Spektakl

Teatr Młodych w Zagrzebiu / Chorwacja

12. noc albo co chcecie

reż. Grzegorz Jarzyna

Data

29 lipca / 19.30 / 100 min / 18+

Wieczór Trzech Króli to dramat szczególny, najlepiej chyba określa go czasownik mienić się. Z której strony byśmy go bowiem nie próbowali rozebrać, jego jądrem zawsze pozostanie jakaś transcendentna tajemnica ludzkiej natury, coś, czego nie można opisać, a tylko (w jakimś pojedynczym błysku) pojąć. Największym sukcesem Jarzyny w Zagrzebiu wydaje się właśnie głębokie zrozumienie tej konstrukcji dramatycznej, świadome jej użycie i wzmocnienie poprzez nałożenie na nią własnej wypowiedzi. / Tomasz Domagała, domagalasiekultury.pl

„Dwunasta noc” w reżyserii Grzegorza Jarzyny to inscenizacja jednej z najbardziej znanych komedii Williama Szekspira, oglądanej z perspektywy roli płci. Między wierszami poetyckich wyznań miłości kryje się dramat tych, którzy szukają języka do wyrażenia swoich ukrytych „ja”.

W tej interpretacji renesansowa komedia omyłek staje się współczesną opowieścią o miłości, która przekracza granice płci i preferencji seksualnych, zmieniając wszystkich i wszystko.

Akcja sztuki rozgrywa się w luksusowym kurorcie hotelowym Iliria, odwiedzanym przez parę Orsina i Olivii wraz z ich świtą asystentów i przyjaciół. Celem wyjazdu jest uratowanie ich problematycznego małżeństwa. Kiedy niebinarna Viola pojawia się w hotelu, plany arystokratycznej pary wymykają się spod kontroli.

„Dwunasta noc” bada role płciowe i ich wpływ na ludzkie relacje. Co to jest seksualność? Czy płeć definiuje miłość i pragnienie? Jak bardzo jesteśmy zdolni wyjść poza społeczne role, które kultura stworzyła dla nas? Czy wolność, o którą walczyliśmy w ostatniej dekadzie XX wieku, przekształciła się w wolność jednostek do wyboru tego, kim są?


Obsada

Dado Ćosić
Anđela Ramljak
Mia Melcher
Katarina Bistrović Darvaš
Petra Svrtan
Doris Šarić Kukuljica
Barbara Prpić
Mateo Videk
Toma Medvešek
Ivana Starčević

Twórcy

autorzy: Grzegorz Jarzyna i Roman Pawłowski
reżyseria: Grzegorz Jarzyna

Informacje dodatkowe

premiera: 23 września 2023
dodatkowe informacje: spektakl przeznaczony dla widzów 18+
język chorwacki z tłumaczeniem na język angielski i polski

Znajdź nas

Więcej o Festiwalu