Dzikistyl Company, Polska

Pan Zaraz

SzekspirOFF Prezentacje / SPEKTAKL / 0H45 / Malarnia

„Pan Zaraz” to teatr ruchu, słowa, światła i metafizycznej atmosfery. To przedstawienie prowokujące do patrzenia, słuchania, dotyku, przeżywania i zintensyfikowanego rozumienia. Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem była postać Kalibana – antybohatera szekspirowskiej „Burzy”.

Autor spektaklu (Patryk Dariusz Gacki / Dzikistyl Company) wchodzi w dialog zarówno z dramatem, jak i innymi tekstami kultury, by dokonać szczególnego rodzaju charakterystyki współczesnego „kalibaństwa”.
Patryk Gacki przez pryzmat Kalibana przygląda się różnym obszarom rzeczywistości i  dostrzega życiowo dotkliwy „mętlik aksjologiczny” współczesnego człowieka.
Odrzucenie wartości, prokrastynacja, problem z odnalezieniem własnej  ścieżki życia,  lenistwo intelektualne, które przechodzą we współczesną egzystencjalną martwotę, kończącą się życiowym odrealnieniem i narastającą ludzką alienacją. W atmosferze pogłębiającego wyobcowania trudno korzystać z wolności; pojęcia tracą znaczenie, a główne zasady bycia w świecie określają: „wola egzystencji minimum”, nihilizm, hedonizm i konsumpcjonizm. Powolnej rezygnacji z pełnej wolności istnienia po kolei zaczynają ulegać główni aktorzy życia społecznego. Kiedy człowiek nie może znaleźć głębokiego sensu życia, zaczyna się rozpraszać i zasłaniać własną pustkę przyjemnościami. Coraz bardziej wyrafinowanymi, coraz bardziej szalonymi, aż do ostatecznego przekroczenia siebie i zaprzeczenia swojej ludzkiej istocie. Kaliban u Szekspira jest hedonistą, Kaliban współczesny może być „outsiderem”, ale nie ma w sobie wystarczającej siły, by wyjść z wsobności i stać się „wielkim” w rozumieniu Colina Wilsona, autora „Outsidera”. Powodów jest wiele. Kaliban, którego Patryk Gacki prezentuje na scenie, cechuje się dużym wycofaniem, to taka postać, która mówi nie dla siebie i nie dla świata.
Współczesny Kaliban nie chce być lepszą wersją siebie. Uważa, że ta aktualna wersja jest najlepsza, a dzieje się to za sprawą przyjmowanej przez niego wizji życia zdominowanej resentymentem i przesiąkniętej w konsekwencji ludzką ignorancją.  • TWÓRCY
  • OBSADA
  • INFO

reżyseria: Patryk Dariusz Gacki / Dzikistyl Company
wizualizacje: Laura Adel
plakat: Kate van Dalls
światło: Bartosz Cybowski

Wioleta Fiuk
Patryk Gacki

Zrealizowano ze środków miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego


Malarnia

30.07

21.00


!
Bilety

35 zł

Normalne

KUP BILET
Gdańsk

Malarnia, Teatr Wybrzeże

Teatralna 2
80-836 Gdańsk

Jak dojechać?

Znajdź nas

Więcej o Festiwalu