Ogłaszamy nabór do konkursów festiwalowych

26 stycznia 2024
fot-Dawid-Linkowski_Idiota-Stary_75B4107.jpg

Gdański Teatr Szekspirowski ogłasza nabór do konkursów o Złotego Yoricka, SzekspirOFF oraz o Nowego Yoricka. W tym ostatnim konkursie partnerami będą Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu oraz Teatr Wybrzeże w Gdańsku. 28. międzynarodowy Festiwal Szekspirowski odbędzie się w dniach 26 lipca – 4 sierpnia.

ZŁOTY YORICK

Konkurs na najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira oraz utworów inspirowanych dziełami Williama Szekspira (Konkurs o Złotego Yoricka), odbywa się nieprzerwanie od 1994 roku i stanowi podsumowanie polskich szekspirowskich realizacji danego sezonu artystycznego.

Konkurs o Złotego Yoricka jest dwuetapowy. W pierwszym etapie selekcjoner dokonuje wyboru od 3 do 5 najlepszych spektakli spośród premier sezonu 2023/2024 zgłoszonych do konkursu. Wybrane spektakle otrzymują zaproszenie na 28. Festiwal Szekspirowski. W drugim etapie międzynarodowe jury wyłania zdobywcę Złotego Yoricka. Zwycięski teatr otrzymuje statuetkę Złotego Yoricka oraz nagrodę finansową w wysokości 40 tys. zł. Wybór najlepszych szekspirowskich produkcji sezonu po raz kolejny powierzono Łukaszowi Drewniakowi, krytykowi teatralnemu. Wszystkie spektakle zgłoszone do konkursu muszą mieć swoją premierę do dnia 26 maja 2024 r. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 30 marca.

ZOBACZ REGULAMIN

SzekspirOFF 2024
W ramach 28. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego będzie można zobaczyć również nowe produkcje niezależne, które Festiwal wspiera finansowo i logistycznie. Celem konkursu SzekspirOFF 2024 jest zaproszenie do współpracy artystów i zespoły pozainstytucjonalne, dla których punktem wyjścia w projektach jest twórczość Szekspira.

Wszystkie finałowe produkcje przygotowywane specjalnie na festiwal są dofinansowane przez organizatorów Festiwalu kwotą 25 000 zł. Nagrodą w konkursie jest statuetka SzekspirOFF oraz nagrody pieniężne o wartości 15 000 zł. Kuratorką jest Katarzyna Knychalska, założycielka i prezeska Fundacji Teatr Nie-Taki we Wrocławiu oraz wydawczyni i redaktorka naczelna portalu teatralny.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do 29 lutego 2024 r. pocztą elektroniczną na adres mailowy oraz przez FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY.

ZOBACZ REGULAMIN

NOWY YORICK

Konkurs o Nowego Yoricka adresowany jest do twórców i twórczyń debiutujących w polskim teatrze. Do konkursu mogą zgłaszać się również kolektywy twórcze. Pomysłodawcą konkursu o Nowego Yoricka jest wspomniany już Łukasz Drewniak, krytyk teatralny, redaktor, selekcjoner konkursu o Złotego Yoricka od lat współpracujący z Festiwalem Szekspirowskim w Gdańsku.

O Nowego Yoricka walczyć będą trzy prezentacje „work in progress”, sfinansowane przez Festiwal kwotą 25 000 zł, przygotowane przez laureatów z trzema polskimi teatrami – z Warszawy, Torunia i Gdańska. Do współpracy przy tegorocznej edycji zaproszono Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu oraz Teatr Wybrzeże w Gdańsku.

Zgłoszenia przyjmowane są do 4 marca 2024 r. pocztą elektroniczną na adres mailowy.

ZOBACZ REGULAMIN

MIĘDZYNARODOWE JURY
Organizatorzy Festiwalu podtrzymują tradycję, spektakle biorące udział w konkursie o Złotego Yoricka, Nowego Yoricka i SzekspirOFF oceniane będą przez jedno międzynarodowe jury.

„Zależy nam na tym, by nie różnicować spektakli biorących udział w konkursie o Złotego Yoricka, SzekspirOFF i Nowego Yoricka. Chcemy, aby nasze jury miało pełne spectrum tego co dzieje się w polskim teatrze, jeśli chodzi o interpretacje sztuk Szekspira” – mówi Agata Grenda, dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Zachęcamy do wysyłania zgłoszeń i życzymy powodzenia.