Co (i jak) zobaczymy na 24. Festiwalu – AKTUALIZACJA z 12.11.2020

15 października 2020
24fs-blank1-1200x675.jpg

Mimo trudnej sytuacji wywołanej pandemią COVID – 19 organizatorzy Festiwalu Szekspirowskiego kontynuują wieloletnią tradycję i doroczne święto teatru i Szekspira odbędzie się również w tym roku, w dniach 20 – 28 listopada. Wiele się jednak zmieni – większość wydarzeń zobaczymy w nowej formule, poprzez streaming na żywo z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego lub z rodzimych scen zaproszonych na festiwal teatrów, a także w formie nagrań.

Sytuacja jest dynamiczna, w planowanych na ten rok wydarzeniach w każdym momencie mogą nastąpić zmiany spowodowane chorobą lub kwarantanną członków zespołów teatralnych. Mimo to, zarówno artyści, jak i organizatorzy, są zdeterminowani, by tegoroczny Festiwal Szekspirowski się odbył. Postanowili skorzystać z dostępnych nowoczesnych narzędzi i zaprezentować spektakle poprzez streaming na żywo w Internecie lub prezentując nagrania. Co ważne, planujemy, że większość spektakli, które znalazły się w programie 24. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, rzeczywiście zostanie zagrana na żywo, w teatrach, specjalnie dla widzów festiwalu. Artyści zagrają na scenie – do kamer, dla widzów zgromadzonych przed swoimi telewizorami, laptopami, tabletami, czy nawet smartfonami.

Planowaliśmy, że Festiwal zainauguruje premiera pierwszej własnej produkcji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – „Burzy” Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka. Ponieważ jednak, ze względu na specyfikę sceny elżbietańskiej, spektakl nie może być streamowany, premiera spektaklu odbędzie się w późniejszym terminie.

Zobacz PROGRAM 24. FESTIWALU SZEKSPIROWSKIEGO 2020

Dodatkowe wydarzenia:
20 listopada o 19.00 – Otwarcie Festiwalu – słowo od Dyrektora Artystycznego Jerzego Limona

28 listopada o 17.00, SzekspirOFF Prezentacje – ogłoszenie werdyktu – przyznanie nagrody publiczności i nagrody „Shaking the Walls”

Prezentacje spektakli na platformie VOD teatru oraz YouTube. Po wszystkich spektaklach nurtu głównego, prezentowanych o godz. 19.00 odbywają się spotkania z twórcami. Rejestracje spektakli w ramach nurtu SzekspirOFF dostępne będą 48 godzin. Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian w programie.


Wydarzenie towarzyszące, prezentowane w ramach projektu Shaking the Walls
29 listopada o 18.00, SUSS!, reż. Charlotte Böving, RaTaTam, Islandia – po spektaklu dyskusja z twórcami na temat przemocy domowej i praw kobiet.


SzekspirOFF 2020 jest częścią projektu „Shaking the Walls” współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa, którego celem jest artystyczna interpretacja murów, podziałów, granic – wszystkiego, co oddziela ludzi od siebie ludzi, narody i kraje. W ramach tego projektu, w pofestiwalową niedzielę zaprezentujemy rejestrację spektaklu z Islandii, grupy RaTaTam z Reykiaviku, jednego z partnerów unijnego projektu. Spektakl SUSS! ma charakter edukacyjny, służy wprowadzeniu tematu przemocy domowej i praw kobiet do debaty publicznej. Spektakl, wystawiany w całej Islandii i poza granicami, jest, za każdym razem, przyczynkiem do dyskusji, rozmowy o problemie ze specjalistami, psychologami oraz artystami. Taka rozmowa odbędzie się również w Teatrze Szekspirowskim i transmitowana będzie online.

Mając na uwadze względy bezpieczeństwa zarówno widzów jak i artystów, na bieżąco analizujemy sytuację oraz śledzimy wszystkie komunikaty i dostosowujemy program i kształt Festiwalu do obecnych warunków i możliwości. Jednocześnie pozostajemy z nadzieją, że wierni widzowie Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku będą z nami również w tym, pełnym zmian, roku, i pomogą nam współtworzyć to wyjątkowe teatralne święto. Kto wie, może trudna, nieoczekiwana sytuacja, w jakiej wszyscy się znaleźliśmy, wpłynie na rozwój sztuki teatru w nieznanych jej dotąd obszarach i pozwoli na stworzenie nowych form – zarówno artystycznych, jak i w zakresie prezentacji oraz uczestnictwa.