Spektakl

English Theatre Company & La Ribalta Teatro / UK & Włochy

Hamlet Double Bill

reż. Alberta Ierardi & Giorgio Vierda & Adrian Hughes

Data

27 lipca / 21.30 / 60 min / 14+

Data

28 lipca / 21.00 / 60 min / 14+

Intrygująca sprawa: „Hamlet” jako dyptyk! Pomysł polega na tym, aby pokazać dwie różne perspektywy historii Hamleta: punkt widzenia Grabarzy i Aktorów. Są oni wykonawcami losu, który rozstrzyga się w Elsynorze: reprezentują początek i koniec historii księcia.

Aktorzy są iskrą, która rozpala w Hamlecie pomysł zdemaskowania króla Klaudiusza, Grabarze symbolizują koniec cierpienia księcia – to oni są obecni u kresu jego losu. Aktorzy kreują życie i jego rozmaite wątki, Grabarze są strażnikami śmierci i końca życia bohaterów.

Włoscy twórcy dostrzegają, że właśnie to (nieświadome) znaczenie, jakie odgrywają zbiorowi bohaterowi w tekście sztuki, sprawia, że (nieświadomie) stają się tak komicznymi postaciami.

W części Grabarzy „reszta jest milczeniem”. Prozaiczne dla nich czynności kopania grobu i chowania zwłok. Powroty na cmentarz, chwilowe wskrzeszenia. W drugiej części spektaklu widzom lżej: tu jest komicznie, z bystrymi żartami i przejęzyczeniami. Ponownie teatr w teatrze, jednak nie wtórnie.

Rozbudowana na dwa punkty widzenia, a zwięzła w przekazie sztuka we włoskiej reinterpretacji „Hamleta”.

Laureat konkursu ShakeSpheare zorganizowanego przez Europejską Sieć Festiwali Szekspirowskich (ESFN)

ESFN zrzesza 12 europejskich festiwali szekspirowskich z 11 krajów. Od dwóch lat przeprowadza konkurs na małą produkcję teatralną pod nazwą ShakeSphere. Wyłoniony zwycięski spektakl wyrusza w europejską trasę i jest prezentowany na 3 festiwalach (w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Rumunii), finalnym punktem będzie prezentacja w Gdańsku. 

„Shakesphere daje sieci szansę na odkrycie nowych, ekscytujących dzieł wschodzących artystów. W 2024 roku otrzymaliśmy ponad 70 propozycji z całego świata, był to ogromny wachlarz inspirujących i ambitnych pomysłów, a wybór tylko jednego był szczególnie trudny. Z niecierpliwością czekamy na prezentację tego ekscytującego spektaklu naszej publiczności” – Philip Parr, przewodniczący Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich.


Twórcy

scenariusz i reżyseria: Alberta Ierardi, Giorgio Vierda, Adrian Hughes

Obsada

Alberta Ierardi
Giorgio Vierda
Adrian Hughes

Informacje dodatkowe

czas trwania: 60 min
wiek: spektakl dla widzów 14+

spektakl w języku angielskim, z tłumaczeniem na język polski
nagrody: laureat konkursu ShakeSphere 2024 ESFN
* w przypadku złej pogody spektakl odbędzie się w Scenie Magazyn Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Znajdź nas

Więcej o Festiwalu