21. Festiwal Szekspirowski

10 dni / 300 szekspirologów
artyści, aktorzy, animatorzy
twórcy, reżyserzy, krytycy

28 lipca – 6 sierpnia

zaslepki-big-off-1200x800.png

19 czerwca 2017

Do tegorocznej tegorocznej edycji SzekspirOFF zakwalifikowane zostały następujące spektakle:

Stracone zachody miłości, Policealne Studium Aktorskie im. A. Sewruka w Olsztynie

Hamlet. Miłość, Standby Studio

Hamlet, Divadlo Kontra (Słowacja)

Macbeth, Divadlo Kontra (Słowacja)

Poskromienie złośnicy, Teatr PAPAHEMA

Usta Szekspira, Studium Techniki Teatralnej w Warszawie

Tytus – Najokrutniejsza Tragikomedia, Theatrum Post Artem

Szekspir czy buty?, III rok Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie

HAMLETMASZYNA reenactment, Lucy Sosnowska, Magdalena Koleśnik, Tomasz Madej, Kosma Szyman, Robert Buczyński

Frances, Małgorzata Kowalska

Hamlet, Poznańska Fundacja Artystyczna

O nic, Natalia Orkisz/PWST w Krakowie

Bez-senność, Teatr Strefa Otwarta

Szekspir narowisty czyli Hamlet oczami Wysockiego, Evgen Malinovskiy

Cezar / Przejście, Piotr Mateusz Wach

Pieśni szekspirowskie, Mateusz Ławniczak

7/7 The Dance of Life in Seven Step, Csiky Gergely Hungarian State Theatre in Timisoara (Rumunia)

Feast: Women’s Appetite for Shakespeare (a play in one cooking) Parrabbola & begin begin,(Wielka Brytania)

Hands-on Hamlet, CREW (Dania)

 

Do udziału w SzekspirOFF 2017 poza konkursem został dopuszczony również
spektakl:

Gburlet, Teatr Specjalnie Na Tę Okazję

 

W ramach SzekspirOFF 2017 zaprezentujemy również spektakle gościnne:

Makbet. Garderoba, reż. Igor Gorzkowski, Teatr Ochoty
Ryszard. Ciało z gniewu, Piotr Mateusz Wach
Kazio Sponge

Anna Szynkaruk-Zgirska

75B3493-1200x801.jpg

6 czerwca 2017

Mam dla Państwa arcyniemiłą wiadomość – pisze Łukasz Drewniak, selekcjoner konkursu o nagrodę Złotego Yoricka Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku – Złotego Yoricka w tym sezonie nie będzie. […]

Spektakle, które oceniałem w tegorocznym konkursie o nagrodę Złotego Yoricka miały swoje atuty, niejednokrotnie zaskakiwały szczegółem i ujęciem tematu, frapująco uruchamiały zespół aktorski. Mogły być ważnym debiutem reżysera albo pierwszym podejściem do Szekspira w bogatej biografii artystycznej innego twórcy, manifestem ambicji lokalnej sceny, gestem odwagi repertuarowej. Tradycja festiwalu szekspirowskiego i konkursu o Złotego Yoricka podpowiada jednak kontekst ważniejszy niż wymienione wyżej. Yoricka zdobywają spektakle noszące w sobie tak zwany gen festiwalowy. Realizacje przełomowe w bardzo szerokim sensie tego słowa. Te, które w jakiś sposób rozmawiają z dziełami teatralnymi z przeszłości. […]

Laureat Złotego Yoricka ma być spektaklem eksportowym i przełomowym zarazem, głębokim interpretacyjnie, innowacyjnym formalnie i gorącym politycznie w jednej chwili. Takie spektakle nie rodzą się na pstryk, nie chodzą tyralierąi bywa, że zdarzy się sezon, w którym nie uda się znaleźć nawet trzech kandydatów do takiego miana, nawet jednego.

A taki był ten sezon.

UZASADNIENIE

Anna Szynkaruk-Zgirska

test.jpg

2 czerwca 2017

Jak co roku zapraszamy Was do pomocy przy Festiwalu Szekspirowskim! To niepowtarzalna okazja do nabrania zakulisowego doświadczenia oraz zetknięcia się ze specyfiką pracy przy międzynarodowym wydarzeniu kulturalnym. Jeżeli jesteś otwarty na nowe wyzwania, ta propozycja jest właśnie dla Ciebie!

Anna Szynkaruk-Zgirska

Wyspa_Bral1.jpg

27 kwietnia 2017

21. Festiwal Szekspirowski zainauguruje „Wyspa” w reżyserii Grzegorza Brala – najnowsza produkcja grupy oparta na Szekspirowskiej „Burzy”.

Pieśń Kozła, której spektakle na całym świecie spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem, po raz kolejny gości na Festiwalu. Zarówno „Makbet” jak i „Pieśni Lear’a”, pokazywane na 15. i 17. Festiwalu Szekspirowskim, zdobyły ogromne uznanie publiczności i krytyki.

Anna Szynkaruk-Zgirska

EFFE_LABEL_LOGO-m-1-1200x779.jpg

20 kwietnia 2017

Festiwal Szekspirowski już po raz drugi otrzymał prestiżową sygnaturę EFFE Label 2017 – 2018 przyznawany przez platformę kulturalną „Europe for Festivals, Festivals for Europe”, tym razem jako „Remarkable Festival”. Festiwal Szekspirowski znalazł się w gronie festiwali z całego świata, zrzeszonych w ramach Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali, które wyróżniają się jakością artystyczną i wywierają znaczący wpływ na poziomie lokalnym, narodowym i międzynarodowym.

Anna Szynkaruk-Zgirska

off17-16x9-1200x675.jpg

12 kwietnia 2017

SzekspirOFF – nurt alternatywny Festiwalu Szekspirowskiego, po raz kolejny w formule konkursowej – przyjmujemy zgłoszenia!

SzekspirOFF odbywać się będzie w ramach 21. Festiwalu Szekspirowskiego, organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski oraz Fundację Theatrum Gedanense, w dniach 28.07 – 6.08.2017.

Anna Szynkaruk-Zgirska

fs-zaslepka-1200x675.jpg

6 marca 2017

21. Festiwal Szekspirowski odbędzie się w dniach 28 lipca – 6 sierpnia 2017. Poprzedzać go będzie międzynarodowa konferencja szekspirologiczna ESRA Congress 2017, organizowana co dwa lata przez European Shakespeare Research Association, tym razem w Gdańsku, w partnerstwie z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim oraz Uniwersytetem Gdańskim.

Anna Szynkaruk-Zgirska

esra2017-16x9-1200x675.jpg

5 marca 2017

21. Festiwal Szekspirowski poprzedza międzynarodowa konferencja szekspirologiczna, organizowana co dwa lata przez European Shakespeare Research Association.

Współorganizatorami wydarzenia są Uniwersytet Gdański i Gdański Teatr Szekspirowski. Hasłem przewodnim konferencji jest „Shakespeare and European Theatrical Cultures: AnAtomizing Text and Stage”.

Anna Szynkaruk-Zgirska

75B3493-1200x801.jpg

1 lutego 2017

Ogłoszono KONKURS NA NAJLEPSZĄ POLSKĄ INSCENIZACJĘ DRAMATU WILLIAMA SZEKSPIRA oraz utworów inspirowanych dramatami Williama Szekspira, edycja 2017!

Konkurs  ma za zadanie wyłonić  najciekawsze spośród realizacji szekspirowskich, przygotowanych przez teatry polskie w sezonie artystycznym 2016/2017 i wytypować 3 przedstawienia do udziału w 21. Festiwalu Szekspirowskim odbywającym się terminie 28 lipca – 6 sierpnia 2017 r.

Anna Szynkaruk-Zgirska