Festiwal Szekspirowski został przyjęty do EFA!

24 listopada 2021
Arts-Festivals-Summit-Galway-1200x989.jpg

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku został 24 listopada 2021 oficjalnie przyjęty do grona członków EFA – European Festivals Association, działającego przy Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim.

Przyjęcie gdańskiego festiwalu do prestiżowego grona najważniejszych europejskich festiwali nastąpiło podczas Arts Festivals Summit w Galway (Irlandia) – Europejskiej Stolicy Kultury 2020.

W wydarzeniu udział wzięły Agata Grenda, dyrektorka Festiwalu Szekspirowskiego oraz Joanna Śnieżko-Misterek, koordynatorka festiwalu.

Na zdjęciu od lewej:
Joanna Śnieżko-Misterek – Koordynatorka Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku
Agata Grenda – Dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Festiwalu Szekspirowskiego
Anna Kiselyova – Castle Knock Music Festival
Kathrin Deventer – Sekretarz Generalny EFA
Jan Briers – Prezes EFA – European Festivals Association
Bartosz Szydłowski – Dyrektor Artystyczny teatru Łaźnia Nowa i festiwalu Boska Komedia w Krakowie

Od 2015 roku European Festivals Association przyznaje EFFE Award – Europe for Festivals, Festivals for Europe. Gdański Festiwal Szekspirowski otrzymał ją w 2017. Wraz z Festiwalem Malta są jedynymi polskimi festiwalami mogącymi poszczycić się tą nagrodą.

EFFE Award przyznawana jest za wyjątkowe zaangażowanie festiwali w rozwój kultury oraz społeczności, wyznaczanie trendów i twórcze poszukiwania. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku został doceniony przez stowarzyszenie EFA za rozwijanie współpracy kulturalnej w Europie i na świecie, niezwykle wartościową działalność edukacyjną, a także inicjatywę utworzenia Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich (ESFN), której siedziba znajduje się w Gdańsku. Od 2021 roku, jako pełnoprawny członek, będzie współtworzył tę najstarszą i jedną z największych organizacji festiwali na świecie.
– Bardzo się cieszę, że Festiwal Szekspirowski w Gdańsku, który jest rozpoznawalną marką w Polsce i Europie, dołączył do tak prężnie działającej organizacji, jaką jest Stowarzyszenie Festiwali Europejskich. – mówi Agata Grenda, dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Festiwalu Szekspirowskiego. – To zarazem wyróżnienie, jak i wyzwanie dla naszego Festiwalu. Dzięki członkostwu w EFA będziemy mogli – na jeszcze większą, niż dotąd, skalę – rozwijać współpracę z innymi festiwalami w Europie, aplikować wspólnie o granty, wspierać wymianę artystyczną między krajami oraz promować Polskę i Gdańsk na arenie międzynarodowej. To ważny krok dla rozwoju Festiwalu Szekspirowskiego. – dodaje Agata Grenda.

Na zaproszenie stowarzyszenia EFA Agata Grenda dołączyła również do EFA’s 70-Years-On Thinking Group – grona 20 liderów festiwali pracującego wspólnie nad programem i najważniejszymi zagadnieniami, z którymi powinno zmierzyć się EFA podczas obchodów swojego 70-lecia, planowego na 2-5 maja 2023 r. w stolicy Armenii, Erewaniu. Polskę reprezentuje w tej grupie również Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny festiwalu Boska Komedia z Krakowa.


 

Stowarzyszenie EFA powstało w 1952 roku i reprezentuje obecnie ponad 100 festiwali – muzycznych, tanecznych, teatralnych i multidyscyplinarnych – wraz z narodowymi festiwalami i organizacjami kulturalnymi z blisko 40, głównie europejskich, krajów. Oficjalna siedziba EFA znajduje się w Gandawie, w Belgii. Stowarzyszeniem zarządza Zgromadzenie Ogólne, które spotyka się raz w roku – tym razem jest to Galway w Irlandii – Europejska Stolica Kultury 2020. Obecnym prezydentem jest Jan Briers  – dyrektor Flanders Festival w Gandawie. Wiceprezesami są Paul Dujardin – dyrektor generalny Centrum Sztuk Pięknych BOZAR w Brukseli i Herman Schnitzer – dyrektor Festiwalu Południowego Tyrolu merano.meran.

EFA Arts Festivals Summit odbywał się w dniach 22 – 24 listopada 2021 roku w Galway w Irlandii. Wzięli w nim udział organizatorzy festiwali w dziedzinie muzyki, teatru, sztuk wizualnych, absolwenci Akademii Festiwalowej (www.thefestivalacademy.eu), EFFE Hubs (krajowe i regionalne punkty kontaktowe EFFE zlokalizowane w 31 krajach), Członkowie Honorowi EFA oraz przedstawiciele miast z ponad 30 krajów. Szczyt EFA odbywa się co roku, w innym kraju, a jego celem jest, bezcenne w obszarze kultury, w szczególności festiwali, nawiązywanie artystycznych i biznesowych relacji oraz rozmowy o rozwoju i wspólnej promocji wydarzeń, a także o nowych relacjach w nowych czasach.

W ciągu 3 dni szczytu w Galway odbyły się prezentacje festiwali, dyskusje z politykami i przedstawicielami biznesu, menadżerami artystów, dyrektorami największych instytucji artystycznych w Europie oraz przedstawicielami Unii Europejskiej.

Arts Festivals Summit  2021 jest współorganizowany przez Stowarzyszenie Irlandzkich Festiwali i Wydarzeń (Association of Irish Festivals and Events – AOIFE), we współpracy z GMIT – Galway-Mayo Institute of Technology, the Nun’s Island Theatre, miastem Galway, hrabstwem Galway, Culture Ireland, irlandzkim Departamentem Kultury, Dziedzictwa i Gaeltacht oraz Europejską Stolicą Kultury Galway 2020.