Spektakl

Święto Snów / Polska

Do You know All Of Them

Sławek Krawczyński, Anna Godowska / Święto Snów

Data

2 sierpnia / 20.00 / 60 min / 18+

Solowy spektakl w choreografii i wykonaniu Anny Godowskiej oraz w reżyserii Sławka Krawczyńskiego to studium kobiecych postaci z dramatów „Burza”, „Hamlet” oraz „Makbet” Williama Szekspira.

Istnieje niewidzialna nić łącząca Mirandę, Ofelię, Gertrudę i Lady Makbet, postaci, które – poza intencją autora – zdają się paradoksalnie tworzyć całość, jak gdyby jedną fantomową postać rozbitą na kilka figur.

Miranda z „Burzy” reprezentuje bezgraniczną ufność i wiarę, że świat jest dobry i zawsze taki będzie. Tak silne u Mirandy radość i wiara zostają u Ofelii wystawione na próbę i okrutnie złamane. Ofelia odradza się jako Gertruda – kobieta, która nie jest na tyle naiwna, by umrzeć, ale wystarczająco inteligentna, by się przystosować. Niestety, za to przystosowanie Gertruda płaci wysoką cenę, musi bowiem porzucić prawdę o sobie. Gertruda nigdy nie spełni swojego potencjału, ponieważ w świecie, w którym żyje, nie ma na to miejsca. Doskonałe przystosowanie oznacza akceptację dla powszechnego kłamstwa. Jedynym wyjściem z tej pułapki może być władza, a najlepszą jej formą jest władza absolutna, której pożąda Lady Makbet – to jej cień skrywa się w nieświadomości Gertrudy. Ostatecznie władza okazuje się śmiertelną halucynacją. Władza, która odurza i niszczy wszystko, co staje na jej drodze, jest również siłą autodestrukcyjną.

Ważnym motywem spektaklu jest próba zgłębienia tajemnicy tych postaci. W tym celu artyści wykorzystują swoją metodę pracy ze snami i nieświadomością, którą rozwijają od 20 lat. Dzięki tej metodzie często dochodzi do odkryć zupełnie nieoczywistych. Rzeczy z pozoru jasne odsłaniają swój ukryty, niejednoznaczny wymiar.

SPECJALNE PODZIĘKOWANIE DLA STUDIA BURDĄG ZA POMOC W REALIZACJI SPEKTAKLU


Twórcy

Scenariusz – Sławek Krawczyński
Choreografia – Anna Godowska
Reżyseria – Sławek Krawczyński
Muzyka – SUEXO
Kostiumy, przestrzeń – Anna Godowska, Sławek Krawczyński

Obsada

Anna Godowska

Premiera – 2 sierpnia 2023
Język – polski z napisami w j. angielskim

Spektakl powstaje na rezydencji artystycznej w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w ramach grantu The European Festivals Fund for Emerging Artists – EFFEA.

Znajdź nas

Więcej o Festiwalu