SzekspirOFF 2020. Wsparcie projektów artystycznych. Wyniki konkursu.

21 kwietnia 2020
off-zas-1200x800.jpg

Werdykt I Konkursu na wsparcie projektów artystycznych w ramach nurtu SzekspirOFF 24. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Dnia 20 kwietnia 2020 r. Komisja Konkursu na wsparcie projektów artystycznych wybrała do realizacji następujące projekty:

  • BU FILM/ Helena Ganjalyan & Bartosz Szpak – „Glorious Summer”
  • Kolektyw Kejos – „Epitafium Błazna”
  • Kolektyw Kobietostan – „Ofelie”

W ramach Konkursu zostanie dofinansowana produkcja zwycięskich projektów, a następnie będą one miały swoją premierę podczas najbliższej edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.

Ze względu na niezwykle wysoki poziom Konkursu, Komisja postanowiła także wyróżnić dodatkowo dwa projekty i potraktować je jako propozycje rezerwowe, w sytuacji, gdyby któraś z nagrodzonych produkcji  nie mogła dojść do skutku. Bierzemy bowiem pod uwagę różne czynniki związane z trwającą w kraju epidemią.

Wyróżnionymi projektami są:

  • Grupa MASH „romeo & juliet. $RAVEdefinition$”
  • Teatr Alatyr „Perykles, książę Tyru”

Na pierwszą edycję Konkursu wpłynęło 36 projektów. Komisja konkursowa pozostaje pod ogromnym wrażeniem różnorodności, pomysłowości i poziomu merytorycznego tych propozycji. Budujący jest fakt, że tak wielu utalentowanych artystów niezależnych zainteresowało się twórczością Szekspira. Żałujemy, że nie mogliśmy nagrodzić większej liczby zasługujących na to projektów. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie.

Katarzyna Knychalska, kuratorka SzekspirOFF 2020:
– O wyborze decydował przede wszystkim poziom artystyczny propozycji, sposób czytania Szekspira oraz pomysłowość i oryginalność. Zwycięskie projekty potwierdzają jednocześnie ogromną różnorodność tego, co dziś rozumiemy jako artystyczny off. Mamy więc: projekt społeczny (Kobietostan), eksperymentalny i taneczny (BU FILM), wywodzący się z idei teatru-zabawy, utrzymany w konwencji nowego cyrku (Kejos). A w dodatkowo wyróżnionych: lalkowy projekt z muzyczną energią (Grupa MASH) czy monodram szukający znaczenia tego, co dziś „szekspirowskie” (Teatr Alatyr).

Zachęcamy również twórców do udziału w trwającym naborze do Konkursu SzekspirOFF 2020 – na prezentację wydarzeń artystycznych w ramach 24. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Termin zgłoszeń mija 12 maja 2020 roku.

24. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku
Jednocześnie informujemy, że organizatorzy 24. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku – Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense – nie podjęli na razie decyzji dotyczącej ewentualnej zmiany terminu tegorocznej edycji wydarzenia. Będzie ona uzależniona od decyzji administracyjnych związanych z czasowym zawieszeniem działalności instytucji oraz zakazem organizacji wydarzeń artystycznych w teatrach. Na ten moment obydwa konkursy w ramach nurtu SzekspirOFF – Konkurs na wsparcie produkcji oraz Konkurs na prezentacje wydarzeń – realizujemy zgodnie z harmonogramem oraz regulaminami. Pozostajemy z nadzieją, że po terminie rozstrzygnięcia drugiego z konkursów, tj. po 12 maja 2020, będziemy mogli podjąć wiążące decyzje dotyczące 24. edycji Festiwalu.