Spektakl / Konkurs o Nowego Yoricka

Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie / Polska

Ekspedycja "Burza"

reż. Alexander Dulak

Data

1 sierpnia / 17.00 / 60 min / 14+

Data

1 sierpnia / 21.30 / 60 min / 14+

Gdy unieruchomionej ekspedycji polarnej grozi widmo powolnej zagłady, jej załoga dla zabicia nudy i niepokoju wystawia na pokładzie „Burzę” Williama Szekspira. Wysiłek performowania staje się dla nich wysiłkiem przetrwania—sposobem, aby w nieludzkich warunkach nie zwariować.

Biegun, jak szekspirowska wyspa, to przestrzeń zwidów, obcości i osamotnienia. Przetrwać tam, to przetrwać w próżni. Traci znaczenie, kim jesteś – lód wszystkich miażdży tak samo. Rozpadają się wcześniejsze więzy, przetasowują wartości, a samotni polarnicy wspólnie mierzą się z perspektywą zniknięcia. Zniknięcia zupełnego, w którym ich doświadczenie zostaje zapomniane, a szczątki nierozpoznane. Ich kapitan, niczym Prospero, owładnięty obsesją zdobycia bieguna, ma tylko jedno motto: „Naprzód”. W imię zapuszczania się poza granice znanej rzeczywistości gotów jest werbować tubylców, zjadać własne psy i zakładać wśród mrozu teatry. Wierzy, że wśród pustki czai się sens, nawet gdy oni sami głodni i umierający siedzą pod masztem tonącego statku.

„Burza” w tym wydaniu to opowieść o walce przeciw próżni. Spektakl łączy tekst Szekspira z fragmentami dzienników z ekspedycji polarnych. Życie załogi splata się tutaj z losami bohaterów dramatu, a przestrzeń polarna zlewa się z przestrzenią sceny. Przetrwanie na biegunie u swojego sedna okazuje się doświadczeniem performatywnym. W końcu każdy z nas ma swoją prywatną Arktykę i w niej daje swój własny występ.


Twórcy

Adaptacja i Reżyseria: Alexander Dulak
Scenografia i Kostiumy: Krystian Szymczak
Muzyka: Wojtek Kiwer
Asystentka reżysera: Viktoria Dulak

Obsada

Daniel Dobosz – Nansen / Prospero
Jupiter – Amundsen / Ariel
Paweł Smagała – Ross / Trynkulo
Krzysztof Strużycki – Franklin / Stefano
Hiroaki Murakami – Michel / Kaliban

Informacje dodatkowe

czas trwania: 60 min
wiek: 16+
język polski z angielskimi napisami

Znajdź nas

Więcej o Festiwalu