21. Festiwal Szekspirowski

10 dni / 7 krajów

28 Lipca – 6 Sierpnia

21. Festiwal Szekspirowski

Nurt Główny

Spektakl

GTS

31

Lipca
19:00
GTS

01

Sierpnia
18:00
ZAGREB YOUTH THEATRE, CHORWACJA

Hamlet

Czas trwania: 1h 30min

Czy Hamlet Szekspira jest najgenialniejszym dramatem w historii światowego teatru, który – przekraczając literackie struktury – niewątpliwie uczynił Księcia Danii najsłynniejszym Duńczykiem? Czy rację miał Jan Kott, zaliczając go do wąskiego grona bohaterów literackich żyjących poza tekstem, poza teatrem? Czy też jest to po prostu niezbyt udana sztuka, daleka od Szekspirowskich arcydzieł artystyczna klapa, jak chciał T.S. Eliot? A może jest trzecie, kompromisowe rozwiązanie, zapewniające Hamletowi miejsce wśród tych tajemniczych utworów, o których zawsze dużo się mówi, ale niewiele na ich temat zostało naprawdę powiedziane? Tych, które nadal nas zaskakują, ponieważ nawet kilkaset lat od ich powstania nie odnaleźliśmy zrozumiałych lub w pełni poprawnych odpowiedzi na pytania, które zostały w nich postawione.

Czy jest aktem odwagi wystawianie Hamleta w nieheroicznych czasach, kiedy staje się jasne, że nasze zmagania – niezależnie od dzielności, z jaką je podejmujemy – nie przybliżają nas do rozwiązania, a nasza przyszłość od dawna już nie zależy od zapału Fortynbrasa? Współczesność, w której żyjemy, wymaga nowego Hamleta, podobnie jak każda inna epoka. Dzisiaj zaskoczyć nas może tylko jednoczesność teatralnych wypowiedzi, które nie wymagają odpowiedzialności, forma, która zyskuje nadrzędne znaczenie oraz napisany w nowym duchu scenariusz. Bo nie zaskoczą nas już kwestie dwoistości władzy i jej politycznych mechanizmów, powtarzające się obrazy zbrodni, skrucha towarzysząca występkom, różnorakie formy wynikającego z przyczyn wewnętrznych lub zewnętrznych szaleństwa, czy też metafizyczny ból, którego powodem jest brak miłości.


  • Twórcy
  • Obsada

Adaptacja i reżyseria:  Oliver Frljić
Scenografia: Petra Veber
Kostiumy: Sandra Dekanić
Wybór muzyki: Oliver Frljić
Oświetlenie: Aleksandar Čavlek
Reżyser dźwięku: Tomislav Kraljić

Hamlet: Krešimir Mikić
Klaudiusz: Sreten Mokrović
Gertruda / Ofelia: Nina Violić
Poloniusz: Pjer Meničanin
Laertes: Jasmin Telalović
Horacjo: Goran Bogdan
Rozenkranc: Vedran Živolić
Gildenstern: Petar Leventić
Grabarz / Ksiądz: Milivoj Beader

Bilety od

40zł


KUP BILETY
http://festiwalszekspirowski.pl/wp-content/uploads/2016/07/zaslepki-square.png

Director

Oliver
Frljić

Oliver Frljić (ur. w 1976 r. w Bośni i Hercegowinie) – chorwacki reżyser, pisarz, aktor i teoretyk, absolwent filozofii, religioznawstwa i reżyserii teatralnej. Jest byłym dyrektorem Chorwackiego Teatru Narodowego w Rijece oraz członkiem projektu wymiany międzyteatralnej z HAU Hebbel Am Ufer, organizowanej przez Robert Bosch Foundation. Obecnie pełni funkcję kierownika projektu Rijeka 2020 / Europejska Stolica Kultury.

Znajdź nas

Więcej o Festiwalu