Tragedia szkocka po sardyńsku

10 maja 2018
Macbettu©AlessandroSerra-IMG_0176-1200x744.png

Oto pierwsze „jaskółki” 22. edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, która odbędzie się w dniach 27 lipca – 5 sierpnia 2018.

Gdański festiwal jest jednym z najbardziej utytułowanych w kraju – w ubiegłym roku otrzymał prestiżową EFFE Award – najważniejszą europejską nagrodę, przyznawaną przez Stowarzyszenie Festiwali Europejskich (EFA – European Festivals Association), przy wsparciu Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Nurt Główny

W nurcie głównym festiwalu zobaczymy spektakle z Argentyny, Iranu, Niemiec, Czech, Włoch i Wielkiej Brytanii.

Jednym z wydarzeń tegorocznej edycji będzie „Makbet” („Macbettu) z Sardegna Teatro i Compagnia Teatropersona z Włoch w reż. Alessandro Serra, który zagrany zostanie po sardyńsku – oczywiście, jak zawsze, z tłumaczeniem w formie napisów. Obsada spektaklu, zgodnie z tradycją elżbietańską, jest wyłącznie męska. „Macbettu” został uznany przez Włoskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Teatralnych za najlepsze przedstawienie teatralne roku, otrzymując prestiżową nagrodę Premio UBU 2017.

Zaprezentujemy także trzy polskie spektakle wybrane do finału Konkursu o Złotego Yoricka, na który w tym roku wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń. Laureat nagrody wyłoniony zostanie podczas festiwalu.

SzekspirOFF

Festiwalowy nurt alternatywny, czyli SzekspirOFF, odbywa się w formule konkursowej i jest otwarty na zgłoszenia twórców różnorodnych wydarzeń artystycznych inspirowanych Szekspirem. Był już Szekspir śpiewany, tańczony, a nawet…gotowany; były pełnowymiarowe spektakle, miniatury sceniczne, koncerty, happeningi oraz performansy. Zobaczymy czym w tym roku zaskoczą nas artyści. Nabór zgłoszeń tylko do 3 czerwca! więcej o naborze

Jurorami tegorocznego Konkursu SzekspirOFF będą: Agata Duda-Gracz, Piotr Kruszczyński i Adam Nalepa.

EDU, czyli poznaj mistrza!

Integralną częścią festiwalu są działania Letniej Akademii Szekspirowskiej, takie jak warsztaty, spotkania z twórcami festiwalu a także próby otwarte i seminaria.