Spektakl / SzekspirOFF

Gruba i Głupia / Polska

Very Funny

reż. Patrycja Kowańska i Dominika Knapik

Data

29 lipca / 17.00 / 75 min / 18+

Lokalizacja

Klub Żak

Data

29 lipca / 20.00 / 75 min / 18+

Lokalizacja

Klub Żak

Spektakl bierze udział w konkursie SzekspirOFF

Celem nurtu SzekspirOFF jest zaproszenie do współpracy artystów i zespoły pozainstytucjonalne, dla których punktem wyjścia w projektach jest twórczość Szekspira. To konkurs, w którym dofinansowane są nowe produkcje niezależne,  przygotowywane specjalnie na festiwal i oceniane przez międzynarodowe jury. Spektakl jest propozycją jednego z pięciu finalistów.

Artystki o spektaklu

Gruba i Głupia, czyli Patrycja Kowańska i Dominika Knapik – twórczynie na co dzień pracujące w teatrach w rolach reżyserek, choreografki i dramaturżki – umieszczają tym razem siebie na scenie. Dynamikę duetu eksplorują przez pryzmat własnych ciał, a do emplois współczesnych artystek freelancerek przymierzają kondycję błazna. Czerpiąc z Szekspirowskiego imaginarium, zestawiają swoje wyraźnie odmienne sylwetki z bohaterami sztuk. Gruba-Kowańska ma warunki, aby performować rubasznego Falstaffa. Głupia-Knapik przywołuje błazny zwinne, wygimnastykowane w ruchu i słowie. Autorki podejrzliwie przyglądają się Szekspirowi i „tradycji artysty geniusza”. Opierają się zarówno na jego błyskotliwym tekście, jak i na własnych żartach czy przewrotnych choreografiach.

Dryfując na „Statku głupców” Boscha, igrają z teatralnymi konwencjami, dekonstruując stereotypy dotyczące politycznego potencjału płci, ciała i nędznego losu freelancerek. Stawiają szereg niewygodnych pytań dotyczących (artystycznej) pracy, wyciągając zamiecione pod dywan smrodki. Robią to, czego nie powinny robić. Mówią to, czego nie powinny mówić. Posługują się błazeństwem „jak koniem trojańskim, w którym kryje się cała armia zmyślnych konceptów…”. Wykorzystują do tego archiwa przeszłych i przyszłych procesów twórczych, mierząc się przy tym ze swoimi kompleksami i ambicjami. To będzie tragi(komi)czne w skutkach. Być może przyjdzie im pochować nawet własny talent i marzenia? VERY FUNNY.


Twórcy

Reżyseria, choreografia, dramaturgia – Gruba i Głupia (Patrycja Kowańska i Dominika Knapik)
Opracowanie muzyczne – Gruba i Głupia
Video – Gruba i Głupia
Kostiumy – Gruba i Głupia
Światło, technika – Wolfgang Macher
Konsultacja muzyczna – Dawid Sulej Rudnicki
Zdjęcia, make-up – Magdalena Kasjaniuk

Obsada

Gruba i Głupia (Patrycja Kowańska i Dominika Knapik)

Język – polski z napisami w języku angielskim
Czas trwania – 75 minut
nagość / efekty stroboskopowe / efekty dymienia

Partner – Schauspielhaus Bochum

Znajdź nas

Więcej o Festiwalu