Nabór do Konkursu SzekspirOFF 2020 – przedłużony do 30 lipca!

10 maja 2020
off2-zaslepka-1200x800.jpg

KOMUNIKAT w sprawie przedłużenia terminu naboru w Konkursie SzekspirOFF 2020. W związku z koniecznością przesunięcia terminu 24. edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, organizatorzy postanowili przedłużyć termin naboru w Konkursie SzekspirOFF na prezentacje wydarzeń artystycznych do dnia 30 lipca 2020 roku do godz. 15:00.

Jednocześnie informujemy, że zmianie ulega także Regulamin Konkursu SzekspirOFF. Biorąc pod uwagę trudności, jakie w czasie pandemii towarzyszą twórcom niezależnym (brak możliwości przeprowadzania prób i realizacji wydarzeń) organizatorzy nie będą wymagali, by zgłaszane propozycje były projektami ukończonymi, a zapis video będzie załącznikiem jedynie opcjonalnym, a nie obowiązkowym. W szczególności, w przypadku, gdy wydarzenie nie będzie miało premiery przed ostatecznym terminem naboru, należy dokładnie opisać jego koncepcję realizacyjną, oraz zamieścić informację, na jakim etapie jest obecnie praca nad projektem.

Konkurs SzekspirOFF 2020 (na prezentacje wydarzeń artystycznych)
Celem konkursu, który po raz pierwszy został przeprowadzony w 2016 roku, jest wyłonienie i prezentacja najciekawszych wydarzeń artystycznych opartych na twórczości Williama Szekspira lub nią inspirowanych, zrealizowanych przez niezależnych twórców w Polsce i na świecie. Wyłonione w naborze wydarzenia prezentowane podczas festiwalu oceniane są przez trzyosobowe Jury Konkursu, w którego skład wchodzą reżyserzy, dyrektorzy teatrów i krytycy teatralni. Łączna pula nagród w Konkursie to 15 tysięcy złotych. Termin nadsyłania zgłoszeń do Konkursu SzekspirOFF mija 30 lipca 2020 roku. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem: fs.szekspiroff@gmail.com.

Piąta edycja Konkursu SzekspirOFF, podobnie jak w poprzednim roku, jest częścią prowadzonego przez GTS dwuletniego projektu „Shaking the Walls” współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa. Tematem przewodnim Konkursu SzekspirOFF 2020 jest więc artystyczna interpretacja murów, podziałów, granic między ludźmi.
REGULAMIN- aktualizacja
Karta ZGŁOSZENIA – aktualizacja 

 


Więcej o Nurcie SzekspirOFF

10. już edycja offowego, alternatywnego nurtu Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku – SzekspirOFF – ma nowego Kuratora oraz częściowo zmieniony regulamin. Organizatorzy Festiwalu – Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense – otworzyli też nowy Konkurs na wsparcie projektów artystycznych. W jego ramach można otrzymać dofinansowanie produkcji wydarzenia artystycznego, którego premiera odbędzie się w trakcie Festiwalu. Nabór do obydwu konkursów ruszył 5 marca 2020 roku. Konkurs na wsparcie projektów artystycznych został rozstrzygnięty 20 kwietnia, konkurs na prezentacje jeszcze trwa.

Na tegoroczny 24. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku tradycyjnie złożą się wydarzenia w Nurcie Głównym oraz nurcie SzekspirOFF – który już po raz piąty przyjmie formułę Konkursu. A nawet dwóch: na produkcję projektu artystycznego oraz na prezentację gotowego wydarzenia.

Podobnie, jak w poprzednich edycjach, do Konkursu SzekspirOFF mogą zgłaszać się OFF-owe, niezależne zespoły teatralne, a także twórcy indywidualni z Polski i zagranicy, którzy przygotują wydarzenia artystyczne oparte na twórczości Williama Szekspira. W konkursie nie mogą brać udziału instytucje kultury, w tym teatry instytucjonalne, ani szkoły teatralne. Nową Kuratorką nurtu SzekspirOFF została Katarzyna Knychalska, założycielka i prezeska Fundacji Teatr-Nie Taki we Wrocławiu, wydawca i redaktorka naczelna portalu Teatralny.pl i czasopisma o teatrach niezależnych „nietak!t”. Współtwórczyni Ogólnopolskiej Offensywy Teatralnej.

Konkurs na wsparcie projektów artystycznych
Nowością jest otwarty w tym roku Konkurs na wsparcie projektów artystycznych, odbywający się w ramach SzekspirOFF 2020. Przedmiotem Konkursu jest wyłonienie najbardziej wartościowych projektów artystycznych opartych na twórczości Williama Szekspira lub nią inspirowanych i wsparcie ich produkcji oraz ich prezentacja w ramach nurtu SzekspirOFF podczas Festiwalu Szekspirowskiego. Konkurs otwarty jest na eksperyment i poszukiwanie nowatorskich form wyrazu. Podobnie jak w wypadku Konkursu SzekspirOFF, Konkurs na wsparcie projektów artystycznych dopuszcza projekty wydarzeń przygotowane wg różnorodnych środków wyrazu artystycznego. Każdy Uczestnik może zgłosić do udziału w Konkursie maksymalnie dwa projekty. Produkcje wyłonione w konkursie na wsparcie projektów artystycznych nie podlegają ocenie Jury w Konkursie SzekspirOFF.
Termin nadsyłania zgłoszeń do Konkursu na wsparcie projektów artystycznych mija 12 kwietnia 2020 roku godz. 12:00. Materiały zgłoszeniowe należy wysłać na adres: fs.szekspiroff@gmail.com.

Już po raz 10ty nurt SzekspirOFF towarzyszy Festiwalowi Szekspirowskiemu i z roku na rok zdobywa coraz większe zainteresowanie świata offu oraz widzów. Chcemy pójść o krok dalej i poszukać takiej formy wsparcia niezależnych artystów, która da im nowy impuls do eksplorowania twórczości William Szekspira. – mówi Katarzyna Knychalska, Kuratorka SzekspirOFF 2020.
REGULAMIN
ZGŁOSZENIE
WYNIKI

Obydwa Konkursy organizowane są przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense w ramach 24. edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Wyłonione w ich ramach wydarzenia artystyczne złożą się na tegoroczny program nurtu SzekspirOFF.

Celem SzekspirOFFa jest prezentacja najciekawszych pozainstytucjonalnych poszukiwań artystycznych z kraju i z zagranicy, dla których tworzywem lub inspiracją jest twórczość Williama Szekspira. Ten nurt Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku nie ogranicza się do spektakli dramatycznych, ale chętnie prezentuje również wydarzenia muzyczne, filmowe, taneczno – ruchowe czy szeroko rozumiany performance oraz stand-up. Wydarzenia odbywają się zarówno na klasycznych scenach, jak i w przestrzeniach miejskich, klubach oraz na tarasie czy murach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.