Konkurs o Złotego Yoricka 2017

1 lutego 2017
75B3493-1200x801.jpg

Ogłoszono KONKURS NA NAJLEPSZĄ POLSKĄ INSCENIZACJĘ DRAMATU WILLIAMA SZEKSPIRA oraz utworów inspirowanych dramatami Williama Szekspira, edycja 2017!

Konkurs  ma za zadanie wyłonić  najciekawsze spośród realizacji szekspirowskich, przygotowanych przez teatry polskie w sezonie artystycznym 2016/2017 i wytypować 3 przedstawienia do udziału w 21. Festiwalu Szekspirowskim odbywającym się terminie 28 lipca – 6 sierpnia 2017 r.

Będzie to bardzo szczególna edycja, którą poprzedzi międzynarodowa konferencja dużej rangi, organizowana przez European Shakespeare Research Association.  Partnerami i współorganizatorami wydarzenia są Gdański Teatr Szekspirowski i Uniwersytet Gdański. Dzięki tej kooperacji kilkuset wybitnych Szekspirologów z całego świata będzie mogło uczestniczyć w wydarzeniach festiwalu, oglądając również najciekawsze polskie inscenizacje szekspirowskie.

Najlepszy spektakl zostanie uhonorowany nagrodą Złotego Yoricka – wręczoną podczas 21. Festiwalu Szekspirowskiego.

Spotkania z Szekspirem w Trójmieście mają już wieloletnią tradycję. Idea prezentacji najciekawszych polskich i zagranicznych inscenizacji szekspirowskich w festiwalowej formule zyskała sobie wielu sympatyków i wierną publiczność, a także bardzo przychylne opinie krytyków. Jest nie tylko największą międzynarodową imprezą teatralną na Wybrzeżu, ale także jednym z ważniejszych Festiwali Szekspirowskich w Europie.

W Gdańsku ma siedzibę fundacja Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich zrzeszająca festiwale z Polski, Niemiec, Węgier, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Czech, Serbii, Macedonii, Francji i Danii. Dzięki tej organizacji, laureaci naszego Konkursu są rozpoznawani na scenie międzynarodowej i mają szansę na prezentację spektaklu podczas innych europejskich Festiwali Szekspirowskich. Od 2014 r. festiwal ma nową siedzibę, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.