21. Festiwal Szekspirowski

10 dni / 7 krajów

28 Lipca – 6 Sierpnia

21. Festiwal Szekspirowski

NURT GŁÓWNY

Spektakl

GTS

02

Sierpnia
18:00 | 22:00
Teatr Muzyczno-Dramatyczny w Iwano-Frankiwsku, Ukraina

Hamlet, Dramma per Musica

Czas trwania: 2h

Główna koncepcja dramatu muzycznego „Hamlet” oscyluje wokół współczesnej tragedii kontynuowania odwiecznych błędów ludzkości wynikających z bezwzględnej żądzy władzy, pieniędzy i innych pokus.

Książę duński i cała rodzina królewska od dawna spoczywają w grobie, gdy trzy nieme boginie zemsty, Erynie (“trzy wiedźmy” zapożyczone przez reżysera z szekspirowskiego “Makbeta”) budzą Hamleta z wiecznego snu i dają mu jeszcze raz szansę, aby mógł odpowiedzieć na pytanie „Być albo nie być?” – dzisiaj, teraz – szansę dokonania tym razem właściwego wyboru.

Główny bohater dramatu istnienie jednocześnie w kilku wymiarach: tu i teraz, tam i w przyszłości, nigdzie i nigdy. Uśpiony umysł duńskiego księcia oraz z góry skazana na niepowodzenie zemsta za jego gorzką przeszłość, to motywy, które definiują osobowość i ujawniają charakter postaci.

Muzyka w spektaklu stanowi połączenie muzyki neobarokowej z ludową, utworów z gatunku black jazz, rock i trip hop, z muzyką kina lat 70-tych i pseudo-odniesieniami do Händla i Schoenberga, romskiej muzyki wokalnej i motywów pochodzących z serbskiego przyjęcia weselnego. Dramat muzyczny „Hamlet” odtwarza typową orkiestrę teatru szekspirowskiego obejmującą sześć różnych instrumentów muzycznych. Ta nowoczesna rekonstrukcja tamtej orkiestry obejmuje instrumenty takie jak kontrabas, wiolonczela, waltornia, bębny kotłowe, syntezator i sampler, z udziałem wielowarstwowej elektroniki, która odgrywa tu znaczącą rolę. Kontrastujące ze sobą tematy muzyczne zostały skompilowane zgodnie z techniką montażu filmowego z nawiązaniem do kosmicznych rozmyślań Andrieja Tarkowskiego, transcendentnych kontrastów Larsa von Triera i zbiorowych scen Emira Kusturicy.

Scenariusz dramatu „Hamlet” jest zestawieniem fragmentów tragedii Szekspira przetłumaczonych przez współczesnego ukraińskiego pisarza, poetę i tłumacza Jurija Andruchowycza. Tekst odzwierciedla współczesną rzeczywistość nasyconą językiem potocznym, wulgaryzmami i figurami stylistycznymi skierowanymi do współczesnego odbiorcy.


  • Twórcy
  • Obsada

Reżyseria: Rostyslav Derzhypilsky
Muzyka: Roman Grygoriv, Illia Razumeiko
Scenariusz: Yuri Andrukhovych
Choreografia: Olga Semioshkina
Kostiumy: Lesia Golovach
Dźwięk: Maksym Kapusta

Obsada:
Oleksiy Hnatkovsky (Hamlet)
Irma Vitovska-Vanza (Gertruda)
Yuriy Khvostenko (Klaudiusz)
Dmytro Rybalevsky (Poloniusz)
Anastasiya Blazhchuk (Ofelia)
Ivan Blindar (Laertes)
Yevhen Kholodnyak (Fortynbras)
Halyna Barankevych, Nadiya Levchenko, Olesya Pasichniak (Trzy wiedźmy – Erynie – Boginie zemsty)
Vladyslav Komunytsky, Viktor Abramyuk, Andriy Batyr, Andriy Melnyk, Mykola Slyvchuk (mnisi)

Roman Hryhoriv (dyrygent, kontrabas, Duch ojca Hamleta)
Illia Razumeiko (syntezator, Yorik)
Janna Marchynskaya (wiolonczela)
Andrey Nadolskiy (perkusja)
Nazar Spas (waltornia)

Bilety od

25zł


KUP BILET
http://festiwalszekspirowski.pl/wp-content/uploads/2016/07/zaslepki-square.png

Reżyser

Rostyslav
Derzhypilsky


Znajdź nas

Więcej o Festiwalu