Henryk V

NURT GŁÓWNY / REALIZACJA VIDEO / 56MIN

„Henryk V”, kronika napisana około 1599 roku, opowiada o losach króla Anglii Henryka V oraz o wydarzeniach wokół bitwy pod Azincourt podczas wojny stuletniej. Dramat zamyka cykl czterech historycznych arcydzieł Szekspira.

Początek XV wieku to trudny czas dla Anglii. Królestwo rozdzierane jest wojnami domowymi. Młody Henryk musi zdobyć zaufanie narodu i przekonać dwór, że mimo swojej reputacji lekkoducha (ukazanej w poprzednich sztukach Szekspira) nadaje się na króla. Ostatecznie Henryk wiesza przyjaciół, morduje jeńców, a sama Anglia skorzysta na tym niewiele. Chór jest w tym dramacie przewodnikiem widza, zachęca go do wytężenia wyobraźni, gdyż bez niej nie ożyją ani obrazy zamknięte w ciasnej klitce sceny, ani słowa wypowiadane przez aktorów.

Szekspir poświęcił Henrykowi wielki, patriotyczny poemat, w którym aż roi się od legendarnych cytatów, ale pokazał też, że kiedy wali się na nas Historia, mamy do wyboru tylko złe wyjścia.


  • TWÓRCY
  • OBSADA

przekład „Henryka V” Williama Szekspira: Piotr Kamiński
reżyseria: Vita Maria Drygas
zdjęcia: Mateusz Wajda
operatorzy kamer: Kamil Niewiński, Grzegorz Ruzik
montaż: Kamil Niewiński
dźwięk: Mateusz Andrzejewski
udźwiękowienie: Kris Wawrzak
korekcja barwna: Mateusz Wajda
grafika: Piotr Bandomir, Arvind Juneja
kierownik produkcji: Jakub Kowalski
asystent produkcji: Agata Kasprolewicz
obsługa techniczna: Jakub Zalewski
producent: Dariusz Rosiak
dodatkowe kompozycje: Kris Wawrzak

Utwory muzyczne wykorzystane w spektaklu: „Minimal” Chrisa Wellsa, „The Road Is Calling” Thomasa Merciera, „Sailing to the Sea” Nicolasa Martina, „Sombre Tones” Thomasa Richarda Balmfortha, Sama Taylora, „Marching On” Jeaan Pierre’a Ensuque, Eriac Neveux (utwory wykorzystane na podstawie umowy licencyjnej z UNIVERSAL MUSIC PUBLISHING sp. z o. o.)

Zdjęcia do spektaklu nakręcono w Domu Kultury „Świt” na Targówku w Warszawie. Właścicielem praw do obrazu i dźwięku jest Dariusz Rosiak.

premiera: 14.06.2020, YouTube

Piotr Fronczewski (Chór), Grzegorz Damięcki (Król Henryk V), Marcin Rogacewicz (pozostałe postaci)


ONLINE

20.11

19.15

Zobacz na

VOD

bezpłatnie

WYDARZENIE ZAKOŃCZONE

Znajdź nas

Więcej o Festiwalu