SzekspirOFF 2022 – startują nabory!

31 stycznia 2022
off2-zaslepka-1200x800.jpg

Gdański Teatr Szekspirowski rozpoczyna nabór projektów artystycznych do konkursów SzekspirOFF, realizowanych w ramach 26. edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. W tym roku organizatorzy dwukrotnie zwiększyli środki na realizację produkcji konkursowych. Ponadto po raz pierwszy spektakle nurtu OFFowego oceniać będzie międzynarodowe jury.

Na przełomie lipca i sierpnia wystartuje Festiwal Szekspirowski, w odświeżonej formule. Zmiany dotyczą także nurtu SzekspirOFF. W 2022 roku odbędzie się jego trzynasta odsłona, w tym siódma w formie konkursowej. Celem SzekspirOFF jest poszukiwanie najciekawszych, pozainstytucjonalnych zjawisk artystycznych, dla których punktem wyjścia jest twórczość Williama Szekspira. W ramach nurtu realizowane są dwa konkursy – na wsparcie produkcji i prezentację wydarzeń artystycznych. Spektakle wyłonione w obu naborach złożą się na program nurtu SzekspirOFF i będą oceniane przez międzynarodowe jury.

Nadchodząca edycja Festiwalu będzie pełna nowości, zarówno jeśli chodzi o program, jak i reguły konkursowe. W nurcie SzekspirOFF także przewidujemy zmiany. Przede wszystkim kwota dofinansowania zwycięskich produkcji będzie dwukrotnie wyższa niż w poprzednich edycjach i wyniesie 20.000 zł dla każdej z nich. Zwiększyliśmy także kwoty przeznaczone na prezentacje spektakli w ramach nurtu SzekspirOFF. Z doświadczenia wiemy, że produkcje offowe niejednokrotnie zaskakiwały jury swoją oryginalnością i profesjonalizmem, w niczym nie ustępując propozycjom teatrów repertuarowych, dlatego warto je rozwijać i dofinansowywać.
– mówi Agata Grenda, Dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Dyrektorka Artystyczna Festiwalu Szekspirowskiego.

Opiekę kuratorską nad nurtem kontynuuje Katarzyna Knychalska, założycielka i prezeska Fundacji Teatr Nie-Taki we Wrocławiu, wydawczyni i redaktorka naczelna portalu Teatralny.pl i czasopisma o teatrach niezależnych „nietak!t”, współtwórczyni Ogólnopolskiej Offensywy Teatralnej.

Już po raz trzeci zapraszamy zespoły i twórców niezależnych do konkursu produkcyjnego SzekspirOFF. Komisja konkursowa wybierze trzy projekty, które będą miały swoją premierę na Festiwalu Szekspirowskim. Nowością będzie połączenie nurtów Produkcji i Prezentacji w jeden konkurs festiwalowy, który oceni międzynarodowe jury. Ostatni nabór do konkursu Produkcji pokazał, że zainteresowanie niezależnych grup twórczością Szekspira jest coraz większe – mamy nadzieję, że nowe atrakcyjne warunki konkursów przyciągną do niej kolejnych artystów.
– Katarzyna Knychalska, Kuratorka nurtu SzekspirOFF
Konkurs SzekspirOFF Produkcje 2022

Celem Konkursu jest wsparcie produkcji najbardziej wartościowych projektów artystycznych opartych na twórczości Williama Szekspira lub nią inspirowanych oraz ich prezentacja na 26. Festiwalu Szekspirowskim. Do Konkursu dopuszczone zostaną projekty wydarzeń przygotowane wg różnorodnych środków wyrazu artystycznego. Uczestnicy Konkursu powalczą o wsparcie produkcyjne w wysokości 20 000 zł dla każdego z projektów. Organizator konkursu wesprze maksymalnie 3 projekty. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 15 marca 2022 roku o godz. 12.00. Materiały zgłoszeniowe należy wysłać na adres: fs.szekspiroff@gmail.com.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY SzekspirOFF Produkcje 2022
REGULAMIN SzekspirOFF Produkcje 2022

 

Konkurs SzekspirOFF Prezentacje 2022

Celem konkursu jest wyłonienie i prezentacja na 26. Festiwalu Szekspirowskim, najciekawszych wydarzeń artystycznych opartych na twórczości Williama Szekspira lub nią inspirowanych. Jury oceniające spektakle podczas festiwalu przyzna nagrody o łącznej puli 15 000 zł. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 31 maja 2022 roku o godz. 12.00. Materiały zgłoszeniowe należy wysłać na adres: fs.szekspiroff@gmail.com.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY SzekspirOFF Prezentacje 2022
REGULAMIN SzekspirOFF Prezentacje 2022

 

Konkursy SzekspirOFF kierowane są do polskich teatrów niezależnych i indywidualnych twórców. Do udziału nie mogą zgłaszać się instytucje kultury oraz szkoły artystyczne.

Łączna pula nagród w konkursach wynosi 75 000 zł.

Konkursy organizowane są przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense w ramach 26. edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.