Spektakl / SzekspirOFF

Strefa WolnoSłowa / Polska

Imperium

reż. Strefa Wolnosłowa

Data

3 sierpnia / 18.00 / 50 min / b.o.

Lokalizacja

Klub Żak

Data

3 sierpnia / 21.00 / 50 min / b.o.

Lokalizacja

Klub Żak

Spektakl bierze udział w konkursie SzekspirOFF.

Celem nurtu SzekspirOFF jest zaproszenie do współpracy artystów i zespoły pozainstytucjonalne, dla których punktem wyjścia w projektach jest twórczość Szekspira. SzekspirOFF to konkurs, w którym dofinansowane są nowe produkcje niezależne, które przygotowywane są specjalnie na festiwal i będą oceniane przez międzynarodowe jury.

Spektakl jest propozycją jednego z pięciu finalistów, każdy z nich zobowiązany był przesłać m.in. syntetyczny opis projektu.

Artyści o spektaklu

Las jest świadkiem, słucha, pomaga. Daje nadzieję, bezpieczeństwo i schronienie. Jest pełen wskazówek, odgłosów. I ludzi – tych ukrytych za powalonymi drzewami i przemoczonych po przeprawie przez bagna oraz tych niosących im wodę i suche ubrania. Jest też pełen ptaków i dzikich zwierząt, które okazują się w nocy mniej straszne od straży granicznej i uzbrojonego wojska.

„Imperium” to instalacja performatywna inspirowana obrazem kroczącego lasu z „Makbeta” oraz doświadczeniami osób migrujących i pomagających na granicy polsko-białoruskiej. Czerpiemy inspirację z tekstu Szekspira i obrazów kryzysu humanitarnego na pograniczu, by zastanowić się nad strategiami przetrwania w czasie ucieczki, nad tym, jak natura potrafi sprzyjać człowiekowi w kryzysie, jak pomóc uchodzącym i jak gesty solidarności są kryminalizowane przez władzę. Wreszcie – ile zła mieści się we władzy, która jest bezkarna?


Informacje dodatkowe

Twórcy i twórczynie
Alicja Borkowska
Adrien Cognac
Warwara Ściepanowa
Artur Pałyga
Oma A. Ukwuoma
Alexey Vorsoba
Łukasz Wójcicki
Ray Dickaty

Fotografie – Agata Kubis („Imperium), Alicja Borkowska („Las”)

Język – polski z tłumaczeniem na język angielski
Czas trwania – 0h50

Znajdź nas

Więcej o Festiwalu