Konkursy 2023: Złoty Yorick, SzekspirOFF Produkcje

9 lutego 2023
AWA01492-1200x800.jpg

Konkursy 27. Festiwalu Szekspirowskiego w nowej formule. Złoty Yorick również dla teatrów pozainstytucjonalnych. Zgłoszenia do 30 marca! W SzekspirOFFie wystartował nabór na Produkcje, to jedyny konkurs w tym roku. Zgłoszenia do 8 marca! 

ZŁOTY YORICK
Konkurs na najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira oraz utworów inspirowanych dziełami Williama Szekspira (Konkurs o Złotego Yoricka), odbywa się nieprzerwanie od 1994 roku i stanowi podsumowanie polskich szekspirowskich realizacji danego sezonu artystycznego.
Konkurs o Złotego Yoricka jest dwuetapowy. W pierwszym etapie selekcjoner dokonuje wyboru od 3 do 5 najlepszych spektakli spośród premier sezonu 2022/2023 zgłoszonych do konkursu. Wybrane spektakle otrzymują zaproszenie na 27. Festiwal Szekspirowski. W drugim etapie międzynarodowe jury wyłania zdobywcę Złotego Yoricka. Zwycięski teatr otrzymuje statuetkę Złotego Yoricka oraz nagrodę finansową w wysokości 40 tys. zł.
Wybór najlepszych szekspirowskich produkcji sezonu po raz kolejny powierzono Łukaszowi Drewniakowi, krytykowi teatralnemu.
Istotną zmianą w regulaminie konkursu na najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira oraz dzieł inspirowanych dramatami Williama Szekspira jest dopuszczenie do konkursu teatrów pozainstytucjonalnych. Zgłoszenia do 30 marca. Spektakle zgłoszone do konkursu muszą mieć swoją premierę do dnia 28 maja 2023 r.
ZOBACZ REGULAMIN

SzekspirOFF Produkcje
W ramach Festiwalu będzie można zobaczyć również nowe produkcje niezależne, które Festiwal wspiera finansowo i logistycznie. Celem nurtu SzekspirOFF jest zaproszenie do współpracy artystów i zespoły pozainstytucjonalne, dla których punktem wyjścia w projektach jest twórczość Szekspira. SzekspirOFF Produkcje to konkurs, w którym dofinansowane są realizacje spektakli przygotowywanych specjalnie na festiwal. Oznacza to także, że wraz z tegoroczną edycją organizatorzy rezygnują z konkursu SzekspirOFF Prezentacje, gdyż te ostatnie mogą startować w konkursie o Złotego Yoricka.
Kuratorką nurtu jest Katarzyna Knychalska, założycielka i prezeska Fundacji Teatr Nie-Taki we Wrocławiu oraz wydawczyni i redaktorka naczelna portalu teatralny.pl.
Zgłoszenia przyjmowane są do 8 marca 2023 r. do godz. 12.00 pocztą elektroniczną na adres fs.szekspiroff@gmail.com. Szczegóły znaleźć można w regulaminie na stronie festiwalszekspirowski.pl.
ZOBACZ REGULAMIN
Wypełnij FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY