22. Festiwal Szekspirowski

#ZakochajsięwSzekspirze!

27 Lipca – 5 Sierpnia

Tragedia szkocka po sardyńsku

Tragedia szkocka po sardyńsku

Macbettu©AlessandroSerra-IMG_0176-1200x744.png

Oto pierwsze “jaskółki” 22. edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, która odbędzie się w dniach 27 lipca – 5 sierpnia 2018.

Gdański festiwal jest jednym z najbardziej utytułowanych w kraju – w ubiegłym roku otrzymał prestiżową EFFE Award – najważniejszą europejską nagrodę, przyznawaną przez Stowarzyszenie Festiwali Europejskich (EFA – European Festivals Association), przy wsparciu Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Nurt Główny

W nurcie głównym festiwalu zobaczymy spektakle z Argentyny, Iranu, Niemiec, Czech, Włoch i Wielkiej Brytanii.

Jednym z wydarzeń tegorocznej edycji będzie „Makbet” („Macbettu) z Sardegna Teatro i Compagnia Teatropersona z Włoch w reż. Alessandro Serra, który zagrany zostanie po sardyńsku – oczywiście, jak zawsze, z tłumaczeniem w formie napisów.

Zaprezentujemy także trzy polskie spektakle wybrane do finału Konkursu o Złotego Yoricka, na który w tym roku wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń. Laureat nagrody wyłoniony zostanie podczas festiwalu.

SzekspirOFF

Festiwalowy nurt alternatywny, czyli SzekspirOFF, odbywa się w formule konkursowej i jest otwarty na zgłoszenia twórców różnorodnych wydarzeń artystycznych inspirowanych Szekspirem. Był już Szekspir śpiewany, tańczony, a nawet…gotowany; były pełnowymiarowe spektakle, miniatury sceniczne, koncerty, happeningi oraz performansy. Zobaczymy czym w tym roku zaskoczą nas artyści. Nabór zgłoszeń tylko do 3 czerwca! więcej o naborze

Jurorami tegorocznego Konkursu SzekspirOFF będą: Agata Duda-Gracz, Piotr Kruszczyński i Adam Nalepa.

EDU, czyli poznaj mistrza!

Integralną częścią festiwalu są działania Letniej Akademii Szekspirowskiej, takie jak warsztaty, spotkania z twórcami festiwalu a także próby otwarte i seminaria.