Informacje

Aktualności

bf-slider-swiat.png

14 października 2021
Kryzys wyobraźni czy nowy wspaniały świat? Zapraszamy do dyskusji z cyklu Bezradność filozofa!
Wyobraź sobie świat na nowo.
5 spotkanie z cyklu: Bezradność filozofa.
Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle.

O przyczynach kryzysu, który dotyka nowoczesną wyobraźnię oraz jego różnorakie konsekwencje: psychospołeczne, polityczne, kulturowe porozmawiają Piotr Augustyniak, filozof, kurator cyklu oraz psycholożka i psychoterapeutka Danuta Golec i teolog, filozof Tadeusz Bartoś.

W rozmowie towarzyszyć im będzie, jak zawsze, Szekspir. Tym razem rozmówcy odwołają się do „Snu nocy letniej” zarówno w perspektywie filozoficznej jak i psychoanalitycznej.

SZCZEGÓŁY i BILETY

Festiwal Szekspirowski

Yorick_Z10_0610-1200x798.jpg

9 sierpnia 2021
Konkurs o Złotego Yoricka:

Werdykt Jury 27. Konkursu na Najlepszą Polską Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira oraz Utworów Inspirowanych Dziełami Williama Szekspira w sezonach 2019/2020 oraz 2020/2021, zwanym w skrócie Konkursem o Złotego Yoricka.

Po obejrzeniu trzech spektakli finałowych, prezentowanych w ramach 25. Festiwalu Szekspirowskiego:

Der Szturem. Cwiszyn reżyserii Damiana Josefa Necia z Teatru Żydowskiego im. Estery Racheli i Idy Kamińskich w Warszawie

Króla Leara w reżyserii Anny Augustynowicz będącego koprodukcją Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu i Teatrum im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

oraz

Hamleta w reżyserii Bartosza Szydłowskiego z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Jury w składzie:

– Monika Żółkoś

– Jacek Kopciński

– Tomasz Kubikowski

Postanowiło większością głosów Nagrodę Złotego Yoricka 2021 przyznać Teatrowi im. Juliusza Słowackiego w Krakowie za spektakl „Hamlet” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, zgodnie z zaleceniem Stanisława Wyspiańskiego podtrzymującego polskość Szekspira.

 

Konkurs SzekspirOFF:

Werdykt Jury SzekspirOFF 2021 w ramach 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku

Rolą Jury była ocena dziewięciu spośród trzynastu zaprezentowanych w nurcie SzeksprOFF spektakli. W związku z tym Jury postanowiło przyznać następujące, regulaminowe nagrody i wyróżnienia:

– dwa równorzędne wyróżnienia w wysokości 1500 PLN dla spektakli:
1. „A teraz sowy dorzućmy skrzydła …” Jakuba Snochowskiego – za wplątanie Szekspira w aferę ekologiczną ukazującą ingerencję człowieka w ekosystem
2. „Szekspirowskie kobiety” Magdaleny Dąbrowskiej i zespołu – za wykorzystania w spektaklu formy rytualnego transowego tańca.

– Nagrodę w wysokości 5000 PLN dla spektaklu „Porcje” Zdenki Pszczołowskiej i Anny Oramus – za oszczędne w formie wpisanie problemów szekspirowskich bohaterek we współczesne realia.

– Nagrodę w wysokości 7000 PLN dla spektaklu „I Come to You River: Ophelia Fractured” Studia Kokyu – za dojrzałość formy teatralnej oraz siłę aktorskiej obecności.

Niezależnie od nagród regulaminowych Jury postanowiło uwzględnić wartość artystyczną produkcji pozakonkursowych, czyli spektakli powstałych w ramach konkursu na wsparcie projektów artystycznych – SzekspirOFF Produkcje 2021 i utworzyło honorowe Nagrody Specjalne.

Pierwszą Nagrodą Specjalną dla spektaklu „Szekspir: makieta” kolektywu dziewczyńskiego „blisko”/Mira Mańka, Anna Rogóż – za błyskotliwe odczytanie czterech dramatów Szekspira i ich nowatorską interpretację.

Drugą Nagrodę Specjalną dla przedstawienia „Ofelie” Kolektywu Kobietostan – za poruszający spektakl wpisujący historię Ofelii w losy współczesnych kobiet polskich. Jury szczególnie podkreśla pracę zespołową oraz oryginalność kostiumów.

Trzecią Nagrodą Specjalną otrzymują Paweł Palcat i pies Mania za duodramę „Mój niepokój jest twoim niepokojem” – za zaprzeczenie idei hegemonii człowieka wobec innych Istot.

 

Nagroda redakcji gazety festiwalowej Shakespeare Daily

Nagrodę „Shakespeare Daily” otrzymuje spektakl, który w minimalistycznej formie potrafił poruszyć wiele istotnych treści oraz nawiązać głęboką, emocjonalną relację z widownią. Przedstawienie było niezwykle wzruszającym oraz intensywnym doświadczeniem, które z pewnością doprowadziło wielu widzów do przemiany wewnętrznej. Za nieszablonowe podejście do postaci Szekspira, spokój, prostotę oraz stworzenie teatru intymnego, w najlepszym znaczeniu tego słowa, chcielibyśmy podziękować twórcom „Straconych lat” w reżyserii Ewy Mikuły.

 

Nagroda Publiczności:

Jury Publiczności przyznało zarówno nagrodę jak i wyróżnienie:

Nagrodę Publiczności dla reżyserki Miry Mańki i zespołu aktorskiego kolektywu dziewczyńskiego „blisko” za spektakl „Szekspir: Makieta” za przekonujące, spójne w wymowie choć zróżnicowane warsztatowo ukazanie mikronarracji wpisanych w szekspirowski kadr ze szczególnym uwzględnieniem wybitnych kreacji aktorskich Julii Lewandowskiej i Szymona Michlewicza Sowy.

Wyróżnienie Publiczności dla zespołu aktorskiego Studia Kokyu w składzie Anita Szymańska, Marie Walker, Katarzyna Stankiewicz za spektakl „I come to you river. Ophelia fractured” – za profesjonalny warsztat, wyrazistość i czystość gry.

Festiwal Szekspirowski

mist-web-1200x800.jpg

7 sierpnia 2021

W ostatnią niedzielę szekspirowskiego święta (8.08), o godzinie 18.00 – zobaczymy wyczekiwany spektakl grupy Needcompany „Billie’s Violence”, traktujący o przemocy w sztukach Szekspira. Spektakl jest przeznaczony wyłącznie dla widzów dorosłych.

W nurcie SzekspirOFF w sobotę 7 sierpnia spektakl „Szekspir-Reinkarnacje”, Adam Michał Pietrzak/Teatr Układ Formalny zaprezentowany zostanie w Teatrze Miniatura tylko o godz. 20.00, natomiast w Teatrze w Oknie o 18.30 i 22.15 zobaczyć można będzie spektakl Ewy Mikuły „Stracone lata”.

W niedzielę ostatni laureat konkursu SzekspirOFF Produkcje – „Mist”, h.art company pokazany zostanie o godzinie 16.00 w GAK Stacja Orunia.

W niedzielę o godzinie 21.00 zapraszamy do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na finałową Galę Zamknięcia Festiwalu, na której zostaną wręczone nagrody w konkursach o Złotego Yoricka i SzekspirOFF. Wstęp wolny.

Do zobaczenia w Teatrze!

Festiwal Szekspirowski

RomeosJulias-web-1200x804.jpg

5 sierpnia 2021

Informujemy, że z przyczyn niezależnych od organizatora prezentacja spektaklu „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt” Polskiego Teatru Tańca i kolektywu bodytalk z Münster została odwołana.

Informacja na temat zwrotu biletów:
Osoby, które zakupiły bilety za pośrednictwem strony www.bilety.teatrszekspirowski.pl, otrzymają zwrot środków bezpośrednio na konto, z którego dokonano zakupu.
Widzowie, którzy zakupili bilety w kasie biletowej Teatru, proszeni są przesłanie skanu, zdjęcia lub numeru biletu bądź paragonu oraz numeru konta, na który ma być dokonany zwrot, na adres bow@teatrszekspirowski.pl lub kontakt telefoniczny z kasą Teatru.
W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Kasą Teatru:
e-mailowo pod adresem: bow@teatrszekspirowski.pl
telefonicznie na numer tel.: +48 58 351 01 01
w godzinach 13:00-19:00 lub pod numerem +48 535 111 804 w godzinach 10.00-16.00.

Festiwal Szekspirowski

Otello_rez.-Oskaras-Korsunovas_OKT_Litwa_fot.D.Matvejev_4-1200x801.jpg

4 sierpnia 2021

Za nami już 5 dni szekspirowskiego święta. Dziś dzień szósty, w którym zapraszamy Państwa serdecznie na spotkanie promujące publikację „Z pomocą Muz. 25-lat Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku” o godzinie 17.30. Przez cały wieczór obowiązuje też specjalna cena promocyjna na książkę, będzie ją można nabyć z 40% rabatem, w cenie 60 złotych. 

Dziś o 19.00 w programie spektakl gwiazdy litewskiego teatru Oskarasa Koršunovasa „Otello” który odczytuje sztukę przez pryzmat polityki i komentuje sytuację społeczną na Litwie. Reżyser przygląda się aktualnym podziałom między obywatelami państw opiekuńczych a uchodźcami, którzy są trzymani z dala od możliwości, jakie dają tzw. kraje rozwinięte. Spektakl zawiera odniesienie do globalnej nowoczesności, demontażu starych murów, ale i wznoszenia nowych. 

W nurcie SzekspirOFF dziś dwie produkcje, prezentowany dwukrotnie (17.00 i 21.30 w Starej Aptece) spektakl Stowarzyszenia Artystów Bliski Wschód „Nazwisko”, oraz czytanie performatywne Jakuba Snochowskiego „A teraz sowy dorzućmy skrzydła” o 23.00 na dziedzińcu GTS. 

Festiwal Szekspirowski