Wydarzenia towarzyszące

Burza w Mózgach

„Burza w mózgach” to seria wydarzeń towarzyszących spektaklom 26. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Składają się na nią warsztaty i spotkania z festiwalowymi twórcami, próby otwarte, a także wydarzenia w ramach dwóch cykli „Razem z Ukrainą” oraz „Wokół komiksu”.

Cykl

Wokół komiksu

Inspiracją dla wydarzeń w ramach cyklu „Wokół komiksu” jest plakat tegorocznego festiwalu, zaprojektowany przez amerykańskiego artystę, aktora i dramaturga Johna Stanisci, a także obecność samego twórcy na festiwalu. Komiksowe zobrazowanie motta festiwalu „Między niebem a sceną. Po burzy?” oddaje ducha czasów, w których pokazywane będą, niezmiennie aktualne, dzieła Williama Szekspira. Korzystamy z tej wizualnej narracji, aby przybliżyć sztukę komiksu naszym odbiorcom. W ramach cyklu odbędą się warsztaty z podstaw tworzenia komiksu, wykład popularnonaukowy oraz spotkanie z Johnem Stanisci, na którym można będzie skonsultować z artystą własne portfolio i uzyskać jego wskazówki.


Cykl

Próby otwarte

Próba otwarta to doskonała okazja, aby poznać bliżej warsztat zespołu teatralnego i reżysera. Niewielka grupa uczestników wchodzi na godzinę na widownię, by w intymnej atmosferze podglądać artystów przy pracy. Na próbie przewidziano zadawanie pytań i poznanie artystów, posłuchanie ich krótkiego komentarza do pracy i – co najważniejsze – podpatrzenia „od kuchni” procesu twórczego. Próby otwarte są biletowane.


Cykl

Razem z Ukrainą

26. Festiwal Szekspirowski organizowany jest w szczególnym momencie – w czasie wojny, która toczy się za naszą granicą. Jesteśmy pod wrażeniem tego, że nasi przyjaciele – artyści i aktywiści z Ukrainy prowadzą wciąż działalność artystyczną. Spektakle grane są online, na placach miast, odbywają się również w schronach, jak choćby jedno z pierwszych, zagranych podczas wojny przedstawień – „Hamlet drama per Musica” – w piwnicy teatru w Iwano-Frankiwsku. Teatry zamieniają się też w miejsca pomocy uchodźcom. Festiwale ukraińskie starają się być aktywne, mimo tak trudnych okoliczności. Festiwal Gogol Fest próbuje wspierać środowisko artystyczne Mariupola i za pomocą multimedialnych interwencji artystycznych uświadamiać, jak ogromną rolę w rozwoju tego miasta odegrała kultura.

Postanowiliśmy zaprosić ukraińskich twórców i twórczynie oraz przedstawicieli i przedstawicielki ukraińskich festiwali: Gogol Fest, Porto Franko z Iwano-Frankiwska, a także reżyserki obecne na naszym Festiwalu Szekspirowskim: Tetianę Shelepko i Tamarę Trunovą do zabrania głosu i opowiedzenia o sposobach funkcjonowania teatru w czasie wojny. Chcemy się dowiedzieć, w jaki sposób my – środowisko zajmujące się kulturą w Polsce i Europie – możemy pomóc. Podczas międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku zostanie pokazany spektakl „L_UKR_ECE”, oparty na „Gwałcie na Lukrecji” Williama Szekspira. Premierowa wersja powstała na Festiwalu Szekspirowskim w Krajowej w Rumunii, w Gdańsku będzie zaprezentowane jej rozwinięcie Twórczynie opowiedzą także o procesie powstawania spektaklu oraz przeprowadzą warsztaty poświęcone odzyskiwaniu relacji z własnym ciałem po traumatycznych przeżyciach. Chcemy oddać głos naszym przyjaciołom z Ukrainy, współuczestniczyć i wspierać.


27.07

 • 11.00 – 14.00 / WOKÓŁ KOMIKSU / WARSZTATY
 • 17.00 / RAZEM Z UKRAINĄ / ShakeArt! vol. 2
 • 21.00 / Set DJ-ski
11.00 – 14.00 / WOKÓŁ KOMIKSU / WARSZTATY
Wokół komiksu

Podstawy tworzenia komiksu

Długi Targ 39/40 (Instytut Kultury Miejskiej), Gdańsk, sala/room 209
14+

Prowadzący: Daniel Odija i Wojciech Stefaniec

Odrobina teorii, dużo praktyki! Na warsztatach poznacie elementy historii komiksu i najciekawsze współczesne trendy europejskie. A także nauczycie się podstaw tworzenia autorskich etiud komiksowych. Od techniki rysowania tuszem, przez sposób zapisywania dymków, aż do szerszej kompozycji planszy i rozkładówki. Każdy uczestnik spróbuje samodzielnie stworzyć pracę, nawiązującą do motta naszego Festiwalu: „Między niebem a sceną. Po burzy?”. Pamiętając jednak, że komiks to nie tylko rysunek – na zajęciach poznacie także podstawy technik opowiadania historii, budowania napięcia i punktów zwrotnych, a także konstruowania bohatera.


Kup Bilet
17.00 / RAZEM Z UKRAINĄ / ShakeArt! vol. 2
Razem z Ukrainą

„ShakeArt! vol. 2” – wernisaż prac artystów polskich i ukraińskich

Gdański Teatr Szekspirowski / Wstęp Wolny

Kuratorka: Małgorzata Limon Organizator: Fundacja Arte Infinita, wspierana przez Fundację Teatrum Gedanense

ShakeArt! jest wydarzeniem artystycznym zainicjowanym w 2021 r. podczas 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. W trakcie trwania pandemii Covid-19 wielu twórców odczuwało brak siły do pracy artystycznej, a galerie pozostawały zamknięte dla widzów. Rzeczywistość bez sztuki stała się przytłaczająca i pusta. Po długim czasie stagnacji artystycznej, zrodził się pomysł, by stworzyć wystawę integrującą twórców z różnych środowisk. Projekt został poświęcony pamięci prof. Jerzego Limona.

W tym roku polscy i ukraińscy artyści, na zaproszenie Fundacji Arte Infinita, zmierzą się z „wyzwaniem szekspirowskim”. Każdy z nich miał za zadanie namalować pracę zainspirowaną wybranym przez siebie dziełem mistrza ze Stratfordu oraz dobrać do niego odpowiedni cytat, który będzie umieszczony pod obrazem. Zobaczymy propozycje lokalnych artystów, ale i twórców z Kijowa, Lwowa czy Krymu. Zaprezentowane zostaną m.in. wielkogabarytowe prace trójmiejskiej artystki – Joanny Śmielowskiej-Jaremin, która namalowała „Ofelię”, jak i batiki malowane na jedwabiu przez Wilgę Badowską.

Wystawa będzie owocem współdziałania artystów tworzących w różnych technikach, wyrażających się w odmiennych stylach, tworzących w Polsce i Ukrainie. Szekspir i jego dzieła są jedynym mianownikiem łączącym uczestników wystawy.

W trakcie wystawy będzie możliwość zakupu obrazów od twórców. Gdański Teatr Szekspirowski ani Fundacja Arte Infinita nie pobierają prowizji za promocje artystów uczestniczących w wystawie, cały zysk przekazany będzie autorom prac.

21.00 / Set DJ-ski
KONCERT

Set DJ-ski: DJ Romero vs Tomasz Ballaun

Gdański Teatr Szekspirowski dziedziniec / wstęp wolny

29.07

 • 15:00-16.00 / PRÓBA OTWARTA / Romeos & Julias unplagued. Traumstadt
 • 15.00-16.00 / PRÓBA OTWARTA / Andronikus-Synekdocha
15:00-16.00 / PRÓBA OTWARTA / Romeos & Julias unplagued. Traumstadt
PRÓBA OTWARTA

Romeos & Julias unplagued. Traumstadt, Polski Teatr Tańca, Pozna, i bodytalk, Münster

Gdański Teatr Szekspirowski / Wstęp Wolny

Wstęp w języku polskim.

Próba otwarta to doskonała okazja, aby poznać bliżej warsztat zespołu teatralnego i reżysera. Niewielka grupa uczestników wchodzi na godzinę na widownię, by w intymnej atmosferze podglądać artystów przy pracy. Na próbie przewidziano zadawanie pytań i poznanie artystów, posłuchanie ich krótkiego komentarza do pracy i – co najważniejsze – podpatrzenia „od kuchni” procesu twórczego.


Kup Bilet
15.00-16.00 / PRÓBA OTWARTA / Andronikus-Synekdocha
PRÓBA OTWARTA

Andronikus-Synekdocha, Teatr Pieśń Kozła, Wrocław

Gdański Teatr Szekspirowski

Próba otwarta to doskonała okazja, aby poznać bliżej warsztat zespołu teatralnego i reżysera. Niewielka grupa uczestników wchodzi na godzinę na widownię, by w intymnej atmosferze podglądać artystów przy pracy. Na próbie przewidziano zadawanie pytań i poznanie artystów, posłuchanie ich krótkiego komentarza do pracy i – co najważniejsze – podpatrzenia „od kuchni” procesu twórczego.


Kup Bilet

30.07

 • 15.00 / RAZEM Z UKRAINĄ / DEBATA / Teatr w czasach wojny
 • 18.00-19.00 / PRÓBA OTWARTA / Hamlet on the Road
 • 22.00 / Silent disco
15.00 / RAZEM Z UKRAINĄ / DEBATA / Teatr w czasach wojny
Razem z Ukrainą

DEBATA / Teatr w czasach wojny

Gdański Teatr Szekspirowski / wstęp wolny

W debacie udział biorą:
Tamara Trunova (reżyserka teatralna, dyrektorka teatru – Kyiv Academic Theatre of Drama and Comedy),
Tetiana Shelepko (reżyserka teatralna i aktywistka),
Andrii Palatnyi (Gogol Fest)
Rostyslav Derzhypilsky (National Academic Music and Drama Theatre w Ivano-Frankivsku)

Wstęp wolny

Artyści podzielą się swoimi doświadczeniami ostatnich czterech miesięcy wojny w Ukrainie. Dyskutować będą na temat zmian w teatrze europejskim, które zachodzą pod wpływem zagrożenia wojną i kryzysem. Podczas debaty zaprezentowane zostaną produkcje i działania prowadzone przez ukraińskich artystów. Uczestnicy zastanowią się, czym jest „front kulturowy” i jak działa oraz jak ukraiński teatr wpływa na Europę.

W języku angielskim z tłumaczeniem na ukraiński.

18.00-19.00 / PRÓBA OTWARTA / Hamlet on the Road
PRÓBA OTWARTA

Hamlet on the Road, Divadlo Radost, Czechy

Teatr Wybrzeże, Scena Kameralna, Sopot

Próba otwarta to doskonała okazja, aby poznać bliżej warsztat zespołu teatralnego i reżysera. Niewielka grupa uczestników wchodzi na godzinę na widownię, by w intymnej atmosferze podglądać artystów przy pracy. Na próbie przewidziano zadawanie pytań i poznanie artystów, posłuchanie ich krótkiego komentarza do pracy i – co najważniejsze – podpatrzenia „od kuchni” procesu twórczego.

Próba w j. czeskim, wstęp w j. polskim.


Kup Bilet
22.00 / Silent disco
Party

Sen Nocy Letniej – SILENT DISCO

Gdański Teatr Szekspirowski DZIEDZINIEC / wstęp wolny

31.07

 • 12.00-13.00 / WOKÓŁ KOMIKSU / John Stanisci – spotkanie
 • 12.00-15.00 / WARSZTATY / Warsztaty teatralne z Grzegorzem Bralem
 • 17.00-20.00 / RAZEM Z UKRAINĄ / WARSZTATY / RAW: Relief Acting Workshop. Synesthesia
 • 21.00 / set DJ-ski
12.00-13.00 / WOKÓŁ KOMIKSU / John Stanisci – spotkanie
WOKÓŁ KOMIKSU

John Stanisci – spotkanie

Teatr w Oknie

John Stanisci – jeden z najlepiej sprzedających się artystów z listy bestsellerów New York Timesa, tworzy dla Marvela i DC Comics, rysownik postaci m.in. ze Spider-Mana czy Batmana i wielu innych.

Spotkanie z Johnem Stanisci to szansa, aby nie tylko posłuchać o realiach pracy artysty, rysownika, niezależnego twórcy, ale także dowiedzieć się, jak wygląda praca dla takich gigantów sektora komiksowego jak Marvel czy DC Comics. Poznać od środka sytuację na światowym rynku pracy. Dowiedzieć się, jakie zdarzają sięokoliczności, aby się rozwijać, a także z jakimi wyzwaniami trzeba się czasem mierzyć. To jednorazowa okazja, aby posłuchać o indywidualnych doświadczeniach kogoś, kto spędził w tym sektorze całe swoje zawodowe życie.

Jeśli ktoś podejmuje już własne próby twórcze, na spotkanie może przynieść własne portfolio i skonsultować je z naszym gościem (posłuchać rad, sugestii, zadać konkretne pytania dotyczących własnych zainteresowań i planów).

Spotkanie w języku angielskim, bez tłumaczenia. 


Kup Bilet
12.00-15.00 / WARSZTATY / Warsztaty teatralne z Grzegorzem Bralem
WARSZTATY

Warsztaty teatralne z Grzegorzem Bralem (Teatr Pieśń Kozła, Wrocław)

UMWP, ul. Augustyńskiego 1, Gdańsk, sala Niebo Polskie

Zajęcia oparte o Aktorską Metodę Brala (Bral Acting Method). Opiera się ona na zrozumieniu, że wszystkie narzędzia aktorskie – takie jak głos, gest, rytm, wyobraźnia i energia, są ze sobą powiązane. Ćwiczenia praktyczne będą obejmować pracę nad głosem, ciałem, wyobraźnią oraz umiejętność przekształcania tego wszystkiego w spójny akt twórczy. Ten wyjątkowy trening aktorski jest wymyślony i stopniowo rozwijany przez Brala z innymi praktykami Teatru Pieśń Kozła. Zajęcia przeznaczone dla aktorów (początkujących i profesjonalistów), z chociażby minimalnym doświadczeniem gry w teatrze.  

Prosimy o uczestnictwo w stroju wygodnym, sportowym, boso/w baletkach i zabranie ze sobą butelki wody. 


Kup Bilet
17.00-20.00 / RAZEM Z UKRAINĄ / WARSZTATY / RAW: Relief Acting Workshop. Synesthesia
RAZEM Z UKRAINĄ

WARSZTATY / RAW: Relief Acting Workshop. Synesthesia

Gdański Teatr Szekspirowski – sala warsztatowa

Prowadząca / Веде: Tetiana Shelepko (Ukraina)

Wstęp wolny, obowiązują zapisy / Участь безкоштовна, обов’язковий запис: marta.nowicka@teatrszekspirowski.pl

Techniki aktorskie, metody pracy z ciałem i redukcja stresu, w tym symptomów PTSD.

Акторські техніки, методи роботи з тілом і редукція стресу, в тому числі симптомів ПТСР.

W j. angielskim i ukraińskim / англійською і українською мовами.

21.00 / set DJ-ski
Set DJ-ski

DJ Romero, mC glennSKii, Dizzy Daniels

Gdański Teatr Szekspirowski – dziedziniec / wstęp wolny

1.08

 • 15.00-16.30 / WYKŁAD / WOKÓŁ KOMIKSU / „Być albo nie być” – monolog Hamleta w komiksie na przestrzeni kultur i lat
15.00-16.30 / WYKŁAD / WOKÓŁ KOMIKSU / „Być albo nie być” – monolog Hamleta w komiksie na przestrzeni kultur i lat
WYKŁAD

WOKÓŁ KOMIKSU / „Być albo nie być” – monolog Hamleta w komiksie na przestrzeni kultur i lat

Gdański Teatr Szekspirowski, Biblioteka Profesora Jerzego Limona / wstęp wolny

Prelegentka: Anna Wołosz-Sosnowska

Szekspir i komiks?! Tak! Szekspir był obecny w komiksie już w latach 50. XX wieku, a może nawet wcześniej. Wykład ma za zadanie prześledzić, jak zmieniały się komiksy oraz podejście artystów komiksowych pochodzących z różnych krajów do adaptacji sztuk Szekspira na przestrzeni lat. Szczególną uwagę zwrócimy na najbardziej znany monolog Hamleta: „Być albo nie być”. Spotkanie skierowane jest nie tylko do wszystkich zainteresowanych komiksem, Szekspirem, ale także do tych, którzy dopiero chcą poznać to zjawisko i dowiedzieć się, jak czytać komiksy.

W języku polskim.


2.08

 • 12.00-14.00 / WARSZTATY / Bohaterowie na miłosnym zakręcie
12.00-14.00 / WARSZTATY / Bohaterowie na miłosnym zakręcie
WARSZTATY

„Bohaterowie na miłosnym zakręcie” – warsztat teatralny do "Snu nocy letniej" w reżyserii Rafała Szumskiego

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, Gdynia

Prowadząca: Anna Zalewska-Uberman (pedagożka teatru, Teatr Miejski w Gdyni)

13+

Podczas zajęć uczestnicy będą eksplorować teatralnie, poprzez pracę z ciałem i wyobraźnią, temat kultu miłości romantycznej. Wychodząc od popkulturowych ujęć tego motywu, uczestnicy przyjrzą się pokrętnym ścieżkom uczuć, na które na skutek magicznego czaru wkraczają młodzi szekspirowscy kochankowie: Hermia, Demetriusz, Helena i Lizander, oraz sprawdzą, jak w umysłach i sercach współczesnej młodzieży rezonują słowa Lizandra: „Miłość! Precz z tym mdlącym lekiem ckliwej miłości”.

W języku polskim.


Kup Bilet

5.08

 • 9.40-11.00 / PRÓBA OTWARTA / Wieczór Trzech Króli, Teatr Narodowy, Brno, Czechy
9.40-11.00 / PRÓBA OTWARTA / Wieczór Trzech Króli, Teatr Narodowy, Brno, Czechy
PRÓBA OTWARTA

Wieczór Trzech Króli, Teatr Narodowy, Brno, Czechy

Gdański Teatr Szekspirowski

Próba otwarta to doskonała okazja, aby poznać bliżej warsztat zespołu teatralnego i reżysera. Niewielka grupa uczestników wchodzi na godzinę na widownię, by w intymnej atmosferze podglądać artystów przy pracy. Na próbie przewidziano zadawanie pytań i poznanie artystów, posłuchanie ich krótkiego komentarza do pracy i – co najważniejsze – podpatrzenia „od kuchni” procesu twórczego.

Próba w j. czeskim, wstęp w j. angielskim.


Kup Bilet

6.08

 • 10.00-13.00 / Warsztaty aktorskie
10.00-13.00 / Warsztaty aktorskie
WARSZTATY

Warsztaty aktorskie

UMWP, ul. Augustyńskiego 1, Gdańsk, sala Niebo Polskie

Prowadzący: Štěpán Pácl, Narodni Divadlo Brno, Czechy
Szekspir daje aktorowi wolność. Wolność ciała, głosu, myśli. Na tym krótkim warsztacie, przeznaczonym przede wszystkim dla początkujących aktorów, spróbujemy podejść do Szekspira za pomocą improwizacji i pracy z ciałem.

W języku angielskim.

Decydując się na udział w warsztatach należy nauczyć się wskazanej sceny z „Wieczoru Trzech Króli” (wybrać jedną z postaci: Olivię lub Violę). Sceny można nauczyć się w języku polskim lub angielskim.
Szczegółów udziela Anna Ratkiewicz: anna.ratkiewicz@teatrszekspirowski.pl


Kup Bilet

Znajdź nas

Więcej o Festiwalu