21. Festiwal Szekspirowski

10 dni / 7 krajów

28 Lipca – 6 Sierpnia

21. Festiwal Szekspirowski

NURT GŁÓWNY

Spektakl

GTS

28

Lipca
19:00
Teatr Pieśń Kozła

Wyspa

Czas trwania: 60min

W naszej interpretacji „Burza” Williama Szekspira dzieje się w oszalałej wyobraźni starca Prospero, który, przykuty do swego więzienia, snuje marzenia i sny. – mówią twórcy spektaklu. – Człowiek zdradzony i oszukany żyje wyłącznie marzeniami, które sam stwarza. Wyobraźnia Prospero jest poetycka i magnetyczna. Kreuje on wszystkie postaci, które go otaczają, będąc każdą z nich – i żadnej z nich nie widząc naprawdę. Wyobraźnia, jak mit, stwarza muzykę i taniec. Narracja starca jest nielogiczna, sugestywna i nie poddaje się zaszufladkowaniu. Prospero opowiada o przeżyciach, marzeniach, których nie można spełnić i świecie, który nie istnieje. Wszystko ma formę poematów muzyczno-tanecznych. Prospero od dwunastu lat jest więźniem i opowiada dwanaście muzycznych poematów. Wspaniałej choreografii towarzyszy przejmująca polifonia wokalna. Zespół 19 wykonawców to wnętrze szalonego umysłu samotnego starca.

„Burza” to ostatni tekst dramatyczny Szekspira. Pisany z perspektywy odchodzenia i pożegnania ze światem. Jest metaforą i baśnią jednocześnie. Nasycony smutkiem i nostalgią spektakl tworzą aktorzy teatru razem z tancerzami uznanego choreografa Ivána Péreza.

Czy Szekspir jest na sali? Tak. Jako burza oddechów i miłosnych gestów. Wszystko wokół Wyspy faluje. Oglądamy przypływy i odpływy – po introdukcji dominuje energia polifonicznego śpiewu, potem o nasze ciała uderza fala pobudzonego tańcem powietrza. I znów. I znów. Bohaterów otacza wzburzone morze, wichry, piana fal, rozpacz rozbitków i targające nimi namiętności. Nie ma tu szekspirowskiej magmy zdarzeń. Raczej kolekcja scen. Sklejanych rytmem światła i muzyki.

Leszek Pułka, fragment recenzji na Teatralny.pl


  • Twórcy
  • Obsada

Reżyseria: Grzegorz Bral
Muzyka: Jean Claude Acquaviva, Maciej Rychły
Choreografia: Ivan Perez Aviles
Dramaturgia i teksty pieśni: Alicja Bral
Przygotowanie pieśni: Łukasz Wojcik
Przygotowanie chóru: Kelvin Chan

Obsada:
Anu Almagro, Julianna Bloodgood, Jenny Kaatz,
Olga Kunicka, Natalia Voskoboynikova, Magdalena Kumorek,
Katarzyna Janekowicz, Magdalena Wojnarowska,
Dimitris Varkas, Kelvin Chan, Michał Rudaś, Łukasz Wójcik,
Peyman Fallahian Sichani

Tancerze: Christopher Tandy, Ines Belder Nacher,
Orla Mc Carthy, Yi-wei Lo/Caroline Mougenot,
Leon Poulton, Will Thompson/Baptiste Menard

Bilety od

25zł


KUP BILET
http://festiwalszekspirowski.pl/wp-content/uploads/2016/07/zaslepki-square.png
Grzegorz Bral

Reżyser


Reżyser

Grzegorz
Bral

Reżyser teatralny, nauczyciel Techniki Koordynacji i aktor. Dyrektor artystyczny szkoły aktorstwa w Londynie (Bral School of Acting).

Znajdź nas

Więcej o Festiwalu