TR Warszawa

2020: Burza

POKAZ GOŚCINNY / SPEKTAKL / 2H50

To prosta historia: kobieta lub mężczyzna wysoko postawiona/y (lub nie), zostaje zmuszona/y do zrezygnowania ze swojej pozycji, władzy, z miasta i z kraju, w którym mieszkał/a. Wraz z synem/córką ucieka na wyspę. Spędza tam dwanaście lat. Przypadek (lub burza) sprawia, że na tę samą wyspę trafiają (lub nie) osoby z jej/jego dawnego otoczenia. Ci, którym zawdzięcza (lub nie) życie, i ci, którzy doprowadzili (bądź nie) do jej/jego upadku.

Profesor Tadeusz Sławek w książce „NICowanie świata. Zdania z Szekspira” pisze, że aby podjąć próbę „pomyślenia człowieka”, trzeba wyciągnąć go z miejsca zwyczajowo mu przypisanego i przenieść go zupełnie gdzie indziej. W ten sposób pytania stawia i Szekspir: ponawia akt wygnania: wygnanie z raju, wygnanie z miasta („Burza”), wygnanie z życia, wygnanie z rodziny („Król Lear”), wygnanie z państwa („Koriolan”). Bez sytuacji „bycia wygnanym” nie można już myśleć człowieka.

Co oznacza dzisiaj: „na nowo pomyśleć człowieka”, skoro jedynymi dostępnymi do tego instrumentami są narzędzia, które człowiek w swojej niedoskonałości sam stworzył, polegając na wiedzy i wyobraźni – obydwu czerpiących swoje źródło w najbardziej niedoskonałym z narzędzi: pamięci ludzkiej?

Czy perspektywa ludzka jest jedyną możliwą?

„2020: BURZA” to opowieść wielu wariantów – opracowywanych za pomocą nieustannie uczącej się sztucznej inteligencji. Specjalnie zaprojektowany dla spektaklu program AI (Artificial Intelligence) będzie gromadził w czasie rzeczywistym informacje i opinie od ekipy spektaklu oraz publiczności oglądającej streaming – poprzez udzielanie odpowiedzi na krótkie ankiety przed spektaklem. Na podstawie tych informacji system będzie podejmował decyzje o układzie wariantów scen, charakterze muzyki i oświetlenia.


  • TWÓRCY
  • OBSADA

reżyseria: Grzegorz Jarzyna
scenariusz: Grzegorz Jarzyna, Weronika Murek
scenografia: Fabien Lédé
kostiumy, charakteryzacja: Anna Axer Fijałkowska
muzyka: Piotr Kurek
reżyseria wideo: Marek Kozakiewicz
reżyseria światła: Aleksandr Prowaliński
choreografia: Ivan Estegneev
reżyseria dźwięku: Piotr Domiński, Piotr Kurek
sztuczna inteligencja: Paweł Wawrzyński
wizualizacje 2D: Oliwia Szanajca-Kossakowska
animacje 3D: Kacper Shikeli
skany: 3DMaster, Krystian Parol

W sztuce wykorzystano fragmenty książki „Walden, czyli życie w lesie” H.D. Thoreau w tłumaczeniu H. Cieplińskiej. W scenariuszu cytowane są fragmenty: „Sodoma i Gomora” C. Malapartego w tłumaczeniu J. Popiela, „Doktor Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i skonstruowałem bombę” S. Kubricka, P. Sellersa, T. Southerna, P. George’a w tłumaczeniu K. Rucińskiego, „Misterium i maniery” F. O’Connor w tłumaczeniu M. Kołbukowskiego, „Burza” W. Szekspira w tłumaczeniu S. Barańczaka.

premiera: 27.11.2020

Jacek Beler (Antonio), Mateusz Górski (Miranda), Monika Frajczyk (Stefano), Natalia Kalita (Ferdynand), Lech Łotocki (Alonso), Sebastian Pawlak (Gonzalo), Agnieszka Podsiadlik (Prospero), Tomasz Tyndyk (Kaliban), Justyna Wasilewska (Ariel), Sara Celler-Jezierska (Trinculo), Mateusz Więcławek (Sebastian)


https://festiwalszekspirowski.pl/wp-content/uploads/2020/11/tr-logo-web.png

Streaming

27.11

18.45


LIVE
Zobacz na

VOD

płatne

WYDARZENIE ZAKOŃCZONE

Znajdź nas

Więcej o Festiwalu