Poznajcie motto 29. edycji międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego.

3 czerwca 2025
GTS-POSTY-FB-37-1200x798.jpg

Tegoroczna edycja potrwa od 25 lipca do 3 sierpnia. Program poznacie już 4 czerwca, o godzinie 14:00. Sprzedaż biletów rozpocznie się 9 czerwca, o godzinie 14:00.

Motto tegorocznej edycji brzmi „Słowa, słowa, słowa”.
Cytat z „Hamleta”, który dziś brzmi zaskakująco aktualnie. W świecie pełnym komunikatów i powierzchownych przekazów przypomina, jak łatwo zgubić sens – i jak ważne są słowa, które naprawdę coś znaczą.

Hamlet wypowiadając tę sentencję krytykuje pustosłowie, hipokryzję i formalizm (na dworze królewskim, w polityce, w relacjach). Pogrążony jest w rozpaczy i konflikcie wewnętrznym. Daje jednocześnie wyraz bezsilności wobec ograniczeń języka. Krytykuje również bezwartościowe treści, które go otaczają – plotki, polityczne brednie, puste deklaracje, słowa bez znaczenia.
Dzisiaj także jesteśmy zarzucani ogromną ilością komunikatów. I tak, wybierając motto „Słowa, słowa, słowa” odnosimy się do nadmiaru informacji. Podkreślając, jak łatwo można zagubić się w morzu słów i jak ważne jest, aby znaleźć te, które naprawdę mają znaczenie. W erze mediów społecznościowych i cyfrowej komunikacji, słowa są używane w sposób szybki i często powierzchowny, niejednokrotnie przyczyniają się wręcz do tragedii (hejt w internecie, przemoc słowna).
Szekspirowskie „Słowa, słowa, słowa” mogą być przypomnieniem o wartości głębokiej, przemyślanej komunikacji, która ma moc wpływania na ludzi i kształtowania rzeczywistości. Odchodząc od przesycenia informacjami pragniemy pójść w kierunku wyciszenia i spowolnienia.
Motto „Słowa, słowa, słowa” każe nam się też pochylić na wartością słów pisanych prawie 500 lat temu. Czy sztuki Szekspira mają jeszcze znaczenie, a jego słowa są nas w stanie ciągle poruszać?

Autorem plakatu 29. Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego jest Bartłomiej Wutkowski.