Studio Kokyu, Wrocław

I come to you River. Ophelia fractured

SzekspirOFF / SPEKTAKL / 1H10 / 15+
Spektakl grany w języku angielskim.

Oddajemy głos Ofelii, by mogła wreszcie powiedzieć, co myśli. Może gdzieś z oddali usłyszymy pytanie, czy chcemy pozwolić na niekończący się powrót Ofelii, czy może przyszedł czas na zmianę, zatrzymanie tej rozpędzonej maszyny, na wstrząs, który pozwoli poruszyć u podstaw stary porządek rzeczy. Czy może, jak wskazuje Müller w „HamlecieMaszynie”, potrzebny jest powrót Elektry, która z nożem i trucizną przejdzie przez nasze sypialnie? Obyśmy w głosie Ofelii usłyszeli wołanie człowieka, który błaga o lepszy świat dla nas wszystkich.

W spektaklu „I Come to You River: Ophelia Fractured” podejmujemy próbę ponownego opowiedzenia historii Ofelii, tym razem głosami współczesnych, młodych kobiet, które szukają odpowiedzi na pytanie o przekaz, jaki dziś płynie z badania tej postaci, tak mocno zakorzenionej w naszej kulturze. Rzucamy światło na Ofelię, by uległo załamaniu i odsłoniło, co ukryte w jej losie. Obserwujemy, jak pęknięcia na jej wizerunku wypełniają się nową treścią i mówią do nas, o nas. Mówią o miłości i samotności, o depresji, o kobiecie i mężczyźnie, o rodzicach, o systemie, którego częścią, chcąc nie chcąc, jesteśmy. Oddajemy głos Ofelii, by mogła wreszcie powiedzieć, co myśli, byśmy mogli usłyszeć coś, co, być może, nie zawsze do nas dociera, gdy patrzymy na piękną, ponętną, młodą dziewczynę, unoszącą się pośród kwiatów na powierzchni wody. Może gdzieś z oddali usłyszymy pytanie, czy chcemy pozwolić na niekończący się powrót Ofelii, która będzie musiała wciąż od nowa rozgrywać swój cichy dramat, czy może przyszedł czas na zmianę, zatrzymanie tej rozpędzonej maszyny, na wstrząs, który pozwoli poruszyć u podstaw stary porządek rzeczy. Czy może, jak wskazuje Müller w „HamlecieMaszynie”, potrzebny jest powrót Elektry, która z nożem i trucizną przejdzie przez nasze sypialnie? Oby nie. Obyśmy w głosie Ofelii usłyszeli wołanie człowieka, który błaga o lepszy świat dla nas wszystkich.

Premiera pierwszej wersji „I Come to You River: Ophelia Fractured” z udziałem Martine Vrieling van Tuijl odbyła się w październiku 2020 roku. W 2021 roku mieliśmy szansę na ponowną i pogłębioną pracę nad spektaklem, która zaowocowała drugą wersją, w której występuje Katarzyna Stankiewicz. Za całokształt spektaklu odpowiada zespół pod kierunkiem Przemysława Błaszczaka.


  • TWÓRCY
  • OBSADA

Scenariusz, koncepcja przestrzeni i scenografii: Anita Szymańska, Marie Walker, Martine Vrieling van Tuijl (I wersja), Katarzyna Stankiewicz
Reżyseria, prowadzenie projektu, koncepcja oświetlenia: Przemysław Błaszczak
Realizacja oświetlenia: Dawid Ilczyszyn
Projekcje wideo: Adrian Jackowski
Produkcja: Fundacja Zarzewie i Instytut Grotowskiego
Premiera: 24 października 2020 (I wersja), 27 maja 2021 (II wersja)

Spektakl inspirowany „Hamletem” Williama Szekspira i „HamletemMaszyną” Heinera Müllera. W W scenariuszu wykorzystano fragmenty „Hamleta” w oryginale.

Anita Szymańska, Marie Walker, Katarzyna StankiewiczGAK Stacja Orunia

6.08

17.00


Znajdź nas

Więcej o Festiwalu