochodzące ze współczesności prawdziwe historie o miłości niemożliwej lub kryminalizowanej.
  • Amerykański, wielojęzyczny spektakl multimedialny „HA-M-LET”, wykorzystujący materiały zaczerpnięte ze sztuki Szekspira, kultury internetowej, domowych filmów wideo i animacji 3D.
  • Wieczór Trzech Króli albo co chcecie” Teatru Narodowego w Brnie ze zjawiskową wodną scenografią.
  • L_UKR_ECE” – Przejmujący, multidyscyplinarny ukraiński projekt oparty na „Gwałcie na Lukrecji” a także ukraińskiej poezji i folklorze oraz udokumentowanych historiach kobiet z Kijowszczyzny i Charkowa.

Ponadto zaprezentowanych zostanie pięciu finalistów konkursu o Złotego Yoricka (Konkurs na najlepszą polską produkcję szekspirowską sezonu)

Nie zabraknie także nurtu SzekspirOFF, reprezentowanego w tym roku przez po trzech finalistów z dwóch konkursów: SzekspirOFF Produkcje i SzekspirOFF Prezentacje:

Festiwalowi towarzyszyć będą debaty, spotkania z artystami, próby otwarte i warsztaty.

ZOBACZ PROGRAM