Spektakl zagraniczny

Flabbergast / UK

Tragedia Makbeta

reż. Henry Maynard

Data

31 lipca / 18.00 / 90 min / 16+

Lokalizacja

Klub Żak

Data

31 lipca / 21.00 / 90 min / 16+

Lokalizacja

Klub Żak

Doświadczenie brawurowe i wyjątkowe – Broadway Baby dla The Swell Mob

Niezwykle intrygujące i upajające – The Scotsman

Cudownie było zobaczyć spektakl raz, a doświadczenie powtórne byłoby jeszcze lepsze. – The Skinny

Przenosi wyobraźnię do innego wymiaru – ThreeWeeks Edinburgh

Wielokrotnie nagradzany Teatr Flabbergast przedstawia interpretację najbardziej nieszczęsnej tragedii Szekspira, starając się nakreślić podobieństwa mechanizmów działania bohaterów w odniesieniu do współczesnych społeczeństw.

Pogląd, że płeć jest konstruktem społecznym, nigdy nie jest bardziej wyraźny niż podczas monologu Lady Makbet („z płci mej mię wyzujcie”), gdy walczy ona o uchylenie swojej roli jako kobiety, żeby płeć nie stanęła na przeszkodzie jej mrocznym ambicjom. A czarownice – które jawić się mogą jako staruchy czy panny – ucieleśniają moc, która zagra patriarchalnemu establishmentowi.

Męski strach przed kobiecą mocą jest siłą napędową „Tragedii Makbeta”, jest jej dominującym i powracającym motywem, fundamentalną narracją. W tym sensie sztuka ta jest dziś tak samo aktualna jak zawsze.

Jest to ponadczasowa realizacja, która rozpatruje, co to znaczy być mężczyzną, a co kobietą, podkreślając funkcjonujące między nimi umowy społeczne, które dyktują działania bohaterów.

Jako klasyczna opowieść o zachłanności i poczuciu winy „Makbet” w wykonaniu Teatru Flabbergast łączy rygorystyczne i pełne szacunku podejście do tekstu i narracji z pełną magii interpretacją krwawej tragedii Szekspira.

Całość wspiera porywająca muzyka na żywo, dzięki czemu proponujemy Wam spektakl prowokacyjny, któremu towarzyszy imponujący pejzaż dźwiękowy, tworzący atmosferę, która zarówno uzupełnia, jak i zestawia ze sobą elementy akcji. Dzięki okrojonej scenografii i estetycznie frapującej warstwie wizualnej zgrany zespół aktorów realizuje mroczną i adaptację dzieła i motywów leżących u jego podstaw.

Zwycięzca konkursu ShakeSphere ESFN

Konkurs ShakeSphere organizowany jest przez Europejską Sieć Festiwali Szekspirowskich (ESFN). ESFN zrzesza 11 europejskich festiwali inspirowanych twórczością Szekspira z 10 krajów. Prezesem Zarządu ESFN jest Joanna Śnieżko-Misterek z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. W ramach nagrody ShakeSphere cztery festiwale, członkowie ESFN (w tym Festiwal Szekspirowski w Gdańsku) prezentują zwycięski spektakl.


Twórcy

Reżyseria Henry Maynard
Teatr Flabbergast (Wielka Brytania)
Reżyseria i projekt – Henry Maynard
Konsultacja ruchowa – Matej Matejka
Oprawa muzyczna – Adam Clifford
Oświetlenie – Rachel Shipp

Obsada

Makbet – Simon Gleave
Lady Makbet – Briony O’Callaghan
Makduf – Daniel Chrisostomou
Banko/Odźwierny/Doktor – Dale Wylde
Lennox/Czarownica/Lady Makduf – Paulina Krzeczkowska
Ross/Czarownica – Vyte Garriga

Język – angielski z napisami w języku polskim

Znajdź nas

Więcej o Festiwalu