Spektakl / Konkurs SzekspirOFF

Bijata&Pinkiewicz / Polska

Hardcore

reż. Karol Bijata & Zofia Pinkiewicz

Data

29 lipca / 17.00 / 90 min / 16+

Lokalizacja

Klub Żak

Data

29 lipca / 21.00 / 90 min / 16+

Lokalizacja

Klub Żak

Zapraszamy na sztukę mistrza ze Stratfordu, trup ściele się gęsto, tak musi być, by sprawy szły do przodu. Czy publiczność już zobojętniała i śmierć ogląda nonszalancko przy popcornie? Dzięki spektaklowi „Hardcore” można sprawdzić swoje reakcje i zmierzyć je na barometrze w skali czułość–obojętność. Oto na scenie katalog umierania u Szekspira.

Twórcy dostrzegają, jak subtelnie i płynnie brutalność oraz przemoc – znane z traum współczesnego świata – mogą przemienić się w rozrywkowy, wręcz tekst kultury. Czy jest to sposób na oswajanie się z trudnym do przyjęcia obrazem? A może strategia na niedopuszczenie prawdy o zagrożeniu?

Dzięki spektaklowi można zrewidować, czy nadal – jednostkowo i w zbiorowości – jesteśmy empatyczni i wyrozumiali. Zobojętnienie i uodpornienie to mechanizmy reagujące na kumulację bodźców i zmasowany atak komunikatów o wojnie, traumie i hardcorze.

A czemu służy u Szekspira eskalacja przemocy? Policz, ile trupów zginęło w jego tragediach. Czy szukamy katharsis? A może rozrywki? Zapraszamy na spektakl o właściwości sztuki, która otwiera rozmowę o człowieczeństwie i doświadczeniach ze śmiercią.


Twórcy

tekst i reżyseria: Bijata/Pinkiewicz (w kooperacji z Szekspirem)
scenografia: Kacper Scheffler
muzyka: Tymoteusz Lasik
produkcja: Miła Popowska

Obsada

Dominika Banaszek
Magdalena Sawicka
Gabriela Szymczak
Jagoda Zimała
Aleks Joński
Klaudiusz Kawka
Eryk Nikolas
Jakub Wakar

Informacje dodatkowe

czas trwania: około 90 minut
wiek: 16+
język polski z angielskimi napisami
triggers: przemoc, dym, stroboskop

Partner konkursu SzekspirOFF


Aspect image

Znajdź nas

Więcej o Festiwalu