Spektakl zagraniczny

Royal Lyceum Theatre in Edinburgh / UK

Truth’s a Dog Must to Kennel

reż. Tim Crouch

Data

29 lipca / 20.00 / 70 min / 16+

Data

30 lipca / 19.00 / 70 min / 16+

★★★★★ The Scotsman
★★★★ The Reviews Hub
★★★★★ All Edinburgh Theatre
★★★★ The Guardian
★★★★ The Stage
★★★★ Financial Times
★★★ Time Out

Błazen opuszcza króla Leara nim mu odbiorą wzrok. Nim ruszy zabijanie. Nim lody podadzą w przerwie. W nowym monodramie Tim Crouch czerpie z koncepcji rzeczywistości wirtualnej, wysyłając Błazna z powrotem do przyszłości sztuki, którą opuścił. Z powrotem do świata bez moralnego przywództwa i uczciwości. Świata, w którym bogactwo skrywa występek; w którym biedni są odczłowieczeni, w którym żarty nie śmieszą, w którym bezpośrednie doświadczenie sztuki stało się przywilejem nielicznych.

Spektakl zdobył nagrodę Fringe First przyznawaną przez największy dziennik „The Scotsman” na Edinburgh Fringe Festival w 2022 r. Czołowa krytyczka dziennika, Joyce McMillan tak uzasadniła wybór redakcji: „Crouch jest mistrzem naszych czasów, mądrym, pogrążonym w żalu, bezradnym, ale autorytatywnym. I tutaj konstruuje narrację o ekskluzywnym przedstawieniu Króla Leara, która staje się niezwykle pilna i fascynująca.”

„Truth’s a Dog Must to Kennel” („Prawda to pies, który leźć musi do budy”, tłum. Jan Kasprowicz) to odważnie nieprzystosowany spektakl teatralny, który oscyluje między zjadliwie zabawnym stand-upem, a zuchwałym aktem zbiorowej wyobraźni. To dorosłe spojrzenie na zatomizowany świat, w którym obecnie żyjemy. To „Król Lear” w konfrontacji ze stand-upem i metawersum.

„Myślę, że w ten sposób mogę najlepiej opisać ostatnie dwa lata – utraty życia, rozbicia rodzin, nadużyć władzy, teatru na żywo w cyfrowej wersji, zdziesiątkowania naszej branży. Trudno było powrócić do koncepcji występów na żywo i ponownie utwierdzić się w przekonaniu, że ma ona przyszłość. Przepraszam, jeśli powiało przygnębieniem. Jest tu mimo wszystko silny element zabawy i są dowcipy.”  –  Tim Crouch

„Przy użyciu zestawu VR i pustej sceny Tim Crouch stawia swoją publiczność o krok od sztuki Szekspira, oferując komentarz na temat świata i teatru jako takiego. […] To tak, jakbyśmy sami znaleźli się w burzliwym centrum «Króla Leara». […] odurzające połączenie czatu, opowiadania historii i celowo chwiejnego stand-upu zaprzecza jego własnej tezie. Teatr umie odkrywać się na nowo, a «Truth’s a Dog Must to Kennel», jak na ironię, to właśnie ilustruje”. –  „The Guardian”

„Emocjonalny, ordynarny list miłosny do niemal utraconej sztuki przebywania razem w jednym pomieszczeniu”. – „Financial Times”


Twórcy

Tim Crouch Royal Lyceum Theatre w Edynburgu (Wielka Brytania)
Scenariusz – Tim Crouch
Współreżyseria – Karl James i Andy Smith
Muzyka i projektowanie dźwięku – Pippa Murphy
Projektowanie oświetlenia – Laura Hawkins
Na zamówienie i w produkcji – Royal Lyceum Theatre w Edynburgu

Obsada

Tim Crouch

Premiera – sierpień 2022, Lyceum Studio Theatre, Fringe Festival w Edynburgu
Język – angielski z napisami w języku polskim

Znajdź nas

Więcej o Festiwalu