Norwegia (projekt Shakesphere ESFN)

Romeo i Julia oraz inne katastrofy miłosne
reż. Rolf Alme

PROGRAM ZAGRANICZNY / SPEKTAKL / 1H

Po bardzo wyrównanym konkursie mamy frapującego zwycięzcę, który spełnia wszystkie aspiracje, jakie towarzyszyły nam w tym projekcie – jest to nowatorska i innowacyjna realizacja integrująca różne formy sztuki, łącząca teatr i sztuki wizualne, zgłębiająca Szekspira w naszych czasach i podkreślająca jego trwałe znaczenie. / Philip Parr, przewodniczący Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich (ESFN)


Osławiona tragedia Szekspira o Romeo i Julii i ich tragicznej historii miłosnej rozgrywa się w renesansowej Weronie. Rodziny młodych kochanków toczą ze sobą gwałtowny konflikt. Jednak ta historia mogła rozegrać się też między chłopcem a dziewczyną stojącymi po przeciwnych stronach wojny domowej w Syrii lub między dwoma młodymi mężczyznami o różnym pochodzeniu etnicznym lub religijnym w ośrodku dla uchodźców w Norwegii. Mogła rozegrać się między pakistańskim imigrantem w trzecim pokoleniu a etniczną Norweżką albo między dwiema dziewczynami lub dwoma chłopcami, których religia zabrania obecnie małżeństw osób tej samej płci w Norwegii.

Tragiczna opowieść o miłości niemożliwej mogła rozegrać się także między młodym chłopcem a starszą kobietą albo między nauczycielem a uczniem. Koncentrowanie się na napaściach o charakterze seksualnym w relacjach podległości w dużej mierze kryminalizuje relacje i miłość natury asymetrycznej.

Norweg Christian Hestø i Polak Piotr Misztela odgrywają tragedię Szekspira, nieustannie uzupełniając jej narrację o pochodzące z naszych czasów prawdziwe historie o miłości niemożliwej lub kryminalizowanej. Tragizm wszystkich tych opowieści jest tak oczywisty i przytłaczający, że możemy się do nich odnieść wyłącznie za pomocą teatralnych środków komicznej wymowy. W przeciwnym razie prawdopodobnie stracimy wolę życia i wolę kochania tych, których kochać chcemy.  • TWÓRCY
  • OBSADA
  • INFO

Koncepcja: Barbara Wilson i Rolf Alme
Tekst i reżyseria: Rolf Alme

Christian Hestø
Piotr Misztela

Jest to projekt performatywny, który został zwycięzcą pierwszej edycji konkursu ShakeSphere zorganizowanego przez Europejską Sieć Festiwali Szekspirowskich w 2022 roku.

Spektakl w języku angielskim, z tłumaczeniem.


Dziedziniec GTS

3.08

16.30Dziedziniec GTS

4.08

19.00


!
Bilety

49/35 zł

normalne / ulgowe

KUP BILET
Gdańsk

Gdański Teatr Szekspirowski

Wojciecha Bogusławskiego 1
80-818 Gdańsk

Jak dojechać?

Znajdź nas

Więcej o Festiwalu