Spektakl / Konkurs Nowy Yorick

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu / Polska

Poskromienie złośnicy

reż. Ewa Platt

nazywasz się kasia
po prostu kasia

„Poskromienie złośnicy” w reżyserii Ewy Platt to dramat daleki od triumfu ujarzmionej kobiety czy farsy na konwenanse społeczne. Szekspirowski tekst zostaje tutaj przefiltrowany przez współczesne doświadczenie przemocy, która nie potrzebuje siły fizycznej, by przejąć władzę nad człowiekiem i zajmować wygodne miejsce w naszej codzienności. To opowieść o życiu w mechanizmach opresji, które nie działają głośno – lecz skutecznie.
Katarzyna, opuściwszy dom rodzinny, trafia do mieszkania Petrukia – mężczyzny, który z czasem odbiera jej autonomię, odcina od świata i wyniszcza mechanizmami manipulacji, ekonomicznego podporządkowania i szantażu emocjonalnego.
Spektakl nie rekonstruuje klasycznej komedii Szekspira, lecz wykorzystuje jej strukturę, by opowiedzieć o przemocy domowej w jej niesłyszalnym i zignorowanym przez świat zewnętrzny wymiarze – usprawiedliwionym, śmiejącym się i przemilczanym. „Poskromienie złośnicy” to opowieść o krzywdzie, która nie znajduje odbiorcy, o miłości, która staje się narzędziem deptania i o świecie, który uczy, jak nie słyszeć.

Propozycja Ewy Platt ujęła nas oryginalnym i dojrzałym artystycznie podejściem do tematu. Jedna z najsłynniejszych i do dziś rezonujących polskich realizacji „Poskromienia złośnicy” – spektakl w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego – powstała prawie trzydzieści lat temu. Jak tę sztukę zinterpretuje młoda reżyserka znajdująca się na początku swojej kariery zawodowej? W koncepcji Ewy Platt zaintrygowało nas współczesne, kameralne ujęcie sztuki. Reżyserka rezygnuje z komediowego nawiasu teatru w teatrze, a w zamian pragnie przyjrzeć się dwójce głównych bohaterów używając narzędzi teatru psychologicznego. Tak kameralne spojrzenie na „Poskromienie złośnicy” ma szansę szczególnie dobrze zadziałać jako materiał do intrygującego pokazu „work in progress”. / Norbert Rakowski, Dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu


Twórczynie i twórcy

reżyseria, adaptacja: Ewa Platt
scenografia: Anna Rogóż
dźwięk: Kamil Białaszek
tłumaczenie: Jerzy Sito

Obsada

Joanna Osyda
Konrad Wosik
Maciej Czerklański

Informacje dodatkowe

wiek: 16+
czas trwania: 1 h
spektakl w języku polskim, tłumaczony na angielski

Znajdź nas

Więcej o Festiwalu