SzekspirOFF Produkcje – wyniki naboru

4 kwietnia 2023
off2-zaslepka-1200x800.jpg

Znamy wyniki naboru do konkursu SzekspirOFF Produkcje. W tym roku wpłynęło aż 46 zgłoszeń!
Konkurs SzekspirOFF realizowany jest po raz czwarty. Jego celem jest finansowe wsparcie produkcji najbardziej wartościowych projektów artystycznych opartych na twórczości Williama Szekspira lub nią inspirowanych. W tegorocznym naborze wzięły udział OFF-owe, niezależne zespoły teatralne oraz twórcy indywidualni. Kwota wsparcia dla każdej nagrodzonej produkcji wynosi 20 000 zł. Nagrodzone projekty zaprezentowane zostaną podczas 27. Festiwalu Szekspirowskiego, a oceni je międzynarodowe jury i przyzna nagrody SzekspirOFF o łącznej puli 15 000 zł.
Laureaci konkursu zostali wyłonieni przez Katarzynę Knychalską, kuratorkę nurtu SzekspirOFF 2023 oraz organizatorów Festiwalu Szekspirowskiego.
Laureaci Konkursu SzekspirOFF Produkcje 2023:
• „Biedny błazen” – Maciej Gorczyński / Daniel Leżoń / Iwona Bandzarewicz / Piotr Korzeniak
• „Chcę przespać ten jałowy czas, kiedy nie ma jej przy mnie” – Klaudia Hartung-Wójciak / Nostalgic Boys
• „…EJAJ” – Zuzanna Kasprzyk
• „Imperium” – Strefa WolnoSłowa
• „VERY FUNNY” – Patrycja Kowańska i Dominika Knapik

W tegorocznym naborze stawka była mocna i różnorodna, więc wybór był naprawdę trudny. Wybraliśmy pięć produkcji i aż trzy z nich będą eksplorowały temat szekspirowskich błaznów, każda jednak znajduje w nim zupełnie inny potencjał. W zwycięskich koncepcjach mocno zarysowują się też tematy społeczne, jak kryzys na granicy białoruskiej czy trudne warunki pracy w polskim środowisku teatralnym – mówi Katarzyna Knychalska.

Konkurs organizowany jest przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense w ramach 27. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego.

W tym momencie Gdański Teatr Szekspirowski prowadzi nabór na konkurs o nagrodę Nowego Yoricka dla reżyserów, będących na początku swojej kariery zawodowej. Nowy Yorick zostanie wręczony w ramach 27. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego, a walczyć o niego będą trzy, sfinansowane przez Festiwal prezentacje „work in progress”, przygotowane przez laureatów z trzema polskimi teatrami – Teatr Polski w Poznaniu, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy oraz Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera z Warszawy.