Rusza nabór do konkursu Nowy Yorick 2025
Gdański Teatr Szekspirowski ogłasza nabór do konkursu o Nowego Yoricka. Partnerami konkursu są Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Konkurs jest częścią 29. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego, który odbędzie się w dniach 24 lipca – 3 sierpnia.
NOWY YORICK
Konkurs o Nowego Yoricka skierowany jest do twórców i twórczyń debiutujących w polskim teatrze, w tym również do kolektywów artystycznych. Jego celem jest inspirowanie do czytania i wystawiania dzieł Williama Szekspira, poszukiwania w jego twórczości odpowiedzi na współczesne wyzwania oraz eksperymentowanie z nowymi formami teatralnymi.
Pomysłodawcą konkursu jest Łukasz Drewniak – krytyk teatralny, redaktor i selekcjoner konkursu o Złotego Yoricka, od lat związany z Festiwalem Szekspirowskim w Gdańsku.
W 2024 roku do konkursu wpłynęło aż 27 zgłoszeń od młodych reżyserów i reżyserek. Finalistów wskazali dyrektorzy teatrów współpracujących, w 2024 r. były to: Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu oraz Teatr Wybrzeże w Gdańsku. Laureatem został Alexander Dulak za projekt „Ekspedycja »Burza«”, wytypowany przez Teatr Studio w Warszawie.
W 2025 roku każdy z 3 zwycięskich projektów otrzyma dofinansowanie w wysokości 25 000 zł, a premierowy pokaz w formule “work in progress” odbędzie się w ramach 29. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego.
Scenami partnerskimi konkursu o Nowego Yoricka 2025 są: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.
„Być albo nie być – to pytanie towarzyszyło mi codziennie przez ostatnie lata pracy w Słowaku. Nie było jednak zagadką Hamleta, a moją i wszystkich pracowników Słowaka, zastanawiających się nad przyszłością naszego Teatru. Teraz nasza sytuacja się uspokoiła, wzmocniła. Dlatego pora, by wrócić do Szekspira od strony artystycznej, dać go w ręce młodych twórców i wspólnie z nimi zastanowić się, co teraz jest w Polsce – do myślenia” – Krzysztof Głuchowski, Dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
„W Kochanowskim od lat przyświeca nam idea teatru wielu głosów i różnych spojrzeń. W teatralnej twórczości interesują nas różne perspektywy i punkty widzenia, czego jednym z przykładów jest powołana w 2016 roku eksperymentalna scena Modelatornia, stanowiąca przestrzeń dla rozwoju, a także artystycznych poszukiwań młodych twórców i twórczyń. Drugim równie ważnym filarem naszej działalności, zarówno na poziomie kształtowania programu, jak i z perspektywy gospodarza Opolskich Konfrontacji Teatralnych »Klasyka Żywa«, jest promowanie współczesnych inscenizacji polskiej i europejskiej klasyki literatury w repertuarach współczesnych teatrów. Stąd nasz udział w konkursie o Nowego Yoricka i zaproszenie reżyserek i reżyserów, znajdujących się na początku swojej pracy zawodowej do zmierzenia się z twórczością Williama Szekspira wspólnie z zespołem artystycznym naszego Teatru. Liczymy na odważne i współczesne propozycje, a także intrygujące i inspirujące spotkania!” – Norbert Rakowski, Dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
„Ach, biedny Yorick! – wykrzykuje Hamlet, lamentując nad grobem ukochanego dworskiego błazna. Tymczasem okazuje się, że Yorick ma się świetnie i wkrótce odwiedzi Bydgoszcz! Jeżeli jest prawdą, że scena to miejsce nieustającego spotkania pomiędzy tradycją i nowoczesnością, otrzymaliśmy właśnie przepiękny prezent świąteczny! Teatr Polski im. H. Konieczki w Bydgoszczy dostał zaproszenie do kuratorowania spotkania pomiędzy Williamem Szekspirem, a wybraną w konkursie osobą u progu kariery reżyserskiej. Efektów wyglądamy niecierpliwie, licząc na mądry, przewrotny i aktualny efekt!” – Beniamin Bukowski, Dyrektor Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.
Zgłoszenia przyjmowane są do 10 lutego 2025 r. pocztą elektroniczną na adres fs.nowyyorick@gmail.com