Nina Sallinen, Lit Moon Theatre USA/Finlandia

Poor, poor Lear

NURT GŁÓWNY / SPEKTAKL / 1H30

Fińska aktorka Nina Sallinen gra Ninę Sallinen (bez związku), 90-letnią Grande Dame fińskiej sceny. Po osobistym powitaniu publiczności i obietnicą poczęstunku winem i ciasteczkami podczas przerwy, próbuje ponownie przeżyć swój największy teatralny triumf sprzed dziesięcioleci: zagrać jednoosobową, żeńską wersję „Króla Leara”.

Pani Sallinen sama zagra wszystkie role. Niestety, czas odcisnął swoje piętno na starszej Sallinen. Nie do końca pamięta treść sztuki, ani o co w niej chodziło, ale to bez znaczenia. Całe przedstawienie ma na celu wymierzenie kary jej dwu córkom, które źle ją traktowały. Młode kobiety nie tylko zignorowały prośby Sallinen o pomoc i uczucie, ale także próbują przenieść ją do domu starców, aby móc podzielić się jej majątkiem.

To wszystko ostatecznie również pozostaje bez znaczenia, ponieważ jej dwie córki, „goście honorowi” spektaklu, nigdy się nie pojawiają. Pozostajemy z obrazem samotnej i przerażonej wizją zapomnienia i wieczności artystki, siedzącej pośród roztrzaskanych fragmentów jej życia i pamięci oraz samego spektaklu. Dopiero po chwili zdajemy sobie sprawę, że staliśmy się świadkami potężnej, skutecznej reimaginacji samego Leara.


  • TWÓRCY

Monodram w wykonaniu Niny Sallinen
Tekst: Katja Krohn i Nina Sallinen na podstawie “Króla Leara” Williama Szekspira
Reżyseria: Katja Krohn
Charakteryzacja: Kaisu Kurki
produkcja Lit Moon Theatre Company, California, USA/Finlandia


Stara Apteka, Teatr Wybrzeże

3.08

17.00, 21.00


Bilety od

50 zł

Normalne

KUP BILET

Znajdź nas

Więcej o Festiwalu